.
.
Νίκη (3-2) επί του ΠΑΟΚ στο Ρέντη!

Με νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού, στη φάση των «8» του CEV Cup, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-2 σετ (25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11) του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στα δύο πρώτα σετ και έχασαν στις λεπτομέρειες το τρίτο (28-30), όμως παρότι ισοφαρίστηκαν, δεν το έβαλαν... κάτω και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ! Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Γενιτσαρίδη, με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν η Γουίντερς, με 21 και η Τσιτσιγιάννη, με 16 (12 η Εμμανουηλίδου). Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε με δύο σημαντικές απουσίες, των Κούμπουρα και Σάλας, μέτρησε τέσσερις άσσους και 13 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο σετ. Μπορεί οι δύο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, όμως στη συνέχεια, ο Θρύλος είχε το «πάνω χέρι». Με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 9-7, ενώ η Ελληνίδα ακραία κέρδισε και μπλοκ, για το +3 (10-7). Με δύο διαδοχικούς πόντους της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (14-10), ενώ η Γουίντερς έκανε το 17-14. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (17-17), όμως με πλασέ της Καράρο και μπλοκ της Εμμανουηλίδου, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν ξανά στο +3 (20-17). Η Εμμανουηλίδου κέρδισε άσσο, για το 23-19, ενώ η Γουίντερς «καθάρισε» το πρώτο σετ, κάνοντας το 25-19 και το 1-0 για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν «μπήκαν» καλά και βρέθηκαν πίσω με 3-0 και 4-1, όμως με άσσο της Τσιτσιγιάννη, ισοφάρισαν σε 4-4. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 10-8, με την Λαμπρούση να μειώνει σε 10-9. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +4 (9-13), η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 13-10 και έπειτα, πήγε στο σερβίς, από όπου ξεκίνησε η «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 10-0, με την Τσιτσιγιάννη στο σερβίς και τη Γενιτσαρίδη να «γράφει» το 19-13! Με νέα επίθεση της Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 20-14, ενώ η Εμμανουηλίδου κέρδισε μπλοκ, για το 21-15. Μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟΚ, το σκορ έφτασε στο 22-15, η Γουίντερς «χτύπησε» ξανά, για το 23-18, με την Λαμπρούση να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (24-19) και την Γενιτσαρίδη να κάνει το 2-0, με 25-19!

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 7-5, η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 7-6 και η Καράρο σε 8-7, όμως ο Θρύλος έμεινε πίσω με -3 (7-10, 8-11). Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε σε 11-11, η Γουίντερς «έγραψε» το 13-12 και το 14-12, με πλασέ, με τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν με +3 (15-12), μετά από υπέρβαση των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-14 και 16-15, η Γουίντερς κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 18-16, όμως ο Ολυμπιακός δέχθηκε 4-0 σερί και βρέθηκε πίσω με 20-18. Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 23-22, με μπλοκ, ενώ με τον ίδιο τρόπο, η Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25), η Γενιτσαρίδη τα «χάλασε», ισοφαρίζοντας σε 24-24 και 25-25, ενώ η Εμμανουλίδου κέρδισε δύο διαδοχικά μπλοκ, για το 27-26 του Θρύλου! Συγκλονιστικό το τρίτο σετ, με την Γουίντερς να ισοφαρίζει σε 28-28, όμως οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 2-1, με 30-28.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-3, με την Γούιντερς να μειώνει σε 5-4. Μετά από άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 10-8, όμως στη συνέχεια, έπαθαν «μπλακ άουτ» και βρέθηκαν πίσω με 18-8 και 24-9, χάνοντας το τέταρτο σετ με 25-11.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με 2-0, με επιθέσεις των Λαμπρούση και Γενιτσαρίδη, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 3-3. Η Γενιτσαρίδη «χτύπησε» ξανά, για το 5-3, η Τσιτσιγιάννη διατήρησε το +2 (7-5), ενώ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (8-5), με νέο δυνατό καρφί. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση της Γουίντερς, πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων (9-5), με την Λαμπρούση να κάνει το 10-6, με πρώτο χρόνο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-10, όμως η Λαμπρούση «απάντησε» και έκανε το 12-10, με μπλοκ. Η Γενιτσαρίδη επανάφερε το +2 (13-11) για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες έκαναν το 15-11, με άσσο της Τσιτσιγιάννη, για το 3-2!

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-10, 15-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (4/11 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Γουίντερς 21 (21/52 επ., 48% υπ. - 28% άριστες), Λαμπρούση 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 16 (11/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καράρο 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες) / Κοσμά (λ, 53% υπ. - 30% άριστες), Γιώτα, Τοντάι 1 (1/4 επ.), Ζαφειρίου

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (8/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρολ 21 (19/61 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες), Βεργίδου 1 (1/1 επ.), Κάφρεϊ 11 (10/27 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 23% άριστες), Μπλάνκο 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ. - 27% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μερτέκη, Λιάγκη

Λορέντζο Μιτσέλι: «Παίξαμε χωρίς μεγάλη πίεση και πραγματοποιήσαμε τρία πολύ καλά σετ, ενώ και στο τάι μπρέικ είχαμε πολύ υψηλό επίπεδο. Βάλαμε δύσκολα στον αντίπαλο από το ξεκίνημα, πιέσαμε, είμαι χαρούμενος για τα κορίτσια. Και αυτό, γιατί είχαμε ένα δύσκολο δίμηνο, χωρίς διάλειμμα, κάτι που επηρέασε τη φυσική μας κατάσταση, ενώ είχαμε και κάποιους τραυματισμούς, για αυτό είμαι χαρούμενος για τις αθλήτριες μου. Κάναμε όσα είπαμε σήμερα, συνεχίζουμε, έχουμε πάρει αρκετά μαθήματα για τη συνέχεια».

Μαρία Γενιτσαρίδη: «Μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, υπήρξε μια χαλάρωση στο σερβίς, δεν πιέζαμε τόσο, ενώ είχαμε και τον μικροτραυματισμό της πασαδόρου (σ.σ. Καράρο), κάτι που μας αποσυντόνισε λίγο, αν και δεν έπρεπε. Καταφέραμε, όμως, να πάρουμε τη νίκη, η οποία είναι σημαντική για το ηθικό μας. Συνεχίζουμε».