.
.
«Σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας, 96-52 τη Δάφνη!

Στην κορυφή του πρωταθλήματος «έκλεισε» την κανονική περίοδο η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, «σφραγίζοντας» το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ. Μετά την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού, με την παρουσία τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, την EuroLeague, οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν εκτός έδρας με 96-52 τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου, στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Α1. Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν στην έδρα της Δάφνης, πήραν μεγάλες διαφορές στο ματς (34-68, 70-34, 91-44) και με κορυφαίες τις Γκούσταφσον, Σταμολάμπρου και Σύρρα, με 18, 16 και 11 πόντους, αντίστοιχα, «έκλεισαν» με τον καλύτερο τρόπο την regular season του πρωταθλήματος της Α1.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στα μέσα (5:59) του πρώτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με 8-0, με καλάθι της Σπυριδοπούλου, με την Σύρρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (4-15), με δύο εύστοχες βολές, στο 4:04. Η Σύρρα «χτύπησε» ξανά (3:17), για το +13 (4-17), με την Ελληνίδα γκαρντ να σκοράρει δύο ακόμα βολές, για το 23-6, στα 57 δευτερόλεπτα. Η Δάφνη μείωσε σε 23-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7:50 της δεύτερης περιόδου, η Σκόριτς «έγραψε» το 27-11 για τις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες στο 7:33, ξέφυγαν με +19 (11-30), με τρίποντο της Σύρρα. Στο 4:06, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 39-18, με τρίποντο της Αγιούσο, ενώ η Σταμολάμπρου, με ωραίο καλάθι (0:04), διαμόρφωσε το 49-29 του ημιχρόνου.

Στο 6:15 του τρίτου δεκάλεπτου, η Σταμολάμπρου έδωσε «αέρα» 24 πόντων (31-55) στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες έφτασαν στο +31 (34-65), με λέι απ της Δίελα (2:32). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με double σκορ (34-68) για τον Ολυμπιακό, μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου (1:04). Ο Θρύλος συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στην τέταρτη περίοδο, με την Σταμάτη να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +36, κάνοντας το 70-34, στο 9:45. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε, η Βαμβακά «έγραψε» το 91-44, με την νεαρή Χουγκάζ να διαμορφώνει το τελικό 96-52, στο 0:51.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 29-49, 34-68, 52-96

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Ντέιβις 2, Σπαθάρου 9, Παγώνη 2, Γουέλς 16(1), Σαλιάι 3(1), Μόρις 15, Γκριτζά 5(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 16(4), Σταμάτη 8(1), Αγιούσο 8(1), Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 11(1), Γκούσταφσον 18(1), Νικολοπούλου 5(1), Δίελα 8, Χουγκάζ 2, Σκόριτς 7(1), Βαμβακά 4

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την εμφάνιση. Πλέον, βρισκόμαστε στη φάση των πλέι οφ και στο στόχο του πρωταθλήματος. Θέλουμε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να συγκεντρωθούμε στο στόχο και να τελειώσουμε δυνατά τη χρονιά».

Ελένη Σύρρα: «Μέσα στο άσχημο κλίμα που επικρατεί στη χώρα και το πένθος, μετά την τραγωδία στα Τέμπη, κληθήκαμε να παίξουμε ένα ακόμα παιχνίδι. Επί τη ευκαιρία, θέλω να πω συλλυπητήρια στις οικογένειες των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους, περαστικά στους τραυματίες και μακάρι να μην ξαναζήσουμε ποτέ κάτι τέτοιο. Μακάρι να μην συμβεί ποτέ ξανά κάτι τέτοιο. Όσον αφορά στον αγώνα μας, η ομάδα ανταποκρίθηκε πολύ καλά στο μεγαλύτερο διάστημα, είχαμε καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση και πετύχαμε τον πρώτο μας στόχο στο πρωτάθλημα, δηλαδή την κατάκτηση της κορυφής στην κανονική διάρκεια και την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας για τα πλέι οφ. Συνεχίζουμε, μπαίνουμε στην τελική ευθεία. Σκληρή δουλειά, γιατί έρχονται δυνατά και κρίσιμα παιχνίδια».