.
.
Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι...

Στη φάση των «8» του CEV Cup ολοκλήρωσε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στον δεύτερο προημιτελικό, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν για άλλη μία φορά χωρίς την βασική τους διαγώνια, Κούμπουρα, ηττήθηκαν με 3-1 σετ (24-26, 13-25, 25-19, 16-25) από την Ταργκοβίστε και «έκλεισαν», έτσι, την παρουσία τους στη διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκες», που ήταν μεταξύ των τεσσάρων καλύτερων ομάδων του CEV Cup (στη συνέχεια, προστέθηκαν τέσσερις ομάδες από το Champions League), στρέφουν, πλέον, εξ ολοκλήρου την προσοχή τους στην κατάκτηση του βασικού τους στόχου, του πρωταθλήματος της Volley League. Στη ρεβάνς της φάσης των «8», η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι «πάλεψε» κόντρα στις Ρουμάνες, έχασε το πρώτο σετ μέσα από τα... χέρια της (προηγήθηκε με 24-21), έπειτα μείωσε σε 2-1, αλλά τελικά, γνώρισε την ήττα με 3-1 στο Ρέντη.

Χαμένη ευκαιρία, από 24-21!

Με πάιπ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του ματς, όμως η ρουμανική ομάδα προσπέρασε με 7-4 και 11-6. Με άσσο της Σάλας, ο Θρύλος μείωσε σε 11-8, με την Γενιτσαρίδη να κάνει το 11-9, ενώ η Γουίντερς κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 12-11. Με καρφί της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 14-14, η Γενιτσαρίδη έδωσε προβάδισμα (15-14), με άσσο, όμως η Ταργκοβίστε προηγήθηκε (17-18, 18-19) ξανά. Με πλασέ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, κάνοντας το 20-19, ενώ η Σάλας κέρδισε άσσο, για το +2 (21-19), σε ένα κρίσιμο σημείο! Η Γενιτσαρίδη «χτύπησε» ξανά, διατηρώντας τη διαφορά των δύο πόντων (22-20), ενώ «έγραψε» και το +3 (23-20), με μπλοκ άουτ! Με επίθεση της Γουίντερς, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν σε σετ μπολ (24-21), όμως οι Ρουμάνες «έτρεξαν» σερί 5-0 και έκαναν την ανατροπή (24-26) και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η ρουμανική ομάδα ξέφυγε με 6-1, με την Γενιτσαρίδη να μειώνει σε 6-2. Η Ταργκοβίστε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 9-2 και 10-3, όμως η Τσιτσιγιάννη μάζεψε τη διαφορά στο 10-5. Με δύο πόντους της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε 13-8, από 13-5, η Ζαφειρίου μείωσε σε 15-10, όμως οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 23-11 και στη συνέχεια, στο 25-13, για το 2-0 σετ.

Αντίδραση και 2-1, με 25-19!

Με άσσο της Γουίντερς και επίθεση της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0, ξεκινώντας δυνατά στο τρίτο σετ. Η Σάλας έκανε το 9-6, η Τσιτσιγιάννη το 11-8, με την Ταργκοβίστε να ισοφαρίζει σε 11-11, 13-13 και 14-14. Με άσσο της Γουίντερς, ο Θρύλος προηγήθηκε με 16-14, ενώ ξέφυγε ξανά με +3 (19-16), με καρφί της Γουίντερς, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-19. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε σετ μπολ (24-19), με την Γουίντερς να κάνει το 2-1, με πλασέ, για το 25-19.

Ήττα με 3-1 και αποκλεισμός...

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, η Σάλας ισοφάρισε σε 3-3 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια, έμεινε πίσω με 8-3 και 10-4. Με μπλοκ της Τσιτσιγιάννη και στη συνέχεια, της Λαμπρούση, ο Θρύλος μείωσε σε 10-7, όμως η ρουμανική ομάδα έφτασε στο 15-7. Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 15-8, η Σάλας σε 16-9, αλλά οι Ρουμάνες «άνοιξαν» τη διαφορά, φτάνοντας στο +10 (11-21). Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-15, όμως τελικά, απώλεσαν το τέταρτο σετ, με 25-16 και γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό.

Τα σετ (1-3): 24-26, 13-25, 25-19, 16-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων, ενώ της Ταργκοβίστε από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/18 επ.), Γουίντερς 16 (13/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 29% άριστες), Λαμπρούση 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 18 (16/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 17% άριστες), Καράρο, Γενιτσαρίδη 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 25% άριστες) / Κοσμά (λ., 45% υπ. - 20% άριστες), Τσιτσιγιάννη 7 (4/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου 1 (1/3 επ., 25% υπ. - 12% άριστες)

Ταργκοβίστε (Καπράρα): Μπουτέρεζ 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 25% άριστες), Τοντόροβα 15 (7/14 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Βαν Ντε Βίβερ 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 17 (17/40 επ.), Μιροσάβλιεβιτς 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες), Ιονέσκου 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσιούτσιου (λ., 54% υπ. - 54% άριστες), Ζαντόροτζναϊ 1 (1 μπλοκ), Μποζίτσεβιτς (λ.), Τσαλότα, Ματέι 5 (5/12 επ., 62% υπ. - 38% άριστες)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Κομβικό το πρώτο σετ, όλο το ματς ήταν αυτό το σημείο. Είχαμε την ευκαιρία να το κατακτήσουμε, ακόμα και στο 24-22 και στο 24-23 και στη συνέχεια, όμως δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε τη συγκέντρωση μας, μας επηρέασε, μετά δεν είχαμε την ίδια δύναμη και ενέργεια στην επίθεση, είχαμε και κάποια θέματα στην υποδοχή στο δεύτερο σετ. Στο πρώτο σετ, έπρεπε να έχουμε πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και να το κατακτούσαμε».

Μαρία Γενιτσαρίδη: «Το πρώτο σετ, έπρεπε να το είχαμε... κλείσει. Βρισκόμασταν στο 24-21, δεν έγινε όμως αυτό. Η ψυχολογία μας θα ήταν αλλιώς, αν το παίρναμε. Το παλέψαμε πιστεύω, όλες οι αθλήτριες χρησιμοποιήθηκαν, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μου αφήνει μια γλυκιά ανάμνηση η ευρωπαϊκή μας πορεία, όμως ήθελα πολύ την πρόκριση στα ημιτελικά. Συνεχίζουμε. Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία στην ανδρική ομάδα του συλλόγου».