.
.
Επιστροφή στις νίκες για τους πρωταθλητές, 29-18 τη Δράμα!

Στο δρόμο των επιτυχιών επανήλθε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 29-18 της Δράμας στο Κλειστό της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασαν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση αποκτώντας  διψήφιες διαφορές μετά το 50’ και πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση. Επόμενη υποχρέωση για τον Ολυμπιακό, το ερχόμενο Σάββατο (25/2, 15:00) με τον Ιωνικό εκτός έδρας για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

«Ερυθρόλευκος» έλεγχος και προβάδισμα με +6 στο ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δυο φορές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Κανδύλα αρχικά (2:44) και τον Μοντόρο στη συνέχεια (6:40) σε 2-2. Από το 1-2 με το οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ η ομάδα της Δράμας, ο Θρύλος έτρεξε ένα 5-0 σερί που του έδωσε τον αέρα του +4 για το 6-2, μέχρι το 12:58.  Στο διάστημα αυτό, ο Μοντόρο είχε ισοφαρίσει, ο Παπαδόπουλος με δυο διαδοχικά γκολ έγραψε το 4-2 (10:50), ο Γκρατζάν το 5-2 (12:38) και ο Παπαδόπουλος με το τρίτο προσωπικό του γκολ το 6-2 στον αιφνιδιασμό. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε στο 6-0, ο Νιοκάς με ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 7-2 στα 15:22. Περίπου 12 λεπτά από το τελευταίο τους τέρμα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για να μειώσουν σε 7-3 στα 16:54, για να επαναφέρει τη διαφορά στο +5 ο Γκρατζάν γράφοντας το 8-3 (18:30). Στη συνέχεια ο Θρύλος διεύρυνε στο +6 το προβάδισμα του χάρη στο τέρμα του Μπάγιου στον αιφνιδιασμό για το 10-4 στα 24:18, για να ακολουθήσει το γκολ του Παπαδόπουλου για το 11-4 και το +7 στα 25:30. Με τη συμπλήρωση του 29’ ο Μοντόρο έγραψε το 13-6 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 13-7, ύστερα από το τέρμα του Χαϊτίδη.

Αύξησε τη διαφορά!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου,  Ολυμπιακός μπήκε πιο νωθρά και δέχθηκε ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 13-11. Στο σερί αυτό έβαλε στοπ ο Γκρατζάν ο οποίος σκόραρε στα 37:36, για να γράψει το 14-11 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα δικό του 4-0 σερί φτάνοντας στο 16-11 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παπαδόπουλου με τη συμπλήρωση του 40’ και στο 17-11 με τον Νιοκάς στα 42:38. Ο Θρύλος ανέκτησε τη διαφορά του +6, διευρύνοντας στο 5-0 το σερί του για το 18:11. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι πρωταθλητές ξέφυγαν με +9 με τα διαδοχικά γκολ των Νιοκάς (43:30) και Κανδύλα (49:30) που διαμόρφωσαν το 22-13. Ο Στέφανος Μιχαηλίδης ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα τη διαφορά σημειώνοντας το 23-13, στον αιφνιδιασμό στα 50:10, βάζοντας γερές βάσεις για την «ερυθρόλευκη» επικράτηση, ενώ ο Σλαβούλιτσα έγραψε το 24-14 (51:10). Στα 54:10 ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης έγραψε το 25-16 και ο Παπαδόπουλος επανέφερε το +10 στα 54:20, πετυχαίνοντας το 26-16 ενώ ο Σλαβούλιτσα έφερε το +11 για το 27-16, τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στο χρόνο που απέμεινε διαμορφώθηκε το 29-18 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πανηγύρισε τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-2, 9-4, 10-4, 13-7 (ημχ), 13-9, 15-11, 19-12, 22-13, 26-16, 29-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 2, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 10, Δομπρής, Μπουρζέ 1, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο, Γκρατζάν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Δράμα '86 (Βαλαβάνης): Μπάρμπας, Μωραΐτης 3, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος, Τορνικίδης 1, Ζιβούλοβιτς, Παπάζογλου 1, Καλαϊτζίδης, Λαστσάκου 2, Ντάκαρης, Βασιλείου, Παπαγεωργίου, Τόσκας 3, Παπαδόπουλος 3, Λαζαρίδης, Σίνα 2.

Δίλεπτα: 2-0. Πέναλτι 2/2 - 0/0

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Κρατάω την σοβαρότητα που μπήκε η ομάδα και στο ότι μείναμε πιστοί σε κάποια πράγματα που επισημάνει κυρίως στην άμυνα. Έχω πει από την αρχή ότι θέλουμε και πρέπει να διορθώσουμε πάρα πολλά και στην επίθεση και στην άμυνα. Ανεξάρτητα αν είναι μικρά στα σκορ, με την ομάδα που έχουμε πρέπει να εμφανιζόμαστε πάρα πολύ δυνατοί σε όλους τους τομείς, για αυτό επαναλαμβάνω ότι θέλουμε δουλειά. Έμεινα ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παιδιών και στην επίθεση και στην άμυνα αλλά και στον αιφνιδιασμό τρέξαμε αρκετά. Από κει και πέρα θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, έχουμε σύμμαχο το χρόνο και είμαι σίγουρος ότι θα εμφανιστούμε καλύτεροι στη συνέχεια».

Βύρωνας Παπαδόπουλος: «Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα μετά τον ΠΑΟΚ, μια εβδομάδα ανασύνταξης κυρίως. Έπρεπε να αντιδράσουμε και το κάναμε σήμερα με το σωστό τρόπο, δηλαδή με μια νίκη στην έδρα μας με καλή εμφάνιση, με δυνατή άμυνα, όπως έπρεπε και με συνεργασίες. Στο τέλος πραγματικά πήραμε αυτό που αξίζαμε. Χρειαζόμαστε χρόνο, αυτή είναι η αλήθεια, αλλά πιστεύω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο και με πολλή δουλειά στο τέλος θα προσπαθήσουμε να πάρουμε αυτό που μας αρμόζει».