.
.
Βήμα πρόκρισης για τις Νεάνιδες!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος έκαναν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν στον πρώτο προημιτελικό επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 52-35, το βράδυ της Τετάρτης 8/2, στην Αίθουσα 6 του ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκες» υπερασπίστηκαν επάξια το πλεονέκτημα έδρας, και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από την τελική τετράδα του πρωταθλήματος. Αυτό θα επιδιώξουν να πετύχουν την επόμενη Τετάρτη (15/2) στο Κλειστό του Αγίου Δημητρίου στις 22:00, όπου θα διεξαχθεί η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων, ενώ σε περίπτωση που χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, η σειρά θα μεταφερθεί και πάλι στο ΣΕΦ (22/2).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Δάφνη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά τα πρώτα 5’ (4-10), όμως στη συνέχεια, «έτρεξε» ένα επιμέρους 11-2, φτάνοντας στο 15-12. Στην δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν εξαιρετικές σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να σκοράρουν μόλις έναν πόντο, ενώ επιθετικά εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους σουτάροντας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ήδη στα πρώτα 2’, η Προβιά με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ωραία διείσδυση, έδωσε «αέρα» 14 πόντων στις Πειραιώτισσες, ενώ η Γκουζέλου έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20, για το 33-13 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η νεαρή φόργουορντ του Ολυμπιακού συνέχισε να σκοράρει κοντά στη ρακέτα, πετυχαίνοντας 7 συνεχόμενους πόντους, ενώ η Αγραφιώτη με ωραίο τελείωμα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, για το 42-23. Η τελευταία περίοδος δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις, με τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνουν κάποιο καλάθι στα πρώτα 3’. Η Λιμοντζόγλου κατάφερε, στη συνέχεια, να δώσει λύση στην επίθεση για τις «ερυθρόλευκες», ενώ η Αγραφιώτη έφερε το παιχνίδι στο +27 (50-23) περίπου 4’ πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν στον εναπομείναντα χρόνο να πετύχουν 7 σερί πόντους, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο ματς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ 52-35, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 33-13, 42-23, 52-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ιωάννα Κουτρόγιαννου) Λιμοντζόγλου 2, Γαλάνη, Περάκη, Γκουζέλου 22, Καραπατάκη 2, Περδικάκη 6, Αγραφιώτη 10, Προβια 12 (2), Αλέξη, Τσορμπανάκη 2, Στεργιανού 2, Μιχελή