.
.
Ο Θρύλος στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του CEV Cup!

Το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του CEV Cup «σφράγισε» ο Ολυμπιακός! Στη ρεβάνς των πλέι οφ της διοργάνωσης, στην Τσεχία, κόντρα στην Ντούκλα Λίμπερετς, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (0-2: 22-25, 23-25) σε 52 λεπτά και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 σετ και προκρίθηκαν με «δύο στα δύο» κόντρα στις Τσέχες, μετά την άνετη επικράτηση (3-0) στην πρώτη «μάχη» στο Ρέντη. Στον επόμενο γύρο, θα προστεθούν τέσσερις ομάδες από το Champions League, με τις οποίες θα σχηματιστεί η προημιτελική φάση του CEV Cup (συμμετοχή οκτώ συνολικά ομάδων). Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκε η Τσιτσιγιάννη, με 14 πόντους και ακολούθησαν η Σάλας με 13, η Κούμπουρα με 11 και η Γουίντερς με 10.

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 16-14, όμως στη συνέχεια, η Γουίντερς μείωσε σε 19-18, με ωραία επίθεση. Μετά από λάθος των γηπεδούχων, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 19-19 και με καρφί της Κούμπουρα, σε 20-20. Η Λαμπρούση σήκωσε «τείχος» και έδωσε προβάδισμα (20-21) στις «ερυθρόλευκες», σε ένα κρίσιμο σημείο, με την Σάλας να «γράφει» το 24-22. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του, «έβγαλε» καλή άμυνα και κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-22, με την Κούμπουρα!

Με άσσο της Κούμπουρα, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-2, με την Γουίντερς να κερδίζει δύο διαδοχικές επιθέσεις, για το 7-4. Η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στο +4 (6-10), η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το 11-7, όμως οι Τσέχες ισοφάρισαν σε 16-16 και στη συνέχεια, προσπέρασαν (22-21). Οι «ερυθρόλευκες», ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν σε 22-22, με την Σάλας, η οποία έκανε και το 24-23 και το 25-23 (0-2), με δύο διαδοχικά πλασέ!

Στη συνέχεια, ο Λορέντζο Μιτσέλι προχώρησε σε αλλαγές, δίνοντας «ανάσες» στις βασικές αθλήτριες του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 21-18, η Χριστοδούλου μείωσε σε 21-19, με άσσο, όμως η τσεχική ομάδα έκανε το 25-20 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι Τσέχες ισοφάρισαν σε 10-10, από 10-8, ενώ από την πλευρά τους, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 11-11, με την Τσιτσιγιάννη, η οποία έδωσε και προβάδισμα 13-11. Η Γενιτσαρίδη έδωσε «αέρα» τριών πόντων (11-14) στον Ολυμπιακό, με μπλοκ άουτ, ενώ η Γιώτα έκανε το +5 (15-20), με άσσο. Η Τοντάι κάρφωσε, για το 22-16 του Θρύλου, ενώ η Τσιτσιγιάννη, με άσσο, έκανε το 23-16, αλλά και το 24-17, με την Χριστοδούλου να «τελειώνει» το ματς, με 25-18 και 3-1 σετ!

1ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 22-25

2ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-20

4ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι της Ντούκλα Λίμπερετς προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 1-3 (σε 109’): 22-25, 23-25, 25-20, 18-25

Ντούκλα Λίμπερετς (Λίμπορ Γκάλικ): Νεκάσοβα 8 (4/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούλκοβα 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Κβαπίλοβα 11 (10/26 επ., 1 άσσος), Φράνκεβιτς 14 (11/25 επ., 3 άσσοι, 36% υπ. - 21% άριστες), Μπλάζκοβα 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ). Ντισλ 1 (1 άσσος) / Κολάροβα (λ, 48% υπ. - 33% άριστες), Ντβοράκοβα 6 (6/18 επ.), Λίκλεμα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μπαρτόσοβα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 10 (10/18 επ., 53% υπ. - 27% άριστες), Λαμπρούση 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 13 (13/21 επ., 35% υπ. - 21% άριστες), Κούμπουρα 11 (7/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 1 (1 άσσος) / Κοσμά (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Γιώτα 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοντάι 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 14 (12/21 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 27% άριστες), Ζαφειρίου (0/7 επ., 57% υπ. - 39% άριστες)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Αρχικά, η νίκη αυτή και η πρόκριση είναι αφιερωμένη στα θύματα της Θύρας 7. Η ημέρα αυτή είναι ιδιαίτερη για τον Ολυμπιακό. Παίξαμε και για αυτό! Εξαιρετική εμφάνιση κάτω από δύσκολες συνθήκες, γιατί ο αντίπαλος ήταν πολύ... πεινασμένος μετά την ήττα του στον τελευταίο αγώνα στο πρωτάθλημα τους. Προσπάθησαν να μας πιέσουν πολύ με το σερβίς, αλλά όταν οργανωθήκαμε, βγάλαμε περισσότερη ποιότητα και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Συγχαρητήρια. Είμαστε η γυναικεία ομάδα που εκπροσωπεί το ελληνικό βόλεϊ στην Ευρώπη».

Τζίνα Λαμπρούση: «Μπήκαμε αρκετά συγκεντρωμένες από την αρχή του ματς, η Λίμπερτς μας πίεσε αρκετά, κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά καταφέραμε και πήραμε την πρόκριση. Κάναμε το δεύτερο βήμα για την επόμενη φάση του CEV Cup, προκριθήκαμε, συνεχίζουμε. Θέλω να πω εκ μέρους όλων των αθλητριών, ότι αφιερώνουμε αυτή τη νίκη και την πρόκριση στα θύματα της Θύρας 7».