.
.
Νίκη (87-68) ο Θρύλος επί της Σζεκζάρντ!

Την πρώτη της νίκη στην EuroLeague πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του ματς, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 87-68 της Σζεκζάρντ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 11η αγωνιστική του κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, μετρώντας 43 ριμπάουντ (27 η ουγγρική ομάδα) και 24/37 δίποντα (7/21 τρίποντα). Ο Θρύλος προηγήθηκε ακόμα και με +22 (67-45), με την Γκούσταφσον να μετράει 32 πόντους και 10 ριμπάουντ! Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, την Κυριακή (29/1) εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με +3 (11-8), στο 5:05, με καλάθι της Σταμολάμπρου. Η Γκούσταφσον, με έξι διαδοχικούς πόντους (3:50, 2:51, 2:21), ανέβασε τη διαφορά στο +9 (17-8), προβάδισμα που κράτησε η Σκόριτς, η οποία «έγραψε» το 19-10, στο 1:24. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-14, ενώ στο δεύτερο, οι νταμπλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +10 (26-16), μετά από τρίποντο της Νικολοπούλου (7:50). Με μία βολή της Γκούσταφσον (3:35), ο Θρύλος έφτασε στο +17 (39-22), με την Σταμολάμπρου να διατηρεί τη διαφορά (41-24), με ντράιβ και λέι απ (2:29). Η ουγγρική ομάδα μείωσε σε 42-31, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 8:19 του τρίτου δεκάλεπτου, η Νικολοπούλου σκόραρε, για το 48-33, με την Αγιούσο να «χτυπάει», στο 6:41, για το 50-37. Οι Ουγγαρέζες πλησίασαν σε 50-39, η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα ακόμα καλάθι (4:03), για το 56-41, ενώ πέτυχε δύο βολές, για το +19 (64-45) των «ερυθρόλευκων», στο 1:45. Στα 58 δευτερόλεπτα, η Αγιούσο πέτυχε τρίποντο, για το +22 (67-45), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 67-50. Στο 6:29 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Σταμάτη έκανε το 75-54, με σουτ από τα 6,75μ., όπως και το 78-61, με τον ίδιο τρόπο (4:14). Με καλάθι της Γκούσταφσον, ένα λεπτό και 25 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 86-66, με την Σύρρα να κάνει το 87-66, με μία βολή (0:46) και το ματς να τελειώνει με 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγιούσο 12(2), Σκόριτς 3, Σταμάτη 6(2), Σύρρα 1, Βαμβακά, Δίελα, Γκούσταφσον 32(1), Νικολοπούλου 9(1), Σουκ 10(1), Σπυριδοπούλου, Σταμολάμπρου 14

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την πολύ μεγάλη νίκη. Η EuroLeague είναι δύσκολη, το ξέρουμε. Έχω ξαναπεί, ότι στις προπονήσεις τον τελευταίο μήνα έχουμε άλλο πρόσωπο, δυστυχώς στα παιχνίδια δεν το δείχναμε. Σήμερα, όμως, το δείξαμε. Είχαμε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση σήμερα, όμως πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα. Έχουμε το ματς με τον Παναθηναϊκό, στόχος μας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, οπότε πρέπει να επικεντρωθούμε εκεί. Πρέπει να παίξουμε με την ίδια ταχύτητα και την ίδια ένταση στην άμυνα, να μαχόμαστε για τα ριμπάουντ με την ίδια θέληση. Συγχαρητήρια και πάλι στα κορίτσια για αυτή τη νίκη, συνεχίζουμε».

Μέγκαν Γκούσταφσον: «Μου άρεσε πολύ η διάθεση και η νοοτροπία της ομάδας, αυτό μας είχε ζητήσει ο προπονητής μας, τα ματς στην EuroLeague είναι δύσκολα, είμαι πολύ χαρούμενη που κερδίσαμε, το αξίζαμε βάσει της εικόνας μας σε όλη τη διάρκεια. Είναι μια μεγάλη βδομάδα, έχουμε το ματς με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή και βρισκόμαστε σε καλό μομέντουμ τώρα, είμαστε ενθουσιασμένες για τη νίκη, όμως πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε».