.
.
Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στην Πυλαία...

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε το Σάββατο (3/12) στη Θεσσαλονίκη. Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 26-24) από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, για την 8η αγωνιστική της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του πρώτου σετ, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (9-13, 11-15, 12-16) και 21-20, όμως το έχασαν με 25-21, ενώ απώλεσαν και τα δύο επόμενα (25-19, 26-24), γνωρίζοντας από τις «ασπρόμαυρες» τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» την αστάθεια στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και το ότι δεν έχει βρει ακόμα τον απαιτούμενο αγωνιστικό ρυθμό, όμως το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο, με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν να παρουσιαστούν καλύτερες στη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-7, με έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (8-11). Η Γουίντερς «έγραψε» το 12-9, η Στράντζαλη έκανε λάθος, για το +4 (9-13) του Θρύλου, ο οποίος έφτασε στο 15-11, με νέα επίθεση της Κούμπουρα! Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την Σάλας να κάνει το 16-12, ενώ η Χριστοδούλου, με πέρασμα, έκανε το 19-16. Με μπλοκ άουτ της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 21-20, όμως δέχθηκε 5-0 σερί από τις «ασπρόμαυρες» και έχασε το πρώτο σετ, με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 9-5 και 14-10, όμως με άσσο της Χριστοδούλου, ισοφάρισαν σε 15-15. Η Σάλας ισοφάρισε εκ νέου (17-17), ωστόσο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +3 (21-18). Η Κούμπουρα κέρδισε ωραίο πόντο, μειώνοντας σε 21-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και το δεύτερο σετ, με 25-19.

Μετά από άουτ επίθεση της Κρολ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3 στο τρίτο σετ, με την Σάλας να κερδίζει δύο διαδοχικούς πόντους, για το 7-5. Με πόντο της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 13-13, η Κούμπουρα έδωσε προβάδισμα (13-14), όμως με μπλοκ άουτ της Κρολ, οι «ασπρόμαυρες» προσπέρασαν με +3 (20-17). Με 3-0 σερί και μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 20-20, η Κούμπουρα έκανε το 23-23 και η Σάλας το 24-24, όμως με άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 26-24 και επικράτησε με 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0: 25-21, 25-19, 26-24

1ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-19

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 26-24

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κρολ 15 (14/35 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 7 (7/25 επ., 31% υπ.-12% άριστες), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κάφρεϊ 20 (18/33 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 15% υπ.-8% άριστες), Μπλάνκο 4 (2/4 επ., 1 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-50% άριστες), Κλέπκου 2 (2 άσσοι, 43% υπ.-43% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 5 (5/19 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Όλμπρεχτ 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-27% άριστες) Κούμπουρα 17 (15/37 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ),  / Κοσμά (λ, 32% υπ.-16% άριστες), Αντωνακάκη (λ)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ο ΠΑΟΚ νίκησε, αλλά πρέπει να δούμε τι λάθη κάναμε. Ξέρω τις δυνατότητές μας. Μετά τον 19ο-20ο πόντο, αρχίσαμε να αγχωνόμαστε χωρίς λόγο και κάναμε λάθη. Δεν διαχειριστήκαμε σωστά τις καταστάσεις του αγώνα».