.
.
Εύκολα (32-22) τη Νάουσα, 10η σερί νίκη στο πρωτάθλημα!

Μετά την άνετη επικράτηση (20-33) στη Θεσσαλονίκη, κόντρα στην ΧΑΝΘ, για τη 10η αγωνιστική, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού διεύρυνε τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν 32-22 τον ΕΓΣΝ Ζαφειράκη στην Ηλιούπολη, για την 11η «στροφή» της Handball Premier και έφτασαν στη 10η διαδοχική τους νίκη! Κόντρα στην ομάδα της Νάουσας, ο Θρύλος κυριάρχησε, πήρε μεγάλες διαφορές στο ματς (13-7, 14-8, 25-17, 27-19, 30-21) και πανηγύρισε στην έδρα του άλλο ένα σημαντικό δίποντο στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή της στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, αφού το Σάββατο (3/12) αντιμετωπίζουν την Wacker Thun στην Ελβετία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του EHF European Cup.

Με γκολ του Βέμπερ στα 45 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0), όμως στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω με 2-1. Ο Δομπρής ισοφάρισε σε 2-2, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών, με τον Παπαβασίλη να δίνει ξανά το προβάδισμα (5-4) στον Θρύλο, στο 9:40. Στο 12:12, ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +2 (7-5), ο Νιόκας «έγραψε» το 8-6 (13:34), ενώ ο Μιχαηλίδης έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων (9-6) στους πρωταθλητές Ελλάδας, στο 15:51. Με ωραία προσπάθεια του Σλαβούλιτσα, στο 17:38, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (10-6), ενώ ο Γκράτζαν «χτύπησε» στην κόντρα, για το 11-7 (19:18). Στο 20ο λεπτό, ο Νιόκας πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, με σουτ μετά από μεγάλο άλμα, για το 12-7, ενώ ο Γκράτζαν οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +6 (13-7, 21:30). Στο 25:55, ο Βέμπερ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, για το 16-11, ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα, με ωραίο πλασέ, για το 17-12 (27:20), με τη Νάουσα να μειώνει σε 17-14 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με +3 υπέρ του Θρύλου.

Στο 34ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα σκόραρε, για το 20-16, με τον Μιχαηλίδη να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +5 (21-16), στο 39:10. Στο 41:44, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν και πάλι με έξι τέρματα (22-16), με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη, διαφορά που κράτησε (23-17) ο Μπάγιος, στο 44ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση 46 λεπτών στο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (25-17), με τον Μπάγιο, με τον Γκράτζαν να «γράφει» το 26-18, στο 47:20. Ο Βόσνιος πίβοτ ήταν αυτός που έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα εννέα τερμάτων (27-19), στο 49:39, με τον Παπαδόπουλο, στο 55:10, να σκοράρει, για το 29-20. Στο 56:21, ο Μοντόρο πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα, για το 30-21, ενώ σκόραρε και στο 59ο λεπτό, για το 31-22. Στην τελευταία του επίθεση στο ματς, ο Θρύλος έφτασε για πρώτη φορά στο +10 και έτσι, επικράτησε με 32-22!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-6, 11-7, 15-10, 17-14 (ημχ.), 20-16, 21-16, 23-17, 27-18, 28-20, 32-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 1, Βέμπερ 4, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 4, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ

ΕΓΣΝ Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας 3, Κανιζάι 2, Τσαγκερας, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλέντρας 1, Ρότζιος 1, Μισαηλίδης 2, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 1, Γαλίτης, Μίλοβιτς 3, Πινακούδης, Βαφείδης 4, Τσάτσας 1, Λόλας

Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 1/1-3/5

Γιώργος Καρασαββίδης: «Βγάλαμε πάλι ένα κενό διάστημα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ενώ η εικόνα μας συνολικά στο παιχνίδι ήταν αρκετά καλή, είχαμε πρόβλημα σε αυτό το διάστημα, μέχρι να αρχίσουμε να πιέζουμε στο κέντρο της άμυνας μας, πρέπει να το δούμε αυτό, γιατί στην Ευρώπη και στα επόμενα παιχνίδια δεν θα συγχωρεθούν τέτοια λάθη. Πρέπει να είμαστε 60 λεπτά συγκεντρωμένοι».

Γιώργος Παπαβασίλης: «Αρχικά, χαιρόμαστε που έχουμε πίσω τους τραυματίες, γιατί τους στερηθήκαμε στα τελευταία τέσσερα-πέντε παιχνίδια. Κάναμε το καθήκον μας, πήραμε τους δύο βαθμούς, με μία καλή εμφάνιση. Τώρα, επόμενος στόχος μας είναι η Ευρώπη, έχουμε να αντιμετωπίσουμε την Wacker Thun, θέλουμε να προκριθούμε στην επόμενη φάση».