.
.
Κυρίαρχος ο Θρύλος στη Θεσσαλονίκη!

Μετά τη νίκη (36-30) επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στην Ηλιούπολη, για την 9η αγωνιστική, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 33-20 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη, για τη 10η «στροφή» της Handball Premier, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 17-10 των γηπεδούχων στο ημίχρονο, έφτασε στο +15 (16-31, 18-33) στο δεύτερο και έφυγε με το «διπλό» από μία ακόμη δύσκολη έδρα, κατακτώντας ένα σημαντικό δίποντο για το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (3-1) στο ξεκίνημα, ωστόσο ανέβασε… στροφές και προσπέρασε με 4-3, με γκολ του Μπάγιου στην κόντρα. Πασσιάς (3-5) και Μπάγιος ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (3-6), με τον νεαρό Ρούσσο να δίνει «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στους πρωταθλητές Ελλάδας, κάνοντας το 13-9. Ο Θρύλος πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, ξέφυγε με 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τέρμα του Μπάγιο, «εκτόξευσε» το προβάδισμα της στο +10 (16-26), με τον Δομπρή να «χτυπάει», για το 27-16. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +15 (16-31), με τον Ρούσσο στην κόντρα, ενώ ο Βέμπερ «βρήκε» δίχτυα άλλη μία φορά, για το 33-18. Στο τελευταίο λεπτό, η ΧΑΝΘ μείωσε σε 33-20, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 3-5, 4-7, 8-11, 9-14, 10-17 (ημχ.), 13-20, 16-23, 16-26, 16-27, 17-31, 20-33

ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Σαρηγιαννίδης, Σ. Σαράφης 5, Πάντζιος 3, Ανδρεαδάκης, Ιωαννίδης, Σ. Σαράφης, Δάϊος, Πετρίδης 6, Κουκλοτίδης, Γιαννακίδης, Μπίλλιας 1, Αγαθόνικος 3, Σαμαράς, Κυριακίδης, Παπαδόπουλος 2, Φιλόσογλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Ρούσσος 5, Νιοκάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος, Δομπρής 5, Βέμπερ 5, Πασσιάς 2, Λιόλιος 4, Σλαβούλιτσα 2, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Κόκκινη: 59:33 Κουτουλογένης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/5-3/3

Γιώργος Καρασαββίδης: «Σήμερα, δώσαμε χρόνο σε σχήματα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε στο μέλλον και σε νέους αθλητές μας. Επικεντρωνόμαστε στον αγώνα της Τετάρτης με τη Νάουσα. Μπαίνουμε σε ένα νέο σερί παιχνιδιών, στα οποία θα κριθούν κάποιοι από τους στόχους της χρονιάς. Η ομάδα νιώθει αυτοπεποίθηση και πιστεύω, ότι οι παίκτες θα δώσουν το 100%  και στο επόμενο διάστημα».

Γαρύφαλλος Μπάγιος: «Ήταν ένα εύκολο ματς, γιατί υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων και θέλαμε να δώσουμε χρόνο σε όλους τους παίκτες. Έχουμε ακόμα ένα σοβαρό παιχνίδι, με το Ζαφειράκη Νάουσας στην έδρα μας, όπου θα προσπαθήσουμε και πάλι να επιβληθούμε ώστε να επικεντρωθούμε στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις που έχουμε».