.
.
Νίκη (36-30) επί του Ιωνικού στην Ηλιούπολη!

Μετά το «διπλό» (29-31) στην έδρα της Δράμας, για την 8η αγωνιστική, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 36-30 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο κλειστό της Ηλιούπολης, για την 9η «στροφή» της Handball Premier, διευρύνοντας τη νικηφόρα τους πορεία. Ο Θρύλος, που αγωνίστηκε στην Ηλιούπολη χωρίς τους Μοντόρο, Οστρούτσκο, Κανδύλα και Μπάγιο, κυριάρχησε επί των φιλοξενούμενων, πήρε διαφορά 11 γκολ στο ματς και έφτασε σε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, κατακτώντας άλλο ένα σημαντικό δίποντο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με γκολ του Βέμπερ, προηγήθηκε με 4-1, στο 3:35. Στο 6:10, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +4 (6-2), με τον Βέμπερ να σκοράρει δύο διαδοχικά πέναλτι, για το 8-3, στο 9:10. Με ωραίο τέρμα του Δομπρή (12:34), οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν το +5 (9-4), ενώ ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα, για το 10-5, στο 13ο λεπτό. Ο Δομπρής σκόραρε ξανά, για το +6 (11-5), στο 13:46, με τον Νιόκας να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα, στο 17:20, για το 13-7 του Θρύλου! Ο Γάλλος άσος «χτύπησε» ξανά (18:15), οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (14-7), με τον Παπαβασίλη να δίνει «αέρα» εννέα τερμάτων (17-8), με τη συμπλήρωση 24 λεπτών. Ο Γκράτζαν σκόραρε, για τη μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού, το +10 (20-10), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-11.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +11 (22-11), με γκολ του Σλαβούλιτσα (32:16). Παπαβασίλης (34:18) και Νιόκας (35:10) κράτησαν το +11 (24-13, 25-14), με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύεται τις δύο δίλεπτες του Θρύλου και να μειώνει σε 25-18. Στο 39ο λεπτό, ο Δομπρής πέτυχε ένα ακόμα γκολ, για το 26-18, ενώ ήταν και αυτός που «έγραψε» το 27-20 (41:49), με τον Καραμπουρνιώτη να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +8 (28-20), με τη συμπλήρωση 43 λεπτών. Στο 45:50, ο Πασσιάς έκανε το 29-21, ο Δομπρής το 30-23 (48:33), με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στο 34-27, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ (55:20). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας τον έλεγχο και έτσι, έφτασε στη νίκη με 36-30.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 11-6, 14-7, 17-8, 20-11 (ημχ.), 24-14, 26-19, 28-20, 30-23, 33-27, 36-30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος, Δομπρής 6, Βέμπερ 8, Πασσιάς 2, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Σ. Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Α. Βασιλείου 1, Π. Αϊβαλιώτης, Ι. Βασιλείου 2, Μπούτος, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 2, Μαντζόπουλος 4, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης 4

Δίλεπτα: 5-0, Πέναλτι: 5/5-2/3

Γιώργος Καρασαββίδης: «Κρατάμε αρκετά πράγματα από σήμερα, ήταν καλή η εμφάνιση σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού. Μπορέσαμε και δοκιμάσαμε και κάποια πράγματα που χρειαζόμασταν και δεν είχαμε βρει το χρόνο. Κάποιοι παίκτες αρχίζουν και σταθεροποιούνται, βρίσκουν το ρόλο τους μέσα στην ομάδα. Ήταν μια καλή εβδομάδα».

Νίκος Πασσιάς: «Αφιερώνω τη νίκη στη γέννηση του παιδιού μου. Τα λόγια είναι περιττά, είναι απερίγραπτα τα συναισθήματα! Όσον αφορά στο ματς, έχουμε αρχίσει και βρίσκουμε ρυθμό. Έχουμε δύο σημαντικά ματς μπροστά μας και μετά, επιστρέφουμε στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις που έχουμε. Φέτος, πιστεύω θα είναι η άμυνα μας το κλειδί, θα δίνουμε το 100% πάντα».