.
.
Ήττα στην Ουγγαρία...

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία, αφού ηττήθηκε με 78-69 από την ισχυρή KSC Szekszard, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague. Οι νταμπλούχες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Σταμολάμπρου και Στραουτμάνε, προηγήθηκαν με +12 (29-41) στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως γνώρισαν την ήττα από την ουγγρική ομάδα, σε μία ακόμη εκτός έδρας «μάχη» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Στο ξεκίνημα του ματς (7:24), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με την Σουκ, με την ουγγρική ομάδα να ξεφεύγει με 10 πόντους (16-6, 4:26). Στο 2:11, η Γκούσταφσον μείωσε σε 18-12 για τον Θρύλο, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μείωσαν σε 20-15, με τρίποντο της Νικολοπούλου (7:56), με την Γκούσταφσον να μαζεύει τη διαφορά στο -3 (22-19, 6:04). Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και προσπέρασε για πρώτη φορά, με 23-22, με καλάθι της Αγιούσο (4:01), ενώ η Σταμάτη, με τρίποντο (2:25), ανέβασε τη διαφορά στο +6 (25-31). Με νέο τζαμπ σουτ της Σταμάτη (1:35), τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν στο +8 (25-33), με τις Ουγγαρέζες να «απαντούν» και να μειώνουν στους τέσσερις πόντους, για το 33-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά στην τρίτη περίοδο και με δύο βολές της Αγιούσο (8:23), έφτασαν στο 37-29. Στο 7:54, η Γκούσταφσον έδωσε «αέρα» 12 πόντων (29-41) στις «ερυθρόλευκες», με την Σταμάτη να σκοράρει από τα 6,75μ., για το 44-35. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και προσπέρασαν (46-45, 2:01), με την Αγιούσο να βάζει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, με 49-48 (0:08), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, η Γκούσταφσον μείωσε σε 63-60 για τον Θρύλο (4:30), ο οποίος ηττήθηκε, τελικά, με 78-69 στην Ουγγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμάτη 10 (2/5 τρίποντα), Αγιούσο 6, Σπυριδοπούλου 5, Σύρρα, Γκούσταφσον 23 (9 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 16 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δίελα 1, Σουκ 8

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Τα δώσαμε όλα στο ματς, ήμασταν μπροστά, το παλέψαμε, όμως στην τελευταία περίοδο, με τα αγωνιστικά μας προβλήματα και το μικρό ροτέισον, δεν βρήκαμε τις λύσεις και γνωρίσαμε την ήττα».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ήταν ένα παιχνίδι με δύο πολύ σημαντικές απουσίες για εμάς, όμως καταφέραμε να είμαστε μπροστά στο σκορ για ένα διάστημα, παίζοντας ποιοτικό μπάσκετ, αλλά τόσο με τα επιθετικά ριμπάουντ, όσο και το ότι δεχτήκαμε αρκετούς πόντους από αιφνιδιασμούς, τους επιτρέψαμε να γυρίσουν στο παιχνίδι και να μας νικήσουν. Κρατάμε μόνο τα θετικά και δουλεύουμε στις αδυναμίες μας, έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και από αύριο κιόλας αρχίζουμε να προετοιμαζόμαστε για αυτό».