.
.
Ήττα στην πρεμιέρα για τις Νεάνιδες

Πολύ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού το βράδυ της Τετάρτης (12/10) στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΚΑΝΑ, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα στη Νέα Σμύρνη, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Πανιώνιο με 55-52.

Τα κορίτσια της Ιωάννας Κουτρόγιαννου εμφανίστηκαν ιδιαίτερα αγχωμένες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι λάθος επιλογές σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία στις επιθετικές τους προσπάθειες, επέτρεψαν στον Πανιώνιο να πάρει τα ηνία του σκορ και να φτάσει να προηγείται με 28-24 στο ημίχρονο. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, με τις Νεοσμυρνιώτισσες να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +8 και το 42-34. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένες και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι από το -10. Ωστόσο, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, καθώς οι δύο άστοχες επιθέσεις του Ολυμπιακού και το εύστοχο τρίποντο των γηπεδούχων πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 55-52.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-24, 42-34, 55-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ιωάννα Κουτρόγιαννου) Λιμοντζόγλου, Τσορμπανάκη, Περάκη, Χουγκάζ, Καπετάνιου, Αγραφιώτη, Ντάκα, Γκουζέλου, Καραπατάκη, Στεργιανού, Περδικάκη, Αρίστου