.
.
Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά, με τρόπο… θρυλικό!

Στο «θρόνο» του πρωταθλητή επέστρεψε πανηγυρικά και με τον πλέον εμφατικό τρόπο ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 25-23 της ΑΕΚ, στον τέταρτο τελικό, στο κλειστό Κανήθου, με 1.000 οπαδούς του Θρύλου να δίνουν το «παρών» και να «σπρώχνουν» την ομάδα στην πανάξια κατάκτηση του τρίτου πρωταθλήματος! Κόντρα σε όλους και σε… όλα, ο Θρύλος αναδείχθηκε πρωταθλητής για τη σεζόν 2021-22, κερδίζοντας για τρίτη φορά (3-1) την ΑΕΚ στη Χαλκίδα. Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι «ερυθρόλευκοι» κατέθεσαν και την ψυχή τους κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» και «έκλεισαν» με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά, επιστρέφοντας στην κορυφή του ελληνικού χάντμπολ! Η εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» ήταν εξαιρετική, δεν υστέρησε κανείς, με τον Παπαβασίλη να αναδεικνύεται MVP, με εννιά γκολ σε εννιά προσπάθειες!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με δύο γκολ του Παπαβασίλη, προηγήθηκε με 2-0 της ΑΕΚ, με τον Μοντόρο να κάνει το 3-1, στο 3:21. Ο Παπαβασίλης, με νέα εξαιρετική προσπάθεια, έδωσε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων στον Θρύλο, για το 4-2 στο 4:40, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 5-5. Ο Παπαβασίλης έβαλε ξανά μπροστά τους «ερυθρόλευκους», κάνοντας το 6-5 στο 12ο λεπτό, με την ΑΕΚ να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 7-6, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 9-7. Ο Οστρούτσκο μείωσε σε 9-8 για τον Ολυμπιακό, ο Παπαβασίλης ισοφάρισε σε 9-9, στο 23ο λεπτό, με τον Μπούντιτς να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσια (10-10). Ο εξαιρετικός Παπαβασίλης έκανε το 11-10 για τον Ολυμπιακό, έχοντας 6/6 προσπάθειες, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (11-11).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-12, αλλά ο Οστρούτσκο, με δύο γκολ, ισοφάρισε σε 14-14 για τον Ολυμπιακό, στο 36ο λεπτό. Ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 15-15 και 16-16 (43:30), με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν προβάδισμα +2 (17-19). Ο Δομπρής μείωσε σε 19-18 για τον Ολυμπιακό, στο 48:20 και ο Παπαβασίλης έφερε το ματς στα ίσια (19-19) στο 49ο λεπτό. Στο 50:58, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν εκ νέου, αυτή τη φορά σε 20-20, με πέναλτι του Οστρούτσκο, με τον Παπαβασίλη να δίνει προβάδισμα (21-20), με εντυπωσιακή προσπάθεια! Στο 22:40, ο Θρύλος, με νέο γκολ του Παπαβασίλη, ανέβασε τη διαφορά στο +2, κάνοντας το 22-20, με τον Κανδύλα να «γράφει» το 23-21, στο 24:25! Στο 26:30, ο Θρύλος ξέφυγε για πρώτη φορά με +3, με τον Δομπρή να κάνει το 24-21, η ΑΕΚ μείωσε σε 24-23, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 25-23 και στην κατάκτηση του τίτλου!

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (ημχ.), 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 23-21, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 4, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/5-3/6