.
.
Ο πρωταθλητής ένα βήμα πριν το 9ο σερί!

Προβάδισμα τίτλου, με εμφάνιση πρωταθλητή στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 3-1 σετ (25-23, 25-22, 20-25, 26-24) τον Παναθηναϊκό, στον τρίτο τελικό της Volley League. Τα κορίτσια του Θρύλου πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη επί των «πράσινων», έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών και βρίσκονται, πλέον, ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του 9ου διαδοχικού πρωταθλήματος, το οποίο θα διεκδικήσουν την Τρίτη (10/5, 21:00) στο τέταρτο τελικό, στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν επί του Παναθηναϊκού στο Ρέντη, προηγήθηκαν με 2-0 και στο τέταρτο σετ, με μεγάλη ανατροπή από 20-17, έφτασαν στη νίκη, με τις Κόστα και Χίπε να σημειώνουν από 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα!

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από τον Παναθηναϊκό με 4-3, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, προσπέρασε με 5-4. Με πλασέ της Γιώτα, ο Θρύλος προηγήθηκε με 6-5, με την Ελληνίδα κεντρική να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (7-5), με πρώτο χρόνο. Οι πρωταθλήτριες συνέχισαν την πίεση τους και ξέφυγαν με +5 (11-6), με την Χίπε, η οποία έκανε και το 12-9, αλλά και το 15-11. Οι «πράσινες» μείωσαν σε 16-14, αλλά η Χριστοδούλου απάντησε με εξαιρετικό τρόπο, αφού με πανέξυπνο πλασέ, ανέβασε ξανά τις «ερυθρόλευκες» στο +3 (17-14). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα με 19-18, όμως η Χίπε «μίλησε» ξανά και ισοφάρισε σε 19-19 για την ομάδα του Κάρλο Παρίζι, με την Κόστα να κάνει το 20-20. Με νέο χτύπημα της Χίπε, ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» στο σκορ (22-21) σε ένα καθοριστικό σημείο, με την Εμμανουηλίδου να «γράφει» το 23-21, με εντυπωσιακό μπλοκ, όμως ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (23-23). Τα κορίτσια του Θρύλου δεν το έβαλαν κάτω, έφτασαν σε σετ μπολ (24-23), με την Σάλας και έτσι, μετά από άουτ επίθεση των «πράσινων», κατέκτησαν το πρώτο σετ (25-23).

2-0 ο Ολυμπιακός, με 25-22!

Στο δεύτερο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω από τον Παναθηναϊκό με 3-0, όμως αντέδρασαν άμεσα, μείωσαν σε 3-2, με Γιώτα και Χίπε και ισοφάρισαν σε 4-4, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Με νέο έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 5-4 και στη συνέχεια, έπειτα από λάθος των «πράσινων», ανέβασαν τη διαφορά στο +2 (11-9). Η Κόστα με άσσο έκανε το 14-12, με την Σάλας να δίνει «αέρα» τεσσάρων πόντων (16-12) στον Ολυμπιακό, με δύο διαδοχικές επιθέσεις σε ένα κρίσιμο σημείο! Με νέο μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος έφτασε τους 17 πόντους (17-14) στο δεύτερο σετ, με την Κόστα να δηλώνει ξανά παρούσα, κάνοντας το 18-15, με μπλοκ άουτ. Η Χίπε τελείωσε μία ακόμη επίθεση, για το 19-16 των πρωταθλητριών και στη συνέχεια, η Κόστα έφτασε τη διαφορά στο +4 (20-16) επί του Παναθηναϊκού! Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν δυνατά, έφτασαν στο 23-21, με την Σάλας να κάνει το 2-0, με σπουδαίο χτύπημα, για το 25-22 επί των φιλοξενούμενων.

Μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 2-1…

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι «μπήκε» δυνατά στο τρίτο σετ, αφού προηγήθηκε με 4-1, με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 5-3 και την Κόστα, με μπλοκ άουτ, το 7-4. Με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-6, όμως ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και προσπέρασε με 13-11. Η Χίπε μείωσε σε 13-12, με μπλοκ, η Κόστα ισοφάρισε σε 14-14 για τον Θρύλο, με τον δεύτερο της άσσο, όμως οι «πράσινες» πήραν ξανά προβάδισμα (17-20) στο σετ. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μείωσαν σε 20-18, με πρώτο χρόνο της Γιώτα, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με τέσσερις πόντους (18-22, 19-23) από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20.

Ψυχή, ανατροπή (17-20) και 3-1 ο Θρύλος!

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω από τις «πράσινες» με 4-1, η Κόστα μείωσε σε 4-2 και στη συνέχεια, η Χριστοδούλου και η Σάλας σε 5-4. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι με δύο πόντους (4-6), όμως η Σάλας μείωσε σε 6-5, με εντυπωσιακό χτύπημα και στη συνέχεια, ήρθε η ισοφάρισε σε 6-6. Με νέο πόντο της εξαιρετικής Σάλας, η ομάδα μας ισοφάρισε σε 7-7 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε στο +3 (7-10), αλλά η Χίπε μείωσε σε 10-8 και στη συνέχεια, σε 11-9. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με τέσσερις πόντους (10-14, 12-16), η Χίπε μείωσε σε 16-15, αλλά οι «πράσινες» πήραν ξανά ευρύ προβάδισμα (17-20). Με δύο διαδοχικούς πόντους της Κελεσίδη και εντυπωσιακό μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 20-20 και στη συνέχεια, με φιλέ των φιλοξενούμενων, πήρε προβάδισμα με 21-20, στο πιο καθοριστικό σημείο του σετ! Μετά από δύο λάθος επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά, με 22-21, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, έφτασε σε σετ μπολ (24-23) με τρομερό πόντο της Χριστοδούλου και στη συνέχεια, έκανε το 26-24, για το 3-1 στο ματς και 2-1 στη σειρά των τελικών!

Τα σετ 3-1: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος)

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά

Κάρλο Παρίζι: «Μεγάλη νίκη. Μετά το τρίτο σετ, το παιχνίδι έγινε λίγο περίπλοκο. Κάναμε αρκετά λάθη για παιχνίδι στην έδρα μας. Στο τέταρτο σετ, παρά το γεγονός ότι κυνηγούσαμε στο σκορ, βήμα-βήμα βρήκαμε λύσεις και το κατακτήσαμε. Αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου, γιατί ήταν πολύ δυνατές σήμερα! Ήταν μία καλή νίκη και πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο και να συγκεντρωθούμε για τον επόμενο αγώνα».

Στέλλα Χριστοδούλου: «Σίγουρα, στους τελικούς κάθε ματς είναι ιδιαίτερο και για εμάς αυτό που έχει σημασία, είναι ότι μετά το αποτέλεσμα στον Αγ. Θωμά, κερδίσαμε στην έδρα μας! Χαίρομαι πολύ που το κάναμε, βγάλαμε αντίδραση, πήραμε μια καθαρή νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν στο πλευρό μας, τον χρειαζόμαστε συνέχεια. Έχουμε τώρα το επόμενο ματς στον Αγ. Θωμά, πάμε να τελειώσουμε τη σειρά. Είναι σημαντικό, που κρατήσαμε την έδρα μας, ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο και τώρα είμαστε 2-1. Και οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές, πολύ δυνατές, θα δώσουμε το 100% στον Αγ. Θωμά. Έχω πίστη στην ομάδα, είμαι σίγουρη ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Η νίκη σήμερα είναι αφιερωμένη στον Βαγγέλη Ρούσσο».