.
.
Έτοιμες για το Κύπελλο οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, 21-5 τον ΝΟ Λάρισας!

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 21-5 του ΝΟ Λάρισας εκτός έδρας, για τη 19η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το απόλυτα νικηφόρο σερί τους εντός και εκτός συνόρων. Κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλίας, τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν απόλυτα, παίρνοντας μεγάλη διαφορά από το ημίχρονο (1-13) και με πλουραλισμό στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα, πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ «ζέσταναν» τις «μηχανές» τους για το Final-4 του Κυπέλλου στη Λάρισα, αυτό το Σαββατοκύριακο (16-17/4).

Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν το Σάββατο (16/4) στις 17:30 (ΚΟΕ TV) τον Εθνικό στο Δημοτικό κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας, για τον ημιτελικό του θεσμού, με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (17/4, 17:00) κόντρα στο νικητή του άλλου ζευγαριού, ΑΕΚ-ΑΝΟ Γλυφάδας (16/4, 16:00). Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς είναι έτοιμη για τον κρίσιμο ημιτελικό στη Λάρισα, κόντρα στον κάτοχο του LEN Trophy, τον οποίο θέλει να κερδίσει, ώστε να προκριθεί στον τελικό, διεκδικώντας μετά το Super Cup και την Euroleague, τον τρίτο τίτλο της σεζόν, αυτόν του Κυπέλλου. Ο Ολυμπιακός είναι πολυνίκης του θεσμού, με τρία Κύπελλα και διεκδικεί το τέταρτο στην ιστορία του.

Προβάδισμα 13-0, νίκη με +16!

Στο ματς πρωταθλήματος με τον ΝΟ Λάρισας, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 6-0 στην πρώτη περίοδο, ενώ έφτασε στο +13 (0-13) στη δεύτερη και «έκλεισε» το ημίχρονο με 13-1 προβάδισμα! Στην τρίτη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δέχθηκαν δύο τέρματα από την ομάδα της Λάρισας και με επί μέρους σκορ 2-2, έκαναν το 15-3, ενώ στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, «βρήκαν» έξι φορές δίχτυα και πανηγύρισαν τη νίκη με +16 (5-21).

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 1-7, 2-2, 2-6

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Τριχά (7:17), 0-2 Ξενάκη (π/π. 5:06), 0-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:33), 0-4 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 3:03), 0-5 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 2:33), 0-6 Β. Πλευρίτου (1:42)

2ο οκτάλεπτο: 0-7 Χαλδαίου (περιφέρεια, 6:57), 0-8 Ξενάκη (κόντρα, 6:41), 0-9 Χαλδαίου (περιφέρεια, 5:42), 0-10 Τριχά (κόντρα, 4:33), 0-11 Κρίστμας (κόντρα, 3:24), 0-12 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:44), 0-13 Σλίκινγκ (κόντρα, 1:00), 1-13 Ρότζερς (φουνταριστό, 0:22)

3ο οκτάλεπτο: 2-13 Μ. Καριπίδου (πέναλτι, 7:35), 3-13 Η. Καριπίδου (περιφέρεια, 4:49), 3-14 Σιούτη (περιφέρεια, 2:40), 3-15 Κρίστμας (περιφέρεια, 0:58)

4ο οκτάλεπτο: 3-16 Κρίστμας (κόντρα, 7:12), 3-17 Β. Πλευρίτου (6:37),  4-17 Μ. Καριπίδου (4:40), 4-18 Σιούτη (περιφέρεια, 3:41), 5-18 Κολτσίδα (3:10), 5-19 Χαλδαίου (πέναλτι, 2:50), 5-20 Κανετίδου (κόντρα, 1:03), 5-21 Τρίχα (περιφέρεια, 0:18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου, Κανετίδου 1, Ξενάκη 3, Σιούτη 2, Μ. Πλευρίτου, Χαλδαίου 3, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά 3, Δρακωτού

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου, Μ. Καριπίδου 2, Κολτσίδα 1, Σακελλαρίου, Γαλανοπούλου, Ρότζερς 1, Χασιώτη, Η. Καριπίδου 1