.
.
Πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά, 3-1 τη Λαμία!

Με το «δεξί» στα πλέι οφ του πρωταθλήματος μπήκε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, που ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια στην κορυφή, επικράτησαν με 3-1 σετ (13-25, 14-25, 25-23, 17-25) της Λαμίας εκτός έδρας, στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ της Volley League και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «4». Τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς την Σάλας, κέρδισαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ και το τέταρτο, είχαν τον έλεγχο και με πρώτη σκόρερ τη Χίπε με 19 πόντους (17 η Κόστα), έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Λαμία. Το Σάββατο (16/4) οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν την ομάδα της Φθιώτιδας στο κλειστό του Ρέντη, για το δεύτερο ματς της φάσης των «8», με στόχο να «σφραγίσουν» την πρόκριση (τους αρκούν δύο σετ) στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volley League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και απέκτησε μεγάλη διαφορά από νωρίς, αφού προηγήθηκε με 7-3, με την Εμμανουηλίδου και στη συνέχεια, έφτασε στο +10 (6-16) επί της Λαμίας, με μπλοκ της Χίπε. Μετά από άουτ των γηπεδούχων, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν στο 21-9 και έτσι, με έξυπνο πέρασμα της Χριστοδούλου, κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-13.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 5-4, με την Χίπε και παρότι βρέθηκαν πίσω με 8-6, αντέδρασαν, έτρεξαν ένα σερί 5-0 και προσπέρασαν τη Λαμία με 11-8, με άσσο της Άγκοστ. Με πέρασμα της Κόστα, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (10-17) και έτσι, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, έκαναν το 2-0 στα σετ, με 25-14.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε με 10-6, μετά από φιλέ των γηπεδούχων, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω με 20-17. Με δύο επιθέσεις της Χίπε, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-19 και με πόντο της Κόστα, σε 21-20, όμως δεν τα κατάφερε και έχασε το τρίτο σετ από τη Λαμία, με 25-23.

Με πόντο της Γενιτσαρίδη, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με 10-6 στο τέταρτο σετ και στη συνέχεια, με πάιπ της Χίπε, ξέφυγαν με +7 (10-17) από τη Λαμία. Με άσσο της Χριστοδούλου, ο Θρύλος ξέφυγε με +10 (12-22) και έτσι, με πόντο της Ξανθοπούλου, έκανε το 25-17, φτάνοντας στο τελικό αποτέλεσμα με 3-1 σετ, κόντρα στη Λαμία!

Τα σετ 1-3: 13-25, 14-25, 25-23, 17-25

1ο σετ: 5-8, 6-16, 9-21, 13-25

2ο σετ: 8-6, 10-16, 12-21, 14-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-23

4ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 17-25

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Άγκοστ 7 (5/27 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. - 35% άριστες), Κόστα 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 34% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (15/32 επ., 4 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Γενιτσαρίδη 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ)

ΑΟ Λαμίας (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 4 (4/4 επ.), Κούμπουρα 10 (10/24 επ., 37% υπ. - 19% άριστες), Περέιρα 17 (14/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καστίγιο 11 (10/40 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 19% άριστες), Αραούχο 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Γιαννέλου 5 (3/7 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Κοντονάσιου 1 (1 άσσος), Κίσσα

Κάρλο Παρίζι: «Ήταν ένα καλό ματς, μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ, όπου η ομάδα χαλάρωσε λίγο. Το ματς ήταν περίπλοκο γενικά, γιατί στο πρώτο σετ και στο δεύτερο πιέσαμε πολύ στο σερβίς και είχαμε καλή μπλοκ άμυνα, αλλά και καλό side out. Στο τρίτο σετ, δεν παίξαμε τόσο με το σερβίς μας και η Λαμία εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση μας, αλλά στο τέταρτο σετ ξεκινήσαμε δυνατά, παίξαμε καλά, όπως στα πρώτα δύο και νικήσαμε. Τώρα, ξεχνάμε το ματς αυτό και πάμε για αυτό του Σαββάτου, προκειμένου να πάρουμε την πρόκριση».

Μαρία Γενιτσαρίδη: «Πρώτο παιχνίδι πλέι οφ και νικηφόρο πέρασμα από την Λαμία, η οποία είναι μια ομάδα, με την οποία δεν πρέπει να χαλαρώνεις ούτε στιγμή. Το Σάββατο συναντιόμαστε ξανά στο Ρέντη, όπου θέλουμε να κλειδώσουμε και τη δεύτερη νίκη. Είναι σημαντικό να διατηρούμε την συγκέντρωση και την ποιότητα μας όλες τις στιγμές, ώστε να περάσουμε στην επόμενη φάση».