.
.
«Καθαρό» τρίποντο κόντρα στη Λαμία!

Ένα ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-16) της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 20ή αγωνιστική της Volley League, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα. Τα κορίτσια του Θρύλου, που αγωνίστηκαν χωρίς τις Γιώτα, Τοτσίδου και Άγκοστ, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στις φιλοξενούμενες και με πρώτη σκόρερ την Χίπε με 22 πόντους, κατέκτησαν τρεις ακόμα βαθμούς στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας τη νικηφόρα τους πορεία…

Πριν από την έναρξη του ματς, μεταξύ του Ολυμπιακού και της Λαμίας, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στο κλειστό του Ρέντη, στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου του Άρη, Άλκη Καμπανού.

Προβάδισμα +13!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-1, με δύο διαδοχικούς πόντους της Χίπε και στη συνέχεια, έκανε το 8-4, με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, με πρώτο χρόνο της οποίας «έγραψε» και το 10-4 κόντρα στην Λαμία. Με επίθεση της Κόστα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ξέφυγαν για πρώτη φορά με +10 (18-8), ενώ με άσσο της Χίπε, έφτασαν στο +11 (19-8) επί των φιλοξενούμενων. Με μπλοκ της Χριστοδούλου και επίθεση άουτ της Λαμίας, τα κορίτσια του Θρύλου ανέβηκαν ξανά στο +10 (21-11), με πλασέ της Χίπε έφτασαν σε σετ μπολ (24-12) και με μπλοκ της Σάλας, έκαναν το 25-12, κατακτώντας το πρώτο σετ, στο οποίο μέτρησαν τρεις άσσους και πέντε μπλοκ.

2-0 σετ με 25-21!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1, με Χίπε και Κελεσίδη και στη συνέχεια, έφτασαν στο 5-3, μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι ισοφαρίστηκε σε 5-5 από τη Λαμία και έπειτα, έχασε το προβάδισμα (6-8), όμως αντέδρασε και αφού μείωσε σε 8-7 με την Χίπε, προσπέρασε με +2 (13-11), με επίθεση της Χίπε. Στο σημείο εκείνο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα σερί 5-0 από την ομάδα της Λαμίας, βρέθηκε πίσω με 16-13, όμως απάντησε άμεσα και αφού μείωσε σε 16-15, με μπλοκ των Εμμανουηλίδου και Γενιτσαρίδη, ανέκτησε το προβάδισμα (17-16), με πλασέ της Χριστοδούλου. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έστησαν διπλό μπλοκ, με Χριστοδούλου και Εμμανουηλίδου και ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (20-16) επί των φιλοξενούμενων, ενώ έκαναν το 21-17, με καρφί της Γενιτσαρίδη. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έκανε το 22-19, με την Εμμανουηλίδου και το 24-20, με την Χίπε και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-25-21, μετά από άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων.

Με άνεση το 3-0!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες», αφού προηγήθηκαν της Λαμίας με 11-4, με την Χίπε και 12-4, με άσσο της Εμμανουηλίδου. Η ομάδα μας έχασε τη συγκέντρωσή της και δέχθηκε ένα 5-0 σερί (12-9) από την Λαμία, όμως δεν το άφησε έτσι και με «χτύπημα» της Χίπε, έκανε το 13-9, ενώ με πόντο της Σάλας, ανέβηκε ξανά στο +5 (15-10). Με πόντο της Χριστοδούλου, ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε με +7 (19-12) από τις φιλοξενούμενες, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και καρφί της Σάλας, βρέθηκε στο +9 (23-14) και έτσι, με ωραίο πρώτο χρόνο της Κελεσίδη, κατέκτησε και το τρίτο σετ (25-16) και τη νίκη.

Τα σετ 3-0 σε 1.10: 25-12 (19’), 25-21 (28’), 25-16 (23’)

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12,

2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 9 (4/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σάλας 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Κόστα 6 (5/15 επ., 1 άσσος - 50% υπ.), Χριστοδούλου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 22 (17/38 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 5 (5/8 επ., 50% υπ. - 25% άριστες)

ΑΟ Λαμίας (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 28% υπ. - 16% άριστες), Περέιρα 14 (14/42 επ., 37% υπ. - 26% άριστες), Αραούχο 3 (3/8 επ.), Κίσσα 5 (5/23 επ.), Γιαννέλου 1 (1/4 επ.) / Κακουράτου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Δάρδα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοντονάσιου 1 (1/1 επ.), Τσιριμόκου

Κάρλο Παρίζι: «Η ομάδα δεν έπαιξε τόσο στο επίπεδό της, αλλά βήμα-βήμα φτάσαμε στη νίκη. Πρέπει να παίζουμε με σεβασμό και συγκέντρωση και να δίνουμε το 100% μας, γιατί όταν δεν γίνεται αυτό, ρισκάρουμε. Όταν η ομάδα παίζει καλά, δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν πρέπει να ρισκάρουμε».

Στέλλα Χριστοδούλου: «Θέλαμε ένα καθαρό τρίποντο σήμερα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει διαφορετικές βλέψεις για το πρωτάθλημα σε σχέση με εμάς. Σίγουρα, δεν κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, είχαμε αρκετά κενά διαστήματα με μερικά λάθη. Πρέπει να τα δουλέψουμε αυτά στις προπονήσεις, να παίξουμε καλύτερο βόλεϊ, γιατί η συνέχεια θα είναι πιο δύσκολη και θέλουμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Θέλω να αφιερώσω αυτή νίκη στα θύματα της Θύρας 7 και να ευχηθώ, να μην ξαναγίνει τίποτα τέτοιο».