.
.
«3 στα 3» και πρόκριση στην επόμενη φάση!

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την παρουσία του στην Β Φάση του Πρωταθλήματος Νεανίδων, αφού επικράτησε εύκολα με 17-3 επί του Πανιωνίου ΓΣΣ στην τελευταία αγωνιστική, το βράδυ της Πέμπτης (30/12) και αποχαιρέτησε έτσι με τον καλύτερο τρόπο το 2021. Η Αμαλία Χριστοδούλου ήταν η πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 4 τέρματα, ενώ με 3 ακολούθησε η Δέσποινα Δρακωτού και η Κατερίνα Χριστοδούλου. Με αυτή τη νίκη οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν την πρώτη θέση του Α ομίλου Αττικής και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην Γ Φάση του Πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί το τριήμερο 21-23 Ιανουαρίου 2022.

Στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, η ομάδα του Κωνσταντίνου Χατζηδάκη επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 5-0, χάρη σε τέρματα από Υφαντή, Δρακωτού, Αμαλία Χριστοδούλου και Τριχά, με 2:47 να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου οκταλέπτου. Ο Πανιώνιος κατάφερε να πετύχει το πρώτο του τέρμα περίπου 1' 30'' πριν τη λήξη της περιόδου, διαμορφώνοντας το 5-1 που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου. Δύο γρήγορα τέρματα από Κατερίνα Χριστοδούλου και Κουκουφίκη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου διεύρυναν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +6, για το 7-1, ενώ 15’’ πριν το φινάλε της ανάπαυλας η Τζωρτζακάκη διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 8-1. Στην επανάληψη, η Κατερίνα Χριστοδούλου σκόραρε στην πρώτη επίθεση του οκταλέπτου, για το 9-1, με την ομάδα από τη Νέα Σμύρνη να μειώνει σε 9-2 λίγο αργότερα. Οι αδερφές Χριστοδούλου συνέχισαν την πολύ καλή δουλειά στο σκοράρισμα και πέτυχαν από ένα τέρμα στα μέσα της περιόδου, για το 11-2 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ 1:51 πριν την ολοκλήρωση του τρίτου οκταλέπτου η Δρακωτού έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στις «ερυθρόλευκες» για το 12-2. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-3 περίπου μισό λεπτό αργότερα, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος της περιόδου. Ακόμα 5 τέρματα επιφύλασσε το τελευταίο οκτάλεπτο για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες δεν μείωσαν την απόδοσή τους σε κανένα σημείο του αγώνα και με οδηγό την πολύ καλή άμυνα, βρήκαν χώρους στην επίθεση και έφτασαν εύκολα στο 17-3, με την Παπαδοπούλου να προσθέτει και αυτή το όνομά της στην λίστα των σκόρερ του Ολυμπιακου 14’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-3, 2-4, 0-5