.
.
Ο Θρύλος εμφατικά στους «16» του EuroCup!

Στη φάση των «16» του EuroCup προκρίθηκε πανάξια και εμφατικά η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Στη ρεβάνς των «32» της διοργάνωσης, ο Θρύλος κέρδισε την Ενισέι Κρασνογιάρσκ και στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με 84-69 και εξασφάλισε πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Οι «ερυθρόλευκες», μετά τη σπουδαία νίκη με +15 (70-85) στο πρώτο ματς στην Σιβηρία, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και στο ΣΕΦ, κυριάρχησαν απόλυτα επί των Ρωσίδων (προηγήθηκαν με +26) και με πρώτες σκόρερ τις Πλουφ και Σταμολάμπρου, με 19 πόντους η καθεμία, έκλεισαν θέση για τις «16» του θεσμού, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό τους ταξίδι! Στον επόμενο γύρο του EuroCup, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει την Νεσίμπε Αϊντίν (πρόκριση με δύο νίκες επί της NKA Universitas PEAC), πρώτα στο ΣΕΦ  στις 11ή 12/1 και έπειτα, στην Τουρκία  (20/1).

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 18-10 (4:14) με δίποντο της Βιτόλα, ενώ στο 2:42, ανέβασε τη διαφορά επί της Ενισέι στο +9 (22-13) με τζαμπ σουτ της Χάμπλιν. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (0:01) έφτασαν στο +11 (29-18) από τη ρωσική ομάδα, με φοβερό τρίποντο της Σταμολάμπρου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα και στο 4:12, με μόλις δύο πόντους παθητικό, ξέφυγαν για πρώτη φορά με +20 από τις φιλοξενούμενες, κάνοντας το 40-20, με το τρίτο μεγάλο τρίποντο (3/3) της Σταμολάμπρου! Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα μας διατήρησε την εικόνα της και με ποσοστό 55,6% στο τρίποντο (5/9), ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο επί της Ενισέι Κρασνογιάρσκ με προβάδισμα 46-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και στο 2:15, με δύο εύστοχες βολές της Δίελα, «εκτόξευσε» τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +26 (67-41) από τη ρωσική ομάδα! Ο Θρύλος πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 67-50, διαφορά που κράτησε, συνεχίζοντας την πολύ καλή του εικόνα και έτσι, νίκησε και πάλι με 15 πόντους (84-69) τις Ρωσίδες και προκρίθηκε εμφατικά στις 16 καλύτερες ομάδες του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-31, 67-50, 84-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Δίελα 2, Νικολοπούλου 9 (1/1 τρίποντα, 7 ασίστ), Πλουφ 19 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σύρρα 3, Βαμβακά, Αλεξανδρή 2, Φουράκη, Χάμπλιν 6, Σταμάτη 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Βιτόλα 17 (4 ριμπάουντ), Τόλφρι 2

Ενισέι Κρασνογιάρσκ (Όλγα Σουνεϊκίνα): Σετίνα 3, Τζόουνς 23, Μπρατσίκονβα 2, Λάτσγκαλ 9, Βανλό 15, Ματβέεβα 4, Πασκοβσκάια, Κουζμένκοβα 4, Πατσουρίνα 2, Κριμόνα 7

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Παίξαμε πολύ καλά, σε πολλά σημεία. Πολλές παίκτριες έπαιξαν καλά αρκετά λεπτά, όλες πρόσφεραν στη νίκη. Είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα μας, συνεχίζουμε στην Ευρώπη. Θα κάνουμε Χριστούγεννα με την καλύτερη διάθεση. Εύχομαι στον κόσμο του Ολυμπιακού καλά Χριστούγεννα, συνεχίζουμε και θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα από την Τουρκία».

Μισέλ Πλουφ: «Περάσαμε στην επόμενη φάση του θεσμού. Είχαμε ένα αργό ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια, ανεβήκαμε, παίξαμε συγκεντρωμένα στην άμυνα, πιέσαμε, παίξαμε ομαδικό μπάσκετ και πήραμε την πρόκριση πριν από τη διακοπή των Χριστουγέννων. Ξέραμε ότι παίζουμε με μία ομάδα με εξαιρετικές σουτέρς από την γραμμή των τριπόντων, ξέραμε ότι έπρεπε να τις σταματήσουμε από εκείνο το σημείο. Τα καταφέραμε και συνεχίζουμε».