.
.
Προελαύνει ο Θρύλος, μόνος πρώτος και αήττητος!

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού συνέχισε τη νικηφόρα της πορεία στο πρωτάθλημα, αφού πέρασε αλώβητη και από την Κηφισιά. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 σετ (27-25, 23-25, 19-25, 23-25) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, για την 6η αγωνιστική της Volley League και παρέμεινε, έτσι, στην κορυφή με «έξι στα έξι». Σε μία δύσκολη έδρα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς (28π., 26/39 επ.), οι Πειραιώτες έπαιξαν ωραίο βόλεϊ και με εξαίρεση το πρώτο σετ, κυριάρχησαν επί των γηπεδούχων, πανηγυρίζοντας μία ακόμη σημαντική νίκη στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή.

Οι «ερυθρόλευκοι», που παραμένουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι στο πρωτάθλημα έφτασαν στους 17 βαθμούς και βρίσκονται δυο μπροστά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν την επόμενη αγωνιστική, τη μεθεπόμενη Δευτέρα (13/12) στο Ρέντη. Πριν από την αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη θα υποδεχθεί την Τρίτη (7/12, 20:00) την Μονπελιέ στη δεύτερη «μάχη» για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Δυο χαμένα σετ μπολ στο 1ο, αλλά αντέδρασε άμεσα!

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με για πρώτη φορά με +2 στο 14-12 και κράτησε το προβάδισμα των δύο πόντων έως το 18-16 (14-16, 15-17), όμως αν και βρέθηκε σε δύο σετ μπολ με 24-23 και 25-24, δέχθηκε ένα σερί 3-0 από την Κηφισιά και βρέθηκε πίσω με 27-25 και 1-0. Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε γρήγορα στο +4 (1-5, 2-6, 3-7), ενώ στη συνέχεια, διατήρησε τον έλεγχο και ισοφάρισε σε 1-1 την ομάδα των βορείων προαστίων, με 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί και με τον 18ο προσωπικό πόντο του Έγκλεσκαλνς, έφτασαν στο 10-6 επί των γηπεδούχων, ενώ στη συνέχεια, με δύο σερί άσσους του Πέριτς, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +9 (10-19). Με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 22-17 επί της Κηφισιάς και στη συνέχεια, με νέο μπλοκ άουτ του Λετονού, έκαναν το 2-1 στα σετ (19-25).

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη βρέθηκε πίσω με 5-2, όμως απάντησε εντυπωσιακά και με ένα σερί 8-0, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 10-5 επί των γηπεδούχων, ενώ με μπλοκ του Έγκλεσκαλνς έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (7-13). Με φιλέ της ομάδας των βορείων προαστίων, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με οκτώ πόντους (9-17), στη συνέχεια, με καρφί του Έγκλεσκαλνς, έφτασε στο ματς μπολ (22-24) και τελικά, με νέο μπλοκ άουτ του Λετονού, κέρδισε με 3-1 σετ (25-23) για να φύγει το καθαρό τρίποντο από το Ζηρίνειο.

Τα σετ 1-3 (σε 1.53): 27-25 (31'), 23-25 (27'), 19-25 (27'), 23-25 (28')

1ο σετ: 8-5, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 19-25

4ο σετ: 5-8, 8-16, 16-21, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 28 (26/39 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (7/18, 1 μπλοκ – 65% υπ., 54% άριστες), Πέριτς 11 (7/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ - 38% υπ., 19% άριστες) / Ζήσης (λ., 53% υπ., 37% άριστες), Κασαμπαλής, Ανδρεάδης

Κηφισιά (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπράο 10 (10/20 επ. - 47% υπ., 37% άριστες), Κοτσάκης 11 (8/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχάλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ - 100% υπ.), Μαρξ 21 (14/37 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Σονάκης (λ., 75% υπ., 62% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσσης, Κωστόπουλος, Μελλές

Δημήτρης Καζάζης: «Το ζητούμενο ήταν οι τρεις πόντοι, μετά από μια κακή εμφάνιση που κάναμε στην Ευρώπη, με έλλειψη δυνάμεων. Έστω και χωρίς πολύ σπουδαία απόδοση, το καταφέραμε και αυτό ήταν το ζητούμενο. Η φανέλα του Ολυμπιακού είναι βαριά και καταφέρνει μέσα από δύσκολες καταστάσεις και επικρατεί. Σημαντικό ματς για εμάς, νομίζω έχουμε το χρόνο τώρα και να μαζέψουμε δυνάμεις και να δουλέψουμε, ώστε να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Πρέπει να κάνουμε μια διαχείριση στα ματς που έρχονται, Μονπελιέ και Παναθηναϊκό, ο βασικός μας στόχος είναι το πρωτάθλημα, είναι ο πρώτος και ο πιο βασικός μας στόχος».

Άλεν Παγένκ: «Ήταν ένα δύσκολο ματς, όπως περιμέναμε και το είδαμε στο πρώτο σετ που το χάσαμε. Λίγο μετά, επιστρέψαμε και κερδίσαμε τρεις πολύ σημαντικούς πόντους για το πρωτάθλημα. Τώρα, παίζουμε με την Μονπελιέ και θέλουμε τους φιλάθλους μας μαζί μας, να μας υποστηρίξουν, για να κερδίσουμε τη γαλλική ομάδα και να παραμείνουμε στην Ευρώπη και το CEV Cup».