.
.
Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε...

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη. Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 3-2 σετ (25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15) από την ομάδα της Σαντορίνης, για τη 12η αγωνιστική της Volley League και απώλεσαν δύο βαθμούς. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ, όμως από το 2-0 και έπειτα, χαλάρωσαν, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και το πλήρωσαν, γνωρίζοντας την ανατροπή από τις φιλοξενούμενες στο τάι μπρέικ. Δεν έφτασε για την ομάδα του Κάρλο Παρίζι η πολύ καλή εμφάνιση της Χίπε, η οποία σκόραρε 30 πόντους, ενώ κόντρα στον ΑΟ Θήρας δεν αγωνίστηκαν οι Εμμανουηλίδου, Μιλεντίγεβιτς και Ζιώγα. To Σάββατο (11/12, 18:45) ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΚ, για την 13η «στροφή» του πρωταθλήματος...

Προβάδισμα με 2-0!

Με καρφί της Χίπε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 του ΑΟ Θήρας και στη συνέχεια, με πλασέ και δύο άσσους από την Γερμανίδα διαγώνια, έφτασε στο +6 (8-2). Ο Θρύλος έφτασε στ 12-8 ξανά με την εξαιρετική Χίπε, με μπλοκ αυτή τη φορά και κράτησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων και στη συνέχεια, αφού μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, έκανε το 18-14. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πάτησαν το «γκάζι» και έφτασαν στο 22-15, ξανά από άουτ της ομάδας της Σαντορίνης και στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ της Χίπε, «καθάρισαν» το πρώτο σετ με 25-16 (1-0). Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» είχαν σταθερά προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων (8-4, 12-8) και με άσσο της Χριστοδούλου, ανέβηκαν στο +5 (19-14), ενώ στη συνέχεια, μετά από φιλέ του ΑΟ Θήρας έφτασαν στο 22-17. Με δυνατό καρφί της Χίπε, η ομάδα μας έφτασε στο σετ μπολ (24-18) και με νέο πόντο από την Γερμανίδα, αυτή τη φορά με άσσο, έκανε το 25-18 και το 2-0 επί των φιλοξενούμενων.

Ισοφάριση από τον ΑΟ Θήρας

Με πόντο της Κελεσίδη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5 στο τρίτο σετ, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί από την Σαντορίνη και βρέθηκε πίσω με 10-7. Ωστόσο, ο Θρύλος απάντησε και αφού μείωσε σε 13-12 με την Σάλας, ισοφάρισε σε 13-13 μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό, υπέπεσαν σε μερικά λάθη και βρέθηκαν ξανά πίσω από τον ΑΟ Θήρας (14-18), χάνοντας στη συνέχεια το τρίτο σετ με 25-20 (2-1). Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-4, με πρώτο χρόνο της Γιώτα και γρήγορα-γρήγορα, έφτασαν στο +4 (9-5) επί της Σαντορίνης με μπλοκ άουτ της Χίπε, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 16-12 και τελικά, ισοφαρίστηκαν σε 2-2 (23-25).

Ανατροπή και ήττα...

Στο τάι μπρεικ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 2-0, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση σε 2-2. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στο 3-3, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει πάλι με +2 για το 5-3, ύστερα από επίθεση της Κόστα και μπλοκ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με 3-0 σερί και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 5-6, με την Κόστα να ισοφαρίζει σε 6-6. Στη συνέχεια, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 6-8, για να ισοφαρίσει σε 8-8 ο Ολυμπιακός, μετά από λάθος στο σερβίς των φιλοξενούμενων και επίθεση της Γενιτσαρίδη. Από άσσο της Ιλιόνης Κελεσίδη ο Θρύλος διεύρυνε στο 3-0 το σερί του και ανέκτησε το προβάδισμα στο 9-8. Ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 9-9, πριν βάλει ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού η Χριστοδούλου με πλασέ πάνω στο φιλέ (10-9). Στη συνέχεια, είχαμε νέα ανατροπή στο σκορ, αφού ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε και προηγήθηκε με 10-11, ύστερα από επίθεση της Γενιτσαρίδη που πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (11-11), όμως ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε ξανά με +2, φτάνοντας στο 11-13 και στο ματς μπολ με 12-14, από σερβίς της Γιώτα που κατέληξε στο φιλέ, για να ακολουθήσει το 12-15, που έφερε την ολική ανατροπή.

Τα σετ 2-3 (σε 117'): 25-16, 25-18, 20-25, 23-25, 12-15

1ο σετ: 8-2, 16-13, 21-15, 25-16

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-18

3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 8-5, 12-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας από 8 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (8/10 επ.), Σάλας 3 (3/19 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Μαριάνα Κόστα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Χριστοδούλου 12 (6/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 30 (25/52 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ)< Κελεσίδη 8 (3/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 37% υπ. - 17% άριστες), Τοτσίδου (λ, 33% υπ. - 27% άριστες), Συιστατίδη, Γενιτσαρίδη 8 (8/18 επ., 17% υπ. - 0% άριστες)

ΑΟ Θήρας (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 18% υπ. - 8% άριστες), Μουρίλο 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Διάλλα 9 (7/11 επ., 2 άσσοι), Αδαμοπούλου 20 (19/41 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 13% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 11 (101/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 27% υπ. - 13% άριστες), Μερκούρη 1 (1 άσσος)

Κάρλο Παρίζι: «Μετά το δεύτερο σετ, σταματήσαμε να παίζουμε και χάσαμε τελείως την πορεία μας σε αυτό το ματς, κάναμε πολλά λάθη, δεν παίξαμε βόλεϊ, χωρίς τακτική, δεν είχαμε πάθος και έτσι, όλα άλλαξαν μετά το 2-0. Συγχαρητήρια στην Σαντορίνη, έπαιξαν ελεύθερα και πολύ καλά. Ζητώ συγγνώμη για την ήττα».