.
.
Εύκολη επικράτηση (37-21) στην Νίκαια!

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, ως τυπικά γηπεδούχος, επικράτησε με 37-21 του Άρη Νίκαιας στο κλειστό γυμναστήριο «Μάνος Λοΐζος», για την 9η αγωνιστική της Handball Premier, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις του. Οι Πειραιώτες παρούσιασαν πολύ καλή εικόνα κόντρα στην ομάδα από την Νίκαια, έπιασαν υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα του ματς και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ως το φινάλε, πανηγύρισαν άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με 4-1 των τυπικά φιλοξενούμενων, ενώ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, έφτασαν το σκορ στο 12-5 (20') και «έκλεισαν» το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα +11 (19-8). Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη διατήρησε τον έλεγχο και συνάμα, το προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε ακόμη περισσότερο, αφού στο 40', έφτασε στο +13 (23-10) κόντρα στον Άρη. Στα εναπομείναντα 20 λεπτά, η ομάδα μας διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο την υπέρ της διαφορά και με σκορ 37-21, κατέκτησε άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα!

Κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας, πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκαν οι Παπαδόπουλος, Παπαβασίλης και Κουκουλάς, με έξι γκολ ο καθένας...

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 9-5, 12-5, 16-6, 19-8 (ημίχρονο), 21-10, 23-10, 27-13, 30-16, 34-17, 37-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 6, Κουτουλογένης 1, Καραμπουτρνιώτης 2, Παπαβασίλης 6, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής 5, Αραπακόπουλος, Μοντόρο 2, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 4

Άρης Νίκαιας: Τζανακάκης, Σαμαράς 2, Ταουσάνης 2, Τζάνος, Μάργαρης 1, Κοκκοράκης, Ακερμανίδης, Τόμσον, Χουρσουντιάν 6, Ζιβούλοβιτς 2, Μινάρδος, Γραμματικόπουλος 2, Τζουβάρας 4, Αποστολόπουλος, Βελαώρας, Τσαμούρης 2

Δίλεπτα: 4/5 Πέναλτι: 5/6, 3/7

Γιώργος Καρασαββίδης: «Σήμερα, βάλαμε μια σειρά από στόχους, τους οποίους θεωρώ ότι πετύχαμε. Η ομάδα αρχίζει να δένει. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια από τα παιδιά στις προπονήσεις. Συγχαρητήρια σε όλους! Ειδική μνεία, θέλω να κάνω στον Κουκουλά, που λόγω τραυματισμών, άργησε να μπει στο ρυθμό της ομάδας, αλλά σήμερα έκανε το πρώτο βήμα να κερδίσει χρόνο στο ροτέισον. Τέλος, θέλοντας να εκμεταλλευτούμε την καλή δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής, βάζουμε σιγά-σιγά στην ομάδα τους αθλητές του εφηβικού και ήδη μας βγάζουν ασπροπρόσωπους».