.
.
Κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην έλλειψη ενέργειας...

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα με τον ΠΑΟΚ, για την Α' φάση του League Cup, γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-11, 23-25, 21-25, 25-18, 12-15), σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην έλλειψη ενέργειας των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να δώσει το πρώτο παιχνίδι για το League Cup, εν μέσω του απαιτητικού προγράμματος με τα συνεχόμενα ταξίδια και των προκριματικών για τους ομίλους του Champions League και αν και προηγήθηκε στα σετ (1-0) και, μάλιστα, με +14 (25-11), έβγαλε σημάδια κούρασης, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο πιο φρέσκος ΠΑΟΚ. Ωστόσο, οι Πειραιώτες, με τα δύο κερδισμένα τους σετ, μπορούν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, την οποία θα διεκδικήσουν την άλλη Κυριακή (14/11, 18:00) κόντρα στους «ασπρόμαυρους» στην Πυλαία. Πριν από αυτό το ματς, όμως, εκρεμμεί η ρεβάνς με την Χεμπάρ Παζαρτζίκ, για την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League, αναμέτρηση η οποία θα διεξαχθεί την Τετάρτη (10/11) στο κλειστό του Ρέντη. Να σημειωθεί, ότι στο ματς με τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Έγκλεσκαλνς, με 27 πόντους!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία με +14!

Με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός (1-), ο οποίος έφτασε και στο +3 επί του ΠΑΟΚ, πρώτα με τον Πέριτς (4-1) και έπειτα, με τον Έγκλεσκαλνς για το 5-2. Ο Θρύλος, αν και είχε τον έλεγχο του σετ, δέχθηκε την ισοφάριση (8-8) από την αντίπαλη ομάδα, ωστόσο «απάντησε» άμεσα και με 4-0 σερί, έφτασε στο +4, για το 12-8. Και τότε, δεν... κοίταξε ξανά πίσω. Με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 16-10 επί των Θεσσαλονικέων, με μπλοκ του Παγένκ και έπειτα, στο 20-11 με εξαιρετικό μονό μπλοκ του Πέριτς! Με άλλη μία εξαιρετική προσπάθεια του Πέριτς και συγκεκριμένα, με μπλοκ άουτ σε τριπλό «ασπρόμαυρο» μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (21-11) και την «εκτόξευσαν» στο +14, κερδίζοντας με 25-11 το πρώτο σετ (1-0) σε 22 λεπτά!

Χαμένη ευκαιρία...

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν εμφάνισε το καθαρό μυαλό που είχε στο πρώτο, για αυτό και βρέθηκε πίσω (0-2, 1-3) από τους φιλοξενούμενους από το ξεκίνημα. Με μπλοκ άουτ του «καυτού» Έγκλεσκαλνς, η ομάδα μας μείωσε στον πόντο (2-3) τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω με 12-7 και 21-16. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά, πάτησε «γκάζι» και μετά από μία απίστευτη φάση, ισοφάρισε σε 23-23 τον αντίπαλο, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς! Παρόλα αυτά, με δυνατό μπλοκ πάνω στον Έγκλεσκαλνς, ο Θρύλος έχασε το σετ (23-25) και ισοφαρίστηκε από τους Θεσσαλονικείς σε 1-1.

Έλλειψη ενέργειας...

Ανάλογη ήταν η εικόνα των Πειραιωτών και στο τρίτο σετ, στο οποίο αν και προηγήθηκαν με 8-7 με άσσο του Πέριτς, δέχθηκαν ένα σερί 4-0 από τους «ασπρόμαυρους» και βρέθηκαν πίσω με 11-8. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά και έμειναν πίσω από τον ΠΑΟΚ με επτά πόντους (13-20, 14-21, 15-22), αλλά με καρφί του Μιγιαήλοβιτς, «ψαλίδισαν» τη διαφορά στο -3 (19-22). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχασαν και το τρίτο σετ από την αντίπαλη ομάδα (21-25) και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1.

Αντίδραση και... τάι μπρέικ!

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, παρότι προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, έχασε το προβάδισμα από τους Θεσσαλονικείς, το οποίο ανέκτησε ξανά (10-9) με τον Έγκλεσκαλνς, ενώ στη συνέχεια, έφτασε τη διαφορά στο +3 (17-14, 18-15). Με άσσο του Ανδρεάδη, η ομάδα μας έκανε το 20-17 επί των «ασπρόμαυρων» και δεν πάτησε «φρένο», φτάνοντας στο 24-18 με τον 24ο προσωπικό πόντο του φοβερού και τρομερού Έγκλεσκαλνς! Με τον Ολυμπιακό να μη σταματά και να στέλνει το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ, με ηχηρό μπλοκ του Κασαμπαλή για το 25-18 (2-2).

Κούραση και ήττα...

Στο τάι μπρέικ, ο Θρύλος δεν «μπήκε» καλά και βρέθηκε πίσω από τους Θεσσαλονικείς με 3-0, όμως πήρε μπλοκ άουτ από τον Έγκλεσκαλνς και μείωσε σε 3-1, όπως έκανε και μετά το 7-3, φτάνοντας στο 7-6 με δυνατό μπλοκ του Παγένκ. Με τους Πειραιώτες να κάνουν την ανατροπή και να γράφουν το 10-9 επί των «ασπρόμαυρων», μετά από άουτ του Κουμεντάκη! Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα σερί 3-0 από τους φιλοξενούμενους και βρέθηκαν πίσω με 12-10, αλλά με πόντο του Μιγιαήλοβιτς «έμειναν» στο ματς και μείωσαν σε 12-11. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας δεν τα κατάφερε και με 15-12 υπέρ του ΠΑΟΚ, ηττήθηκε (2-3) στο Ρέντη, στην πρώτη «μάχη» για το League Cup...

Τα σετ 2-3 σε 2:13:

25-11 (22'), 23-25 (30'), 21-25 (30'), 25-18 (30'), 12-15 (21')

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-11, 25-11
2ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 21-25
4ο σετ: 6-8, 16-14, 17-21, 25-18
5ο σετ: 1-5, 10-9, 10-12, 12-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 18 (16/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ - 34% υπ., 21% άριστες), Έγκλεσκαλνς 27 (23/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζουπάνης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 10 (5/20 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ - 52% υπ., 29% άριστες) / Ζήσης (40% υπ., 30% άριστες), Δαλακούρας 1, Ανδρεάδης 1 (1 άσσος)

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (6/8 επ., 7 μπλοκ), Γουάλς 2 (2/3 επ.), Κουμεντάκης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ - 41% υπ., 33% άριστες), Κουκλίνσκι 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ - 52% υπ., 36% άριστες), Ούντρις 18 (15/35 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 27% υπ., 20% άριστες), Τζιουμάκας, Σωτηρίου

Δημήτρης Καζάζης: «Μπήκαμε πάρα πολύ καλά, δείξαμε τις δυνατότητες μας, αλλά από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η έλλειψη ενέργειας από τα συνεχόμενα ματς σε μικρό διάστημα είναι ορατή. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πάρα πολύ με το σερβίς και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγάζουμε υποδοχή μακριά από το φιλέ και να παίζουμε με ψηλές μπάλες. Και εκεί φάνηκε αυτό που λέω, η έλλειψη ενέργειας για να τις τελειώσουμε. Είμαστε, όμως, ακόμα μέσα στην πρόκριση, έχουμε και το ματς με την Χεμπάρ τώρα. Δύο ματς που θα μας δώσουν πρόκριση. Πρέπει να μαζέψουμε ό,τι μπορούμε και να δώσουμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και εγώ πιστεύω, ότι θα τα καταφέρουμε».

Χερμάνς Έγκλεσκαλνς: «Έπαιξε ρόλο η κούραση, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για εμάς. Στο πρώτο σετ παίξαμε φανταστικά, στη συνέχεια το ματς πήγαινε... πάνω-κάτω, πάνω κάτω, πάνω-κάτω και μετά από κάποια λάθη που κάναμε, ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Εν τέλει, πήραμε δύο σετ, σημαντικά για τη ρεβάνς και θα μας βοηθήσουν να παίξουμε πιο ελεύθερα».