.
.
Κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο χέρι του η πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα με 3-2 σετ (16-25, 25-23, 25-19, 25-18, 15-13), από τη Ζοκ στη Σερβία στο πρώτο παιχνίδι του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League, αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (4/11) στις 16:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρτη». Μετά τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και τις δυο προκρίσεις κόντρα σε Αστερίξ και Μινσκ, οι «ερυθρόλευκες» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο 1ο σετ, στη συνέχεια η πρωταθλήτρια Σερβίας αντέδρασε και ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο 2-1, όμως πήρε το κρίσιμο 4ο σετ και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Πλέον ο Θρύλος που θα έχει και τον κόσμο στο πλευρό του, την προσεχή Πέμπτη (4/11) στο Ρέντη, για να προκριθεί στους ομίλους του Champions League, θέλει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να περάσει απευθείας, ενώ σε περίπτωση που κερδίσει στο τάι μπρέικ, όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ. Στην αναμέτρηση με τη Ζοκ πρώτη σκόρερ ήταν η Βίλμα Σάλας με 25 πόντους και ακολούθησαν οι Χίπε και Μαριάνα Κόστα που σημείωσαν αμφότερες από 14, ενώ διψήφιες ήταν και οι Εμμανουηλίδου με 12 και Γιώτα με 11.

Κυριάρχησε στο 1ο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-2, χάρη στην καλή λειτουργία του τριπλού ερυθρόλευκου μπλοκ.  Η Μελίνα Εμμανουηλίδου διατήρησε τη διαφορά αυτή με προσπάθεια για το 8-4 και μετά από νέο διπλό μπλοκ των Χριστοδούλου, Γιώτα το προβάδισμα αυξήθηκε στο +5 για το 9-4. Η Σάσκια Χίπε σημείωσε στη συνέχεια το 11-5 και το 14-8 υπέρ του Θρύλου ο οποίος είχε επιβάλει το παιχνίδι του. Από επίθεση της Πάβλοβιτς που πέρασε άουτ προέκυψε το 16-8, με τη Σάλας να γράφει το 17-10 και το 18-11. Τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια η Μαριάνα Κόστα η οποία σημείωσε το 19-11 και το 21-13, ενώ η Στέλλα Χριστοδούλου με πανέξυπνο πλασέ διαμόρφωσε το 22-14! Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Βίλμα Σάλας τελείωσε το σετ στο 25-16 για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω, το ανέτρεψε αλλά… ισοφαρίστηκε

Στο 2ο σετ η εικόνα άλλαξε αφού η πρωταθλήτρια Σερβίας ανέβασε στροφές και πίεσε στην επίθεση καταφέρνοντας να πάρει αυτή τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν νωρίς με 6-2 και εκ τότε διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας στο 18-12 με άσσο. Ο Ολυμπιακός μείωσε με την Χίπε σε 18-15 και πλησίασε στους δυο πόντους μετά από επίθεση τις Βουξίσεβιτς που πέρασε άουτ (18-16). Με δυο επιθέσεις σε πρώτο χρόνο της Γιώτα διαμορφώθηκε το 19-17 και το 20-18, με τον Θρύλο να πλησιάζει στον πόντο ύστερα από λάθος στην επίθεση της Ζοκ. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Βίλα Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 2ο σετ σε 20-20 και μετά από αντένα της Πάβλοβιτς προηγήθηκαν με 21-20! Η Ζοκ ισοφάρισε (21-21), όμως η Σάλας με ωραίο χτύπημα έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό 22-21, πριν το χαμένο σερβίς της Γιώτα με το οποίο προέκυψε μια ακόμα ισοπαλία. Η Μέντιτς με άσσο ανέτρεψε ξανά την κατάσταση για το 23-22 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ακολούθησε το 23-23. Τελικά η Ζοκ έφτασε στο σετ μπολ με 24-23 και στο 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Αλλαγή σκηνικού και μπροστά η Ζοκ

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1 αλλά μείωσε στον πόντο τη διαφορά στο 7-6 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαριάνα Κόστα. Η Ζοκ απάντησε πηγαίνοντας στο 12-8 και στο 13-9 με την Κέτσμαν.  Μετά το 15-13 που ακολούθησε, διαμορφώθηκε το 17-13 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίες έλεγχαν το παιχνίδι στο σημείο αυτό.  Η Ράνκοβιτς σημείωσε το 19-14 και το 20-14 με την Πάβλοβιτς να γράφει το 21-14. Οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ, με αποτέλεσμα να φτάσει στο 25-19 η Ζοκ και να ανατρέψει την κατάσταση για το 2-1 στα σετ.

Αντίδραση και επικράτηση στο καθοριστικό 4ο σετ

Ο Θρύλος αντέδρασε στο 4ο σετ και ξεκίνησε πολύ δυνατά τρέχοντας ένα 4-0 σερί αρχικά, ενώ στη συνέχεια αύξησε στο +5 το προβάδισμά του για το 6-1 με τη Χίπε. Με επίθεση της Σάλας και άσσο της Χίπε διαμορφώθηκε το 9-2 υπέρ των ερυθρολεύκων, ενώ η Κουβανή ακραία έγραψε και το 10-4. Η Μαριάνα Κόστα διατήρησε το +4 στο 11-7, η Χίπε έγραψε το 14-10 και η Σάλας το 15-11. Στο σημείο αυτό η Ζοκ έτρεξε ένα 3-0 σερί και μείωσε στους δυο πόντους για το 15-13, όμως η Σάλας με εξαιρετική προσπάθεια το σταμάτησε για το 16-13. Ο Θρύλος απάντησε με δικό του 3-0 σερί, αφού ακολούθησαν οι προσπάθειες των Χίπε και Χριστοδούλου που επανέφεραν τη διαφορά του +5 στο 18-13. Με εντυπωσιακό διπλό μπλοκ των Χριστοδούλου-Εμμανουήλιδου προήλθε το 19-15, με την αρχηγό του Θρύλου να γράφει πάνω στο φιλέ το 20-15, στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ η κόουτς των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ρυθμό και ακολούθησε το υπέρ του 22-17 και το 23-17 μετά από επίθεση της Πάβλοβιτς που πέρασε άουτ. Η Βεσελίνοβιτς στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα άουτ από το σερβίς για το σετ μπολ με έξι ευκαιρίες (24-18) στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες με άσσο της Μαριάνα Κόστα, πήραν το καθοριστικό 4ο σετ και ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ!

«Λύγισε» στις λεπτομέρειες

Αποφασιστικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 3-0, αναγκάζοντας τη Μαριάνα Μπόρισιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από ένα λάθος, μια επίθεση της Γιώτα που πέρασε άουτ και ένα μπλοκ στη Χίπε, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 3-3 και ανέτρεψαν την κατάσταση με πρώτο χρόνο της Μέντιτς για το 4-3, που έφερε αυτή τη φορά το τάιμ άουτ του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο. Με επίθεση της Βίλμα Σάλας ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 με τη Ζοκ να ξεφεύγει με 6-4.  Από νέα προσπάθεια της Σάλας προήλθε το 6-5,  όμως η Ζοκ διεύρυνε στο +3 το προβάδισμά της για το 8-5, με την Κουβανή ακραία να μειώνει σε 8-6.  Οι γηπεδούχες αύξησαν τη διαφορά στο +4, πηγαίνοντας στο 10-6, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 10-8, χάρη σε διπλό μπλοκ της Μαριάνα Κόστα και της Γιώτα στην Πάβλοβιτς.  Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 3-0, για το 10-9 ύστερα από επίθεση της Ζοκ που κατέληξε άουτ. Η Πάβλοβιτς σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού, στο 11-9 με την Μαριάνα Κόστα να διατηρεί την ομάδα μας σε απόσταση αναπνοής (11-10). Με προσπάθεια της Μέντιτς διαμορφώθηκε το 12-10 και ακολούθησε το 12-11 από διπλή μπαλιά της ίδιας, με τη Ράνκοβιτς να γράφει το 13-11. Μετά από εξαιρετική επίθεση στη ευθεία της Σάλας, προέκυψε το 13-12 αλλά η Πάβλοβιτς έδωσε το ματς μπολ στο 14-12. Παρότι μείωσε η Σάλας σε 14-13, η Ζοκ πήγε στο 15-13 για την τελική επικράτηση.

Tα σετ: 3-2 σε 1.52. 16-25 (21’), 25-23 (26’), 25-19 (23’), 18-25 (24’), 15-13 (18’)