.
.
Ιδανική εκκίνηση ο Θρύλος, 20-9 τη Ντιναμό Τιφλίδας!

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Champions League, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με το ευρύ 20-9 της Ντιναμό Τιφλίδας στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής. Η επικράτηση του Θρύλου ήρθε με άνεση και αφού έλεγξε και κυριάρχησε στο ματς σε όλη τη διάρκεια του. Οι Πειραιώτες έχτισαν από τα πρώτα λεπτά μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στη φιλοξενούμενη ομάδα, να πλησιάσει στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Φουντούλης 8 τέρματα. Ο Θρύλος την επόμενη αγωνιστική, την Τρίτη 9 Νοεμβρίου, θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει την διοργανώτρια του Final 8 και εκ των διεκδικητριών του Champions League,  Νόβι Μπέογκραντ.

Κυριάρχησε από το ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από την αρχή, φτάνοντας στο 4-0 μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Χριστόδουλος Κολόμβος με ωραία προσπάθεια από το φουνταριστό, άνοιξε το σκορ και ο Φουντούλης με σουτ από την περιφέρεια, διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα. Ακολούθησε το εξαιρετικό γκολ του Φιλίποβιτς στον παραπάνω για το 3-0 και το δεύτερο προσωπικό του Φουντούλη ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, στα 3:55. Οι Γεωργιανοί μείωσαν με τον Ζελάκα, όμως ο Φουντούλης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, επανέφερε τη διαφορά του +4 γράφοντας το 5-1 (2:03). Το πρώτο οκτάλεπτο, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 5-2, αφού μείωσε η Ντιναμό με τον Βάσιτς στην κόντρα. Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Φιλίποβιτς, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια, έγραψε το 6-2. Η Ντιναμό μείωσε με τον Βάσιτς, ο όμως ο Θρύλος απάντησε με ένα 3-0 σερί που προήλθε από τον Ράντοβιτς (7-3) και τα δυο διαδοχικά γκολ του Φουντούλη για το 9-3 στα 3:40. Με το επιμέρους 4-2 από το γκολ του Ζελάκα, οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 9-4.

Με  υψηλό ρυθμό μέχρι το φινάλε!

Το σκορ αυτό παρέμεινε στα πρώτα λεπτά του 3ου οκταλέπτου, μέχρι τα 5:33 όταν μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σάριτς σε 9-5, όμως ο Γιάννης Φουντούλης με δυο ακόμα διαδοχικά τέρματα αύξησε στο +6 τη διαφορά υπέρ του Θρύλου, γράφοντας το 11-5 στα 4:50 και έφτασε τα επτά γκολ. Ακολούθησε η μείωση του σκορ με τον Ζελάκα σε 11-6, όμως Ντίνος Γενηδουνιάς με δυο δικά του τέρματα έγραψε το 13-7, για να ολοκληρωθεί το οκτάλεπτο με 13-7, με το γκολ του Αντεϊσβίλι. Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με το τρίτο προσωπικό γκολ του Φίλιπ Φιλίποβιτς έφτασε στο 14-7, αρχικά και στο 15-7 στη συνέχεια με τον Γούβη (6:41). Ο Ζελάκα μείωσε από την περιφέρεια, αλλά οι Φουντούλης με το όγδοο προσωπικό του γκολ και ο Μπούσλιε ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 17-8, 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με το +9 και την προσπάθεια που είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν διψήφιες διαστάσεις στο υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 18-8, με τον Μουρίκη στα 4:28. Ο αρχηγός του Θρύλου έγραψε και το 19-9 και ο Ράντοβιτς στο φινάλε το 20-9 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-2, 4-3, 7-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κολόμβος (φουνταριστό, 06:02), 2-0 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:23), 3-0 Φιλίποβιτς (π/π., 4:33), 4-0 Φουντούλης (κόντρα, 3:55), 4-1 Ζελάκα (π/π.,3:22), 5-1 Φουντούλης, (περιφέρεια, 2:03), 5-2 Βάσιτς (κόντρα, 00:57)

2ο οκτάλεπτο: 6-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:35), 6-3 Βάσιτς (π/π.,6:12), 7-3 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 5:49), 8-3 Φουντούλης (π/π., 4:35), 9-3 Φουντούλης (π/π., 3:40), 9-4 Ζελάκα (π/π., 1:05)

3ο οκτάλεπτο: 9-5 Σάριτς (π/π., 5:33), 10-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:12), 11-5 Φουντούλης (κόντρα, 4:50), 11-6 Ζελάκα (π/π., 3:16), 12-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:47),  13-6 Γενηδουνιάς (δυο μέτρα, 2:01), 13-7 Αντεϊσβίλι (περιφέρεια,1:36)

4ο οκτάλεπτο: 14-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:34), 15-7 Γούβης (φουνταριστό, 6:41), 15-8 Ζελάκα (περιφέρεια, 6:22), 16-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 6:11), 17-8 Μπούσλιε (π/π., 5:06), 18-8 Moυρίκης (π/π.,, 4:28), 18-9 Mπιτάντζε (φουνταριστό, 2:38), 19-9 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:19), 20-9 Ράντοβιτς (π/π., 0:12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος):  Μπίγιατς, Γκίλλας, Ράντοβιτς 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 8, Γούβης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ραζμάντζε, Τκεσχελασβίλι, Νταντβάνι, Ιμναϊσβίλι, Μπιτάντζε 1, Ζελάκα 4, Αντεϊσβίλι 1, Σάριτς 1, Μεσκί, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 2, Ακβλεντιάνι, Σουμπλάντζε