.
.
Νίκησε εύκολα τις Εσπερίδες (84-49) και «βλέπει» Ρωσία

Την δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 84-49 των Εσπερίδων Καλλιθέας το απόγευμα του Σαββάτου (23/10) στο βοηθητικό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Οι ερυθρόλευκες, μετά τη νίκη της Πέμπτης για το Eurocup Γυναικών απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, έκαμψαν εύκολα την αντίσταση των φιλοξενούμενων, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +40 (84-44) 2' πριν το τέλος, για να επικρατήσουν τελικά με 84-49. Κορυφαία για την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου που πέτυχε 12 πόντους, ενώ από 11 πέτυχαν Νικολοπούλου, Βίτολα και Χάμπλιν. Ακολουθεί το παιχνίδι στη Ρωσία με τη Ναντέζντα την Πέμπτη (28/10) στην αναμέτρηση για την πρωτιά του πέμπτου ομίλου του Eurocup Γυναικών.

«Καθάρισε απ’ το ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 χάρη σε τρίποντο της Βίτολα και σουτ από μέση απόσταση της Κούπερ και της Χάμπλιν 2’ μετά την έναρξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενες με τρίποντο της Έμιλι μείωσαν σε 11-8 στα μέσα της περιόδου, όμως με ένα σερί 8 πόντων οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 19-8, χάρη σε τρίποντο της Τόλφρι. Νέο τρίποντο της Τόλφρι και ένα από την Χάμπλιν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, διαμόρφωσαν το 28-13 στην πρώτη περίοδο, θέτοντας τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Αλέξις Τόλφρι συνέχισε να εκτελεί από τα 6,75 πετυχαίνοντας το 3 σερί τρίποντό της για το 31-13, ενώ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα της υπόλοιπης περιόδου, με την Αλεξανδρή λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να κλέβει τη μπάλα και να τελειώνει η ίδια με λέι απ τον αιφνιδιασμό, για το 44-21, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη

Με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +23 και να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση, το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί. Μέσα σε ενάμισι λεπτό, πρώτα με τρίποντο της Σταμολάμπρου και στη συνέχεια με δίποντα από Κούπερ και Χάμπλιν ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +30 και το σκορ στο 51-21, με το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώνεται στο 64-36 μετά από εύστοχο τρίποντο της Σταμολάμπρου.  Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου είχε ένα ξέσπασμα της Ευδοκίας Σταμάτη, με την αρχηγό να σημειώνει 8 πόντους, με δύο τρίποντα και ένα ντράιβ, σε λιγότερο από 1’ παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε εκεί και ανέβασε τη διαφορά στο +40 και το σκορ στο 84-44, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του αγώνα χάρη στις δύο εύστοχες βολές της Στέλλας Φουράκη, με τις φιλοξενούμενες απλά να μειώνουν τη διαφορά στο τέλος με τρίποντο της Κασάπογλου σε 84-49 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-21, 64-36, 84-49

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Κούπερ 6 (7 ριμπάουντ), Τόλφρι 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Σταμολάμπρου 12 (2), Σταμάτη 9 (2), Αλεξανδρή 5 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σύρρα 3, Νικολοπούλου 11 (1), Φουράκη 4, Δίελα 1, Βαμβακά 2, Βίτολα 11 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάμπλιν 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σταύρος Νανάκος) Παπαϊωάνου, Καμμένου 2, Γασπαράτου 2, Λουκάτου 4, Έμιλ 19 (3), Πατεράκη, Μπενέκη, Μαργέλου, Βιντσηλαίου 6 (1), Κασάπογλου 8 (2), Ρόξι 8

Μάρτινς Ζίμπαρτς:  «Το σημερινό παιχνίδι ήταν μια συνέχεια του παιχνιδιού της Πέμπτης, αφού οι Εσπερίδες έχουν πολλά κοινά σημεία με τον Ερυθρό Αστέρα, οπότε όσα είχαμε προετοιμάσει για εκείνον τον αγώνα, τα χρησιμοποιήσαμε και σήμερα. Είχαμε μόνο μία μέρα να ξεκουραστούμε, αλλά τελικά καταφέραμε να πάρουμε μια άνετη νίκη. Το παιχνίδι στην Ρωσία είναι θα είναι σίγουρα το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχουμε δώσει μέχρι ώρας, έχουμε ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο ταξίδι μπροστά μας, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να πάρουμε τη νίκη αρκεί να είναι όλες οι παίκτριες μου υγιείς και συγκεντρωμένες».

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου: «Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο, εμείς το κάναμε να φαίνεται εύκολο. Δεν επιτρέψαμε στις Εσπερίδες να μπουν στο ματς σε κανένα σημείο, επιβάλαμε από νωρίς το ρυθμό μας και σαν Ολυμπιακός έχουμε στο στυλ παιχνιδιού μας το γρήγορο τέμπο και η πίεση στην άμυνα. Οι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να μας ακολουθήσουν, πόσο μάλλον για 40 λεπτά. Ήταν πολύ σημαντική νίκη, γιατί κάθε ματς είναι σημαντικό, είτε είναι στην Ευρώπη, είτε στην Ελλάδα, ενώ νομίζω ότι διαχειριστήκαμε αρκετά καλά την κούραση από το προχθεσινό παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα. Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στη Ρωσία, όπου είμαστε οι δύο ομάδες που ουσιαστικά θα παλέψουμε για την πρώτη θέση του ομίλου και πιστεύω ότι αν παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και χτυπήσουμε στις αδυναμίες τους, θα μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη».