.
.
Ο Θρύλος κέρδισε τον Παναθηναϊκό και θέλει ένα βαθμό για το 30ό!

Μια… ανάσα από την μαθηματική κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας του βρίσκεται ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) σετ του Παναθηναϊκού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» για την 2η αγωνιστική της B’ Φάσης. Οι Πειραιώτες ουσιαστικά αγκάλιασαν τον τίτλο αφού χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στα εναπομείναντα τέσσερα παιχνίδια (με ΠΑΟΚ εκτός, με Φοίνικα Σύρου εντός, Παναθηναϊκό εκτός και ΠΑΟΚ εντός) για να πανηγυρίσουν και τυπικά την επιστροφή τους στη φυσική τους θέση! Κόντρα στον τρίτο της κατάταξης Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν για μια ακόμα φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα και τον άφησαν στο -17, ενώ στο -18 ακολουθεί ο τέταρτος ΠΑΟΚ. Η διαφορά των 12 βαθμών από το δεύτερο Φοίνικα Σύρου παρέμεινε με τον Ολυμπιακό να μετράει αντίστροφα για την μαθηματική κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας του. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διεύρυνε την εξαιρετική πορεία που διαγράφει φέτος, πέτυχε την 15η νίκη σε 16 αγώνες και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Το έλεγξε και προηγήθηκε!

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 3-5 και το Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0, για να φτάσει αυτός στο +2 (7-5). Με νέο σερί, μπλοκ του Όκολιτς (14-11), επίθεση του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ άουτ του Φρομ ο Θρύλος αύξησε στο +5 το προβάδισμά του για το 16-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (16-12), όμως ο Φρομ επανέφερε τη διαφορά του +5 (17-12) για να γράψει το 20-15 στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς. Ο Μιγιαΐλοβιτς  με άσσο, αύξησε το προβάδισμα στο +6 για το 21-15 και ο Ανδρεάδης πάνω στο φιλέ το 22-15, που μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» υπεροχή.  Από εξαιρετική προσπάθεια του Έγκλεσκαλνς ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ με 24-18 και με επίθεση του Φρομ, στο 25-19, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Χαλάρωση και ισοφάριση

Εκ διαμέτρου αντίθετη με του πρώτου σετ, ήταν η εικόνα στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει πιο νωθρά και να μένει πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι το 10-14, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 12-14, όμως στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 13-18.   Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 15-22, αλλά με ένα 4-0 σερί που προήλθε από δυο επιθέσεις του Έγκλεσκλνς (16-22, 17-22), μια τη Φρομ (18-22) και μπλοκ του Όκολιτς μείωσαν σε 19-22, με τον Βουλκίδη στο σερβίς. Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε καθώς ακολούθησε το 19-23, οι φιλοξενούμενοι πήγαν  στο σετ μπολ με 19-24 για να πάρουν το σετ, 20-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Αύξησε την πίεση στο σερβίς και ανέκτησε το προβάδισμα!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 10-10, όταν ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί και δυο διαδοχικούς άσσους του Χέρμανς Έγκελσκαλνς ξέφυγε με +4 φτάνοντας στο 14-10. Με νέο άσσο του Φρομ,  διαμορφώθηκε το 16-11, με τον Έγκλεσκαλνς να αυξάνει στο +5 τη διαφορά στο 17-12. Ακολούθησε το 18-13 από σερβίς του Ανδρεόπουλου που πέρασε άουτ, με τον Μιγιαΐλοβιτς να γράφει το 19-14. Το +5 παρέμεινε στο 20-15, από λάθος των φιλοξενούμενων και με μπλοκ των Έγκλεσκαλνς, Όκολιτς στο Ράπτη, ο Θρύλος πήγε στο 21-15 ισχυροποιώντας τις βάσεις για την κατάκτηση του 3ου σετ.  Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 22-15, για να μειώσει σε 22-17 ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Έγκλεσκαλνς απάντησε στο 23-17 και στο 24-18 για το πρώτο σετ μπολ του 3ου σετ. Με προσπάθεια του Όκολιτς πάνω στο φιλέ ο Θρύλος έφτασε στο 25-20 και ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ!

Κυριάρχησε και το… τελείωσε!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Θρύλος στο 4ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 3-0 και με άσσο του  Μιγιαΐλοβιτς στο 6-1. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και δεν άφησε περιθώρια στον Παναθηναϊκό, χτίζοντας μεγάλες διαφορές. Με δυο σερί επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 17-8, ακολούθησε το 20-9 με τον Λετονό διαγώνιο να γράφει και το 21-10.  Ο Φρομ έγραψε το 23-10 με τον Θρύλο να πηγαίνει στο 25-10 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Tα σετ: 3-1 σε 1.47 25-19 (29’), 20-25, (28’), 25-20 (30’), 25-10 (20’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19

2ο σετ:  6-8, 13-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-20

4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (10/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Ανδρεάδης 2 (2/2 επ.), Έγκλεσκαλνς 25 (22/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ. - 47% άριστες), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 16% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 31% άριστες), Ράπτης 11 (9/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/19 επ., 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 42% υπ. -32% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης μετά τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Νομίζω ότι μετά από αυτή τη νίκη, αυτό που λείπει είναι το… κερασάκι στην τούρτα. Κάναμε τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά, τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια γιατί αποτυπώνετε μέσα στο γήπεδο αυτό. Σήμερα κάναμε ένα πολύ μεγάλο βήμα και πλέον βρισκόμαστε ένα βαθμό από την κατάκτηση του τίτλου. Φυσικά στα επόμενα παιχνίδια δεν είναι στόχος ο ένας βαθμός. Είναι η νίκη και τίποτα άλλα. Είμαστε Ολυμπιακός και το μόνο που θέλουμε είναι να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι. Έτσι θα συνεχίσουμε να κάνουμε, όπως κάναμε μέχρι τώρα».

Ο Δημήτρης Ζήσης ανέφερε με τη σειρά του: «Σίγουρα είναι μια μεγάλη επιτυχία για εμάς. Είμαστε πολύ σταθεροί σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Είμαστε σοβαροί και έχουμε ένα πολύ καλό μείγμα Ελλήνων και ξένων και είναι όλοι άψογοι επαγγελματίες. Έχουμε πραγματοποιήσει μια πολύ καλή χρονιά αλλά θέλουμε ακόμα ένα πόντο για την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου. Ωστόσο θα είμαστε συγκεντρωμένοι και σοβαροί σε όλα τα παιχνίδια που ακολουθούν και τα οποία θέλουμε ούτως ή άλλως να κερδίσουμε, ενώ στόχος μας είναι και η κατάκτηση του Λιγκ Καπ».