.
.
Προβάδισμα πρόκρισης ο Θρύλος!

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε νικηφόρα με 3-1 σετ (25-12, 14-25,  20-25, 17-25) από την έδρα του ΑΟ Μαρκοπούλου στον πρώτο αγώνα της Α’ Φάσης.  Ο Θρύλος που μετέχει στο θεσμό του Κυπέλλου χωρίς ξένες και συνολικά έξι από τις βασικές αθλήτριες με τις οποίες ξεκίνησε τη σεζόν,  απέδειξε ότι η φανέλα του είναι πολύ βαριά και δεν… επιτρέπεται σε κανέναν να την υποτιμήσει.  Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη ξεπέρασε και το νωθρό ξεκίνημα του πρώτου σετ και επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και χαρακτήρα, ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στην καθαρή νίκη. Πλέον οι «ερυθρόλευκες», ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί το Σάββατο (3/4) στις 19:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ.Μερκούρη», χρειάζονται δυο σετ για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τη Β’ Φάση.

Προηγήθηκαν οι γηπεδούχες

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο 1ο σετ γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες οι οποίες πήραν τον προβάδισμα. Μετά το 4-0 σταδιακά αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στο 12-6 και στο 16-9. Οι ερυθρόλευκες δεν κατάφεραν να καλύψουν την απόσταση με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 25-12 και το 1-0 στα σετ υπέρ του Α.Ο. Μαρκοπούλου.

Αντίδραση και ισοφάριση

Εκ διάμετρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο 2ο σετ, με τον Ολυμπιακό να εμφανίζει σημάδια αντίδρασης. Μετά το 1-1 οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα 7-0 σερι και πήγαν στο 8-1 με τον 2ο άσσο της Ζιώγα, ο οποίος είχε σαν αποτέλεσμα το δεύτερο τάιμ αουτ του πάγκου των γηπεδούχων.  Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός μετά το 7-10, αύξησε το προβάδισμά του, φτάνοντας στο 8-13 με την Τοτσίδου και στο 10-16 με την Ζιώγα. Απο μπλοκ της Αργυρίου διαμορφώθηκε το 11-17 με την Ξανθοπούλου να πετυχαίνει το 12-20. Η Ζιώγα έγραψε στη συνέχεια το 14-23 και μετά από δυο λαθη των γηπεδούχων το προήλθε το 14-25, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ερυθρόλευκη ανατροπή!

Στην έναρξη του 3ου σετ, μετα το 4-2 των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί πήγε στο 4-5 και έφτασε στο 6-9. Στο σημείο αυτό απάντησε το Μαρκόπουλο και με 4-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα με 10-9. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11, όταν ξέφυγε με +2 ο Ολυμπιακός με προσπάθειες της Νομικού και της Φακοπουλίδου (11-13). Μετά το 14-15, ο Ολυμπιακός έτρεξε σε καθοριστικό σημείο, 4-0 σερί και διεύρυνε στο +5 το προβάδισμα του για το 14-19. Η Αργυρίου διατήρησε το +5 και η Παπαστεργίου με νέο άσσο την αύξησε, πετυχαίνοντας το 15-21. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 17-21, η Τοτσίδου απάντησε για το 17-22 όμως ακολούθησε το 20-22, που έδινε νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το σερί των γηπεδούχων σταμάτησε μετά από σέρβις που πέρασε αουτ (20-23) και από άστοχη επίθεση της Νικολογιάννη ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ. Η Νάσια Φακοπουλίδου τελείωσε το σετ στο 20-25, με τον Θρύλο να ανατρέπει την κατάσταση και να προηγείται με 2-1 στα σετ.

Κράτησε τον έλεγχο, έφυγε με τη νίκη!

Το 4ο σετ ξεκίνησε με το Μαρκόπουλο να φτάνει στο 4-2, όμως ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 πήγε με τη σειρά του στο +2 για το 4-6, μετά από επίθεση άουτ της Νικολογιάννη.  Η Ξανθοπούλου πέτυχε το 5-7 και με άσσο στη συνέχεια το 6-9  για τον Ολυμπιακό που αύξησε στο +5 το προβάδισμα του για το 6-11. Από το 6-7, ο Θρύλος με την  έτρεξε ένα εντυπωσιακό 7-0,φτάνοντας στο 6-15, με άσσο της Ξανθοπούλου. O AO Mαρκοπούλου πλησίασε σε 11-16, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο (13-19), έφτασε στο 14-20 με την Φακοπουλίδου και στο 14-21 με νέο άσσο της εξαιρετικής Παναγιώτας Ξανθοπούλου. Η Σία Τοτσίδου σημείωσε το 15-22 και η Νάσια Φακοπουλίδου το 15-23 και το 15-24 για το πρώτο ματς μπολ.  Με επίθεση πρώτου χρόνου η Μαρία Νομικού πέτυχε το 17-25 για τον Θρύλο που έφυγε με την καθαρή νίκη από την έδρα του Μαρκόπουλου και απέκτησε τον προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα σετ: 1-3 σε 1.34, 25-12 (20'), 14-25 (22'),  20-25 (26'), 17-25 (26'.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-12

2ο σετ: 1-8, 10-16, 13-21, 14-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 8-16, 14-21, 17-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ζιώγα 13 (10/37 επ., 3 άσσοι), Φακοπουλίδου 14 (10/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 58% άριστες), Ξανθοπούλου 9 (5/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αργυρίου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (8/24 επ., 62% υπ. - 46% άριστες) / Κονόμι (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Παπαστεργίου 2 (2 άσσοι), Μιλεντίγιεβιτς, Σακελλαρίου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 4 (1/5 επ.μ 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπράιαν 7 (7/21 επ., 36% υπ. - 18% άριστες), Νικολογιάννη 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 38% άριστες), Μπεντάρτ 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Αρναούτου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Αλαγιάννη, Λεπενιώτη, Ευαγγελίου, Καραγιάννη, Παυλοπούλου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σπύρος Σαραντίτης δήλωσε μετά το ματς olympiacossfp.gr τα εξής: «Μεγάλος σεβασμός για αυτή την ομάδα και τα κορίτσια. Είμαι υπερήφανος για την προσπάθεια τους γιατί δίνουν το 100% σε όλες τις προπονήσεις και στον αγώνα. Παίξαμε σαν Ολυμπιακός παρά τα προβλήματα που καλούμαστε να ξεπεράσουμε.  Κάναμε το πρώτο βήμα, αλλά απαιτείται και το δεύτερο, το Σάββατο αφού έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε για να βγάζουμε τον καλύτερό μας εαυτό».

Η πασαδόρος του Ολυμπιακού Παναγιώτα Ξανθοπούλου ανέφερε με τη σειρά της: «Στην αρχή μπήκαμε λίγο μουδιασμένες λόγω απραξίας αρκετών εβδομάδων κι αυτό φάνηκε διότι κάναμε κάποια αβίαστα λάθη.  Στα επόμενα σετ ωστόσο μπήκαμε πιο δυναμικά και παίξαμε σωστά την τακτική που δουλέψαμε. Ήταν ένα αρκετά δύσκολο ματς για εμάς, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη. Σειρά έχει το επόμενο παιχνίδι του Σάββατο πάλι με το Μαρκόπουλο που είναι ακόμη πιο σημαντικό για την επόμενη φάση».