.
.
«Ντούμπλαρε» τις νίκες με την άνετη επικράτηση κόντρα στο Φίλιππο Βέροιας

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από το Ζηρίνειο, κόντρα στην Κηφισιά, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, «ντούμπλαρε» τις νίκες στη Volleyleague καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-13, 25-11, 25-20) του Φίλιππου Βέροιας στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», και μεταδόθηκε ζωντανά από το OSFP TV.  Οι Πειραιώτες πήραν την καθαρή νίκη χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βουλκίδη ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 12 πόντους και 4 άσσους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αλεξάνταρ Όκολιτς με 10 πόντους. Για την επόμενη αγωνιστική, ο Θρύλος θα ταξιδέψει στη Σύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα (7/11) με στόχο την τρίτη διαδοχική νίκη.

Εύκολα το 1-0!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το 0-1, με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, πήγε στο 5-1. Με δυο διαδοχικές επιθέσεις πρώτου χρόνου, ο Όκολιτς διαμόρφωσε το 9-4 αυξάνοντας στο +5 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα για τον Θρύλο που διεύρυνε το σερί του φτάνοντας στο 13-4. Ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει απόλυτα και πήγε με ευκολία στο 18-9 και στο 19-11 με τον Μιγαϊλοβιτς, ενώ ο Βουλκίδης με μπλοκ έγραψε το 20-11. Από σερβίς άουτ του Στέλιου Τσουμάκα, διαμορφώθηκε το 23-13 και με ωραία επίθεση ο Φρομ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-13 κα ο Μιγιαϊλοβιτς με πάιπ έγραψε το 25-13, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ.

Ακόμα πιο εύκολα στο 2-0!

Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στην έναρξη του 2ου σετ μέχρι το 3-3, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες με ένα 4-0 σερί και δυο διαδοχικούς άσσους του Βουλκίδη ξέφυγαν με 7-3. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Φρομ να σημειώνει το 15-7 με επίθεση από την πίσω ζώνη και το Βουλκίδη με πρώτο χρόνο το 17-8. Με καρφί του Έγκλεσκαλνς πάνω από το μπλοκ του Φίλιππου, ο Θρύλος μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά στο 18-8 και ο Βουλκίδης με νέο άσσο εκτόξευσε στο +11 το προβάδισμα στο 20-9 με τον Φρομ να «γράφει» στη συνέχεια το 21-9. Από σερβίς στο φιλέ του Εντουάρτο προήλθε στο 24-11 για το πρώτο σετ μπολ στο 2ο σετ και ο Όκολιτς με μπλοκ στον Μπίσετ, έγραψε το 25-11, με το οποίο οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στα σετ!

Πιο ισορροπημένο αλλά «ερυθρόλευκο» και το 3ο σετ!

Το 3ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και να φτάνει στο 16-13 και στο 21-16. Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά την πρωτοπορία στο σκορ για το 25-20 που τους χάρισε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-0 σε 1.02  25-13 (19’), 25-11 (19’), 25-20 (24’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-13

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-11

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσσοι, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8π. (6/9επ., 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 10 (7/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκάλνς 9 (8/13επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 12 (5/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Όκολιτς 10 (7/7επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 89%υπ. 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Τζιάβρας (λ), Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραμίδης Δημ. 1 (1/1 επ.)

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στέλιος 3 (3/15επ., 26%υπ., 11%αρ.), Γάτσης 6 (2/3επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιουμάκας Γιώργος 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 6 (6/14επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Μπουράκης (λ.  31%υπ., 31%αρ.), Μπουτόπουλος λ. (50%υπ., 50%αρ.), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς: «Νομίζω ότι δεν αφήσαμε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό μας, ήμασταν όλοι σοβαροί σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και ήρθε μία νίκη σχετικά εύκολα, ενώ μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε όλα τα παιδιά. Κρατάμε τους 3 βαθμούς με μία πειστική εμφάνιση και είμαι σίγουρος η δουλειά που κάνουμε θα βγαίνει σε κάθε αγωνιστική. Αν όλα πάνε καλά, έχουμε το δύσκολο ταξίδι στη Σύρο, με μία πολύ δυνατή ομάδα, από εκεί και πέρα η δική μας δουλειά είναι να δουλεύουμε πολύ σκληρά και να αποτυπώνουμε στο γήπεδο αυτά που κάνουμε στις προπονήσεις. Θεωρώ ότι είμαστε σε καλό δρόμο και παιχνίδι με παιχνίδι χτίζουμε αυτοπεποίθηση, χτίζουμε ποιότητα πάνω στην ομάδα που έχουμε και βαδίζουμε σωστά. Βέβαια όλα είναι ρευστά με τον κορονοϊό, από αγωνιστική σε αγωνιστική μπορεί να αλλάξουν όλα. Αυτό όμως είναι κάτι που ισχύει για όλες τις ομάδες, όχι μόνο για εμάς, ανά πάσα στιγμή μπορεί να χάσεις δύο πολύτιμους παίκτες-κλειδιά και να χαθεί όλη η χημεία της ομάδας. Από εκεί και πέρα εμείς έχουμε την τύχη να έχουμε ένα πλήρες ρόστερ, οπότε αν μας προκύψει κάποια κακοτυχία θα έχουμε τη δυνατότητα να την καλύψουμε και σίγουρα έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στα παιδιά που δεν αγωνίζονται ως βασικοί, γιατί και αυτοί δουλεύουν πάρα πολύ και είναι έτοιμοι να ανταπεξέλθουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα».

Ο Σταύρος Κασαμπαλής ανέφερε: «Ήταν πραγματικά μία εύκολη νίκη, παίξαμε με μεγάλη προσοχή στα δύο πρώτα σετ, για αυτό και το σκορ ήταν πιο άνετο. Αυτή είναι η ομάδα μας, πρέπει να είμαστε σοβαροί σε κάθε πόντο γιατί αυτό μας ταιριάζει. Κοιτάμε σε κάθε παιχνίδι να παίρνουμε τη νίκη και να φτάσουμε σιγά σιγά στους στόχους μας. Αυτά τα δύο ματς στα νησιά είναι πολύ σημαντικά για την ομάδα μας, θα μας δώσουν ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος αν τα κερδίσουμε, άρα πρέπει να είμαστε σοβαροί. Όσο δουλεύουμε στην προπόνηση σωστά και μεθοδικά όπως κάνουμε μέχρι στιγμής, πιστεύω όλα θα πάνε καλά. Τα ντέρμπι είναι ένα άλλο κομμάτι, τα περιμένουμε και έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτά τα ματς. Όσο κερδίζουμε, θα έχουμε ψυχολογία και όσο έχουμε ψυχολογία δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και κανέναν».