.
.
Πέρασε από τη Βούλα !

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε στο τάι μπρέικ (20-25, 30-28, 20-25, 25-23, 10-15) της Θέτιδας Βούλας εκτός έδρας σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φέτος με την αρχηγό τους Στέλλα Χριστοδούλου, είχαν την ευκαιρία να φτάσουν πιο εύκολα στην τελική επικράτηση αλλά έχασαν δυο σετ που έλεγξαν (το 2ο και το 4ο), με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Θέτιδας.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στην έναρξη της αναμέτρησης η Θέτιδα πήγε στο 4-2, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 8-8 που διαμόρφωσε η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη σε δυο διαδοχικές επιθέσεις με πάιπ των Χίπε και Κλάριτς, το λάθος στην επίθεση της Θέτιδας και το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Σκοτ για το 8-12.  Η Γιώτα με μπλοκ στη Γεωργιάδου έγραψε το 13-9 υπέρ του Ολυμπιακό ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 17-12 με τη Σκοτ. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 15-17, μετά από παράβαση της Χριστοδούλου με τον Σπύρο Σαραντίτη να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Ακολούθησε το 16-18, με τη Χριστοδούλου να πετυχαίνει πανέξυπνα πάνω στο φιλέ το 16-19 και μετά από λάθος της Χάταλα, ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά του +4 για το 16-20 και πήγε στο +5 ύστερα από επίθεση των γηπεδούχων που κατέληξε άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν το σερί τους για το 16-21, όμως η Θέτιδα απάντησε και πλησίασε σε 19-21. Η Κελεσίδη έδωσε το λύση στο σημείο αυτό για το 19-22 και μετά το 20-22, η Χίπε νίκησε το μπλοκ της Θέτιδας για το 20-23. Μετά από διπλή μπαλιά των γηπεδούχων, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 20-24 και από επίθεση άουτ της Δραγουμάνου πήρε το σετ με 20-25!

Έχασε δικό του σετ…

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ και με επίθεση της Σκοτ, τριπλό μπλοκ στη Χάταλα και άσσο της Αμερικανίδας ακραίας έφτασε γρήγορα στο 0-3. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 3-6,  με τη Θέτιδα να ισοφαρίζει 6-6 με την Κωνσταντίνου. Το σερί των γηπεδούχων σταμάτησε η Σκοτ η οποία πέτυχε το 6-7, με τις γηπεδούχες να προσπερνούν για πρώτη φορά στο 8-7.  Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο 9-12 με την Κλάριτς, αλλά η Θέτιδα ισοφάρισε εκ νέου σε 14-14 και προσπέρασε μετά από ώρα στο 16-15 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 21-20. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα 3-0 σερί ξεφεύγοντας με +2 στο 21-23 και με επίθεση της Χίπε, πήγαν στο πρώτο σετ μπολ με 22-24. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η κατάσταση ανατράπηκε με τη Θέτιδα μετά από αρκετές εναλλαγές να φτάνει στο 30-28 και να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Ανέκτησε το προβάδισμα!

To 3o σετ ξεκίνησε με τη Θέτιδα να προηγείται με 3-0 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με  5-0 φτάνοντας στο 5-3 με την Κλάριτς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το προβάδισμα με 13-9, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και ανέκτησε τα ηνία πηγαίνοντας στο 13-14 και ακολούθησε το 15-18. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 19-23 και στο 20-24 με τη Χίπε με την ίδια να γράφει το 20-25, για να προηγηθεί ξανά με 2-1 στα σετ ο Ολυμπιακός.

Δεν το τελείωσε και… τάι μπρέικ!

Oι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-1. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 10-14 και στο 11-15, όμως στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 5-0 σερί με τη Θέτιδα να προσπερνάει με 16-15 και με 18-16. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με 3-0 σερί και την Κλάριτς να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 18-19 και μετά το 19-19, πήγαν στο 20-23. Η Θέτιδα ξαναμπήκε στο ματς ισοφαρίζοντας σε 23-23 και συνέχισε το σερί της για το 24-23 που την έφερε στο πρώτο σετ μπολ και μετά από επίθεση άουτ της Χίπε πήρε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Θρύλος  στο τάι μπρέικ!

Στην έναρξη του τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά αντέδρασε και με 5-0 σερί έφτασε στο 2-5, με πρωταγωνίστρια την Κλάριτς. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 3-5, αλλά μετά από επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 3-6. Ακολούθησε το 4-6 από την Κωνσταντίνου και το 4-7, από το μπλοκ της Κλάριτς στην Χάταλα. Από επίθεση της Παπαγεωργίου που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 στο 5-8 και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμα για το 5-9. Η Σάσκια Χίπε με ωραία επίθεση έγραψε το 6-10 και η Ζιώγα με άσσο το 6-11.  Με νέα επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 9-13, η ίδια έγραψε στη συνέχεια το 10-14, για το πρώτο ματς μπολ υπέρ του Θρύλου, ο οποίος πήγε στο 10-15 για την τελική επικράτηση με 3-2 σετ και την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 2-3 σε 2.27. 20-25 (28’), 30-28 (35’), 20-25 (28΄), 25-23 (37’), 10-15 (19’)

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 30-28

3ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 20-25

4o σετ: 4-8, 16-15, 19-21, 25-23

5o σετ:  2-5, 6-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 12 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χουντ 16 (12/35 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 60% υπ.-44% άριστες), Κλάριτς 19 (13/38 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ.-23% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 29 (27/56 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) Κονόμι (λ, 50% υπ.-31% άριστες)/ Μιλεντίγιεβιτς (λ,), Ζιώγα, Ξανθοπούλου, Αργυρίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου 31 (30/64 επ., 1 άσσος, 55% υπ.- 40% άριστες), Γεωργιάδου 1 (1/3 επ.), Σιρίνινα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 9 (7/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-23% άριστες), Κωνσταντινίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χάταλα 9 (6/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)  Ξηντάρα (λ, 68% υπ.-50% άριστες)/ Καράμπαλη (λ), Μεθενίτη, Αποστολάκη, Λάβδα, Παπαγεωργίου 9 (2/6 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης ανέφερε: «Σημασία έχει η νίκη. Το λέω από την αρχή της προετοιμασίας πως όλοι οι αγώνες θα είναι δύσκολοι. Οι ομάδες είναι πολύ ανταγωνιστικές και η Θέτιδα είναι πολύ καλή ομάδα και περίμενα ότι θα ήταν πολύ δύσκολο. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια από όλες και είμαι χαρούμενος που προπονώ αυτό το σύνολο. Προσπαθούν όλες πάντα στο μάξιμουμ. Ομολογώ ότι είχα άγχος στο πρώτο μου παιχνίδι ως πρώτος προπονητής, περισσότερο απ'ότι περίμενα και θα έπρεπε. Η Στέλλα δεν είναι ακόμα 100% έτοιμη αλλά σύντομα θα επανέλθει».

Η Σάσκια Χίπε μετά την νίκη επί της Θέτιδας Βούλας δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σήμερα είχαμε τις ευκαιρίες να κερδίσουμε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Πάρθηκε μια απίστευτη απόφαση από τη γραμματεία σε ένα καθοριστικό σημείο του 4ου σετ και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Ωστόσο είμαι ικανοποιημένη που επικρατήσαμε στο 5ο σετ και ξεκινήσαμε με νίκη στο πρωτάθλημα».