.
.
Πλέον πάει για ανατροπή

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα στον 1ο τελικό της Volleyleague γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (19-25, 22-25, 19-25) από τον Παναθηναϊκό και πλέον θέλει τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Κυριακή (11/7, 18:30) στο Κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, για να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των τελικών και να την επαναφέρει στο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη (15/7, 19:00).  Οι  Πειραιώτες καλούνται να αφήσουν πίσω τους την εμφάνιση κα την ήττα στο πρώτο παιχνίδι και να παρουσιάσουν σημάδια αντίδρασης στο επόμενο ματς, προκειμένου να ισοφαρίσουν και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της διεκδίκησης του 30ού πρωταθλήματος.

Έμεινε πίσω…

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 με τους Κουμεντάκη και Φίνγκερ, αλλά δέχτηκε ένα 3-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 2-3. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 11-11, όταν ξέφυγαν με 11-15 οι φιλοξενούμενοι.  Το διπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε τον Ράπτη, μειώνοντας σε 14-16, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 15-18, με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ. Mε άσσο του Τερβαπόρτι, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο τη διαφορά στο 17-18 και το ίδιο συνέβη με τον Φίνγκερ στο 18-19, αλλά ακολούθησε το 18-22 για τους φιλοξενούμενους. Στην εξέλιξη του σετ, δεν ανατράπηκε η κατάσταση και με το 19-25 ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ.

Έχασε τον Φίνγκερ και το 2ο σετ

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό, αφού στην πρώτη επίθεση, τραυματίστηκε ο Φίνγκερ. Ο βασικός διαγώνιος των Πειραιωτών, πέρασε στον πάγκο όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και τέθηκε νοκ άουτ για τη συνέχεια του αγώνα.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-11 και διατήρησαν το +3 μέχρι το 12-15, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 16-16 και να προσπερνάει για πρώτη φορά με 19-18. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη ωστόσο αφού οι Πειραιώτες δέχθηκαν ένα 6-0 σερί και έμειναν πίσω με 19-24.  Η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε παρά το ψαλίδισμα της διαφοράς σε 22-24, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 22-25 και κάνουν το 2-0 στα σετ.

Δεν αντέδρασε

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 6-6. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με -4 (9-13,) διαφορά που διατηρούσαν οι φιλοξενούμενοι, για να φτάσουν τελικά στο 19-25 και την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 0-3 σε 1.28, 19-25 (26’), 22-25 (32’), 19-25 (30’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 4 (4/9 επ.), Πετρέας 4 (4/6 επ.), Χουσάι 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ. - 5% άριστες), Βουλκίδης 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (4/17 επ., 17% υπ. - 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (11/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 9% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (9/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 17% άριστες), Ράπτης 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 30% υπ. - 20% άριστες), Πανταλέων.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olymapiacossfp.gr τα εξής: «Δεν ήταν ένα αποτέλεσμα που περιμέναμε. Παίξαμε άσχημα επιθετικά. Πέσαμε πάνω στο αντίπαλο μπλοκ και από την άλλη και εμείς δεν είχαμε το μπλοκ που θα έπρεπε για να σταματήσουμε τις αντίπαλες επιθέσεις. Στον δεύτερο αγώνα πρέπει να νικήσουμε στην έδρα του Παναθηναϊκού. Έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να νικήσουμε στην έδρα του. Θα παίξουμε εκεί για τη νίκη ώστε για να έρθουμε πάλι εδώ σε τρίτο αγώνα».

Ο πασαδόρος των «ερυθρολεύκων» Έμιτ Τερβαπόρτι ανέφερε: «Δεν παίξαμε σύμφωνα με το επίπεδο μας. Δεν είχαμε ποιοτικό παιχνίδι για έναν τελικό. Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας αυτό το ματς. Από αύριο πρέπει να γυρίσουμε δυναμικά στο γήπεδο, να ξεχάσουμε τι έγινε σήμερα και να πάμε στην έδρα του Παναθηναϊκού για να πάρουμε τη νίκη».