.
.
Πρεμιέρα με το δεξί για τον Θρύλο!

Μεγάλη νίκη για τον αυτοκράτορα του Ελληνικού βόλεϊ μέσα στην Αυστρία επί της Posojilnica Aich/Dob στην πρεμιέρα του CEV DenizBank Volleyball Champions League. Oι ερυθρόλευκοι με πολύ καλή εμφάνιση ειδικά από το δεύτερο σετ και μετά, νίκησαν με 1-3 σετ τους Αυστριακούς και έδειξαν με το καλημέρα ότι και φέτος θα είναι άκρως ανταγωνιστικοί στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός βγήκε στο γήπεδο με τις μπλε εμφανίσεις του μιας και ένας από τους πολλούς νέους κανονισμούς της CEV, θέλει τους φιλοξενούμενους, υποχρεωτικά να παίζουν με την δεύτερη (εκτός έδρας) εμφάνιση τους. Ένας ακόμα κανονισμός ο οποίος έχει προξενήσει πονοκέφαλο στον Ολυμπιακό αλλά και στους ανθρώπους της CEV είναι η πράσινη φανέλα που υποχρεούνται να φοράνε όλα τα λίμπερο των ομάδων. Έτσι λοιπόν παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των Πειραιωτών, ο Στεφάνου εμφανίστηκε στο γήπεδο με πράσινη φανέλα η οποία όμως είχε επάνω μόνο τα διακριτικά της διοργάνωσης, τον αριθμό και το όνομα του παίκτη. Ένα ακόμα χαρακτηριστικό παράδειγμα των νέων αυτών αλλαγών είναι ότι η μπάλα των αγώνων από κίτρινο- μπλε έγινε κίτρινο-πράσινη.

Στα αγωνιστικά τώρα, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη στο πρώτο σετ δεν μπορούσαν να βρουν τα πατήματα τους και έκαναν πολλά λάθη ειδικά στο σέρβις και την υποδοχή με αποτέλεσμα να το χάσουν και να δώσουν ελπίδες στους Αυστριακούς για κάτι καλύτερο.

Στο δεύτερο σετ η απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού ανέβηκε το ίδιο και η ψυχολογία τους, μιας και κατάφεραν να βγουν κερδισμένοι σε δυο υπέροχες φάσεις, διαφήμιση για το βόλεϊ με αλλεπάλληλες επιθέσεις και άμυνες από τις δυο ομάδες. Ενώ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν σε όλο το σετ ο Καζάζης επέλεξε να πάρει τα time out στο κατάλληλο χρονικό σημείο και με συγκεκριμένες οδηγίες για την επίθεση (ζήτησε να περνάει η μπάλα στον Γιούρισιτς σε πρώτο χρόνο) αλλά και τον παράγοντα Κοκκινάκη που τελείωσε όλες τις κρίσιμες φάσεις ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ οι οδηγίες του κόουτς Καζάζη ήταν σαφείς: « Προσοχή στο σέρβις έτσι ώστε να τους δυσκολέψουμε την υποδοχή». Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με ένα σερί 0-3 εκνευρίζοντας έτσι τους παίκτες της Posojilnica, οι οποίοι κόντραραν το παιχνίδι μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out στο 13-16. Από εκείνο το σημείο και μετά με όπλο το καλό σέρβις, την υπέροχη ανάπτυξη στην επίθεση και τον εκνευρισμό των Αυστριακών που τους οδηγούσε σε αλλεπάλληλα λάθη, ο Ολυμπιακός κέρδισε το σετ με 17-25 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες της Posojilnica μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο, στην προκειμένη περίπτωση τον Δημήτρη Καζάζη, που όταν είδε το σκορ να φεύγει στους 4 πόντους (12-8), πήρε time out, ηρέμησε τους παίκτες και φρέσκαρε την εξάδα, αλλάζοντας διαγώνιο με τον Τζελάτι να παίρνει την θέση του Κλάρκ και τον Πελεκούδα να περνάει στην θέση του Τακουρίδη. Με όπλο το δύσκολο σέρβις και το μπλοκ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13 και έκτοτε επεδίωξε και κατάφερε να μην χάσει το προβάδισμα αλλά ούτε και την αυτοσυγκέντρωση του με αποτέλεσμα να κερδίσει και το τέταρτο σετ και να τελειώσει τον αγώνα με συνολικό σκορ 1-3.

Οι δυο καλύτεροι παίκτες για τον Ολυμπιακό σήμερα ήταν ο πασαδόρος του, Κώστας Προύσαλης που διηύθυνε με μαεστρία την επιθετική δραστηριότητα της ομάδας και ο Αντρέι Ντιάτσκοφ που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, έναν άσσο, 56% στην υποδοχή με 44% άριστες, 58% στην επίθεση με 18 πόντους σε 31 προσπάθειες και ένα μπλοκ Άξιοι συμπαραστάτες ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 14 πόντους (64% ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση 14/22) και πολλές θετικές ενέργειες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, αλλά και οι Γιούρισιτς και Κλάρκ με 10 πόντους αμφότεροι.

Στην εξέδρα υπήρχαν και τρεις Έλληνες με Ελληνικές σημαίες που κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου που πραγματοποιήθηκε μερικές ώρες νωρίτερα ανάμεσα στην Ζενίτ Καζάν και την Φριντρισχάφεν, οι Ρώσοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γερμανούς κερδίζοντας τους εύκολα με 3-0 (25-19 σε 23’, 25-18 σε 24’ και 25-14 σε 24’) έχοντας καλύτερο παίκτη τον Wilfredo Leon Venero ο οποίος σκόραρε 17 πόντους.

Αναλυτικά η διακύμανση του σκορ στα σετ.
Πρώτο Σετ.

8-5 Τεχνικό time out
8-8 Ο Κοκκινάκης ισοφάρισε με χειροκροτήματα από την εξέδρα λόγο της πολύ καλής προσπάθειας του.
14-10 Τάιμ άουτ για τον Καζάζη, που ζητάει να δυσκολέψουν το σέρβις
16-13 Δεύτερο τεχνικό time out μετά από άουτ σέρβις του Κλάρκ
16-16 Άσσος από τον Ντιάτσκοφ
21-19 Με σφύριγμα για Φιλέ από τον Κοκκινάκη στην προσπάθεια του για μπλοκ
22-20 Μετά από 4 συνεχόμενα μπλοκ του Ολυμπιακού τελικά οι Αυστριακοί πήραν τον πόντο

20-22 Σειρά έχει ο Κλάρκ να δώσει λύσεις στην επίθεση
21-22 Μετά από άουτ σέρβις του Κλαρκ, Ο Καζάζης ζητάει time out για να σπάσει το ρυθμό και ζητάει καλή υποδοχή και στην επίθεση να προτιμηθεί ο Ντιάτσκοφ με εναλλακτική τον Γιούρισιτς για επίθεση από το κέντρο
21-23 Άουτ σερβίς του Ροκαμόρα
22-23 Στο Φιλέ το σέρβις ο Ντιάτσκοφ
23-23 Μπλοκ στον Κλαρκ από τον Γουλφαχρτστεϊτερ. Ο Καζάζης ζητάει time out και ζητάει από τους παίκτες του προσοχή στο ντουμπλάζ και επίθεση από τους κεντρικούς
23-24 σέρβις στο φιλέ ο Γκρουτ
24-24 Με δεύτερη προσπάθεια ο Βαβρζινζικ ισοφαρίζει
24-25 Ο Κοκκινάκης καρφώνει δυνατά και κερδίζει το μπλοκ άουτ, time out οι Αυστριακοί
25-25 Ο Βαβρζινζικ ισοφαρίζει και πάλι
25-26 Τριπλό μπλοκ από τους Κλαρκ, Γιουρισιτς και  Κοκκινάκη αυτή τη φορά
25-27 Χωρίς πρόβλημα ο Ντιάτσκοφ τελειώνει το σετ.

Τρίτο Σετ.

0-3 Με πολύ καλό σέρβις του Ολυμπιακού οι Αυστριακοί έχουν πετάξει 2 άουτ επιθέσεις και ο Ντιάτσκοφ μετά από εξαιρετική πάσα του Προύσαλη βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά.
7-8 Μετά από πρώτο χρόνο Γιουρισιτς με Προύσαλη, πάμε στο πρώτο τεχνικό time out.
13-16 Μετά από διπλό μπλοκ Γιούρισιτς Προύσαλη στο δεύτερο τεχνικό time out. Ο Καζάζης έδωσε ιδιαίτερες οδηγίες στον Προύσαλη σχετικά με την επιθετική ανάπτυξη της ομάδας.
13-19 time out από τους Αυστριακούς, μετά τα πολύ καλά σερβίς του Κοκκινάκη και τα διαδοχικά λάθη τους στην επίθεση.
17-24 Με πολύ δυνατό χτύπημα του Κοκκινάκη που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης
17-25 Με πανέξυπνο σέρβις του Τακουρίδη, ακριβώς στην γραμμή του άουτ που μπέρδεψε τον Γκρουτ με αποτέλεσμα να χτυπήσει η μπάλα πάνω του και να τελειώσει το σετ.

Τέταρτο Σετ.

(κατά την διάρκεια του οποίου ακούγονταν Συρτάκι από τα μεγάφωνα)

8-6 Πρώτο τεχνικό time out, πολλά λάθη στο σέρβις από τον Ολυμπιακό.
11-8 Κερδίζουν μπλοκ άουτ οι Αυστριακοί, μπαίνει ο Τζελάτι στη θέση του Κλαρκ
12-8 Λάθος επίθεση ο Ντιάτσκοφ.Time out από τον Καζάζη που θέλει περισσότερο προσοχή στη υποδοχή και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, ο Πελεκούδας περνάει στην θέση του Τακουρίδη.
13-12 Time out οι Αυστριακοί. Ο Ολυμπιακός έχει δυσκολέψει το σέρβις του με αποτέλεσμα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων του.
21-23 Σέρβις στο φιλέ ο Ντιατσκοφ
22-23 Μετά από άσχημη υποδοχή του Κοκκινάκη οι Αυστριακοί έκαναν εύκολη επίθεση και πήραν το μπλοκ άουτ. Νέο τάιμ άουτ για τον Καζαζη που ζητάει ηρεμία και προσοχή στην υποδοχή
22-24 Εντυπωσιακά ο Κλαρκ πίσω από τα 3 μέτρα
23-24 Απαντάει ο Ροκαμορα
23-25 Μετά από άψογο συνδυασμό και πάϊπ του Προύσαλη με τον Ντιάτσκοφ που τελείωσε εντυπωσιακά.

Τα σετ: 25-21 (σε 27'), 25-27 (σε 35'), 17-25 (σε 27'), 23-25 (σε 34')