.
.
Στην κορυφή ο Ολυμπιακός μετά την νίκη επι της ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ και συνέχισε το σερί νικών του επί του δικεφάλου στο πρωτάθλημα (19/19 από το 1998) πιάνοντας έτσι κορυφή στην βαθμολογία της Volleyleague, με τους κεντρικούς του, Γιούρισιτς και Τακουρίδη αλλά και τον Κοκκινάκη, να είναι σε πολύ καλή ημέρα.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 11-11, με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 16-13. Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 20-20 περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ με 20-22 και 22-24. Μετά από ένα λάθος στο σέρβις του Παγιάν, διπλό μπλοκ του Κοκκινάκη και του Τακουρίδη, μια τελειωμένη φάση του Κοκκινάκη, ο Ολυμπιακός παίρνει κεφάλι στο σκορ με 25-24. Ο Ντιάτσκοφ με άσσο κάνει το 26-24 και τελειώνει το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος και γρήγορα προηγήθηκε με 8-1. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να επιτεθεί μονάχα με τον Παγιάν και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήρθε στο 16-9. Ο δικέφαλος δεν μπορούσε να αντιδράσει και τελικό σκορ για το δεύτερο σετ 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Δημήτρης Καζάζης επέλεξε να κάνει αρκετές αλλαγές και από την βασική εξάδα μέσα στο παιχνίδι έμεινε ο Προύσαλης, ο Κοκκινάκης και ο Γιούρισιτς, με τους Τζελάτι, Πελεκούδα και Σωτηρίου να μπαίνουν στον αγώνα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-8 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 10-10. Η ΑΕΚ μπόρεσε να πάρει πάλι κεφάλι στο σκορ στο 13-16 και 19-21 με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να κάνει κάτι καλύτερο και το σετ να τελειώνει με 23-25.

Στο τέταρτο σετ επανήλθε η βασική εξάδα στον αγωνιστικό χώρο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αν και πίσω στο σκορ με 2-5 τελικά κατάφερε να προηγηθεί με 8-7. Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 11-11. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16-16 όπου οι ερυθρόλευκοι με ένα μπλοκ, μια επίθεση του Γιούρισιτς και δυο λάθη της ΑΕΚ πήραν κεφάλι στο σκορ με 20-16. Στην συνέχεια η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι με τον Παγιάν αλλά ο Ολυμπιακός με επιθετικές λύσεις από τον Ντιάτσκοφ και ένα μπλοκ του Κοκκινάκη τελείωσε το σετ με 25-21.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: “ Θεωρώ ότι το ζητούμενο σήμερα ήταν η νίκη και η καλή εμφάνιση, καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά και να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά εν όψη της δύσκολης συνέχειας.”

“Νομίζω ότι σε κάποια στιγμή χάσαμε τον ρυθμό μας και δεν ήμασταν αποφασιστικοί από την αρχή του παιχνιδιού, το δεύτερο σετ ήταν μια παγίδα για εμάς, γιατί το κερδίσαμε πάρα πολύ εύκολα και πιστέψαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι και σαν αποτέλεσμα είχε να μην κρατήσουμε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Από εκεί και πέρα, κρατάμε την νίκη και την εμφάνιση ορισμένων αθλητών που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και προχωράμε για την συνέχεια.”