.
.
Στους «8» και συνεχίζει!

Με κεκτημένη ταχύτητα ύστερα από την κατάκτηση του League Cup «Νίκος Σαμαράς», o Oλυμπιακός εξασφάλισε και την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου, αφού πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ(23-25, 18-25, 20-25) από την έδρα του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι. Οι νταμπλούχοι αφού προσαρμόστηκαν στο..παρκέ του κλειστού Γυμναστηρίου της Βόχας δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Κορίνθιων και πιάνοντας καλά στάνταρ απόδοσης σε γενικές γραμμές και πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η προσοχή του Ολυμπιακού στρέφεται πλέον στο πρωτάθλημα και στο εκτός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί την Κυριακή με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Μπήκε χαλαρά αλλά… προσαρμόστηκε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χαλαρά στον αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να προηγηθεί μέχρι και τρεις πόντους πηγαίνοντας μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5.  Το προβάδισμα των γηπεδούχων αυξήθηκε μέχρι και τους τέσσερις πόντους όταν άρχισε να αφυπνίζεται ο Θρύλος που με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά  12-11 στο σημείο που κάλεσε ο πάγκος του Παμβοχαϊκό το πρώτο τάιμ άουτ.  Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν (13-13 και  14-14) για να προσπεράσουν τελικά με (14-15) και να πάνε μπροστά αυτοί στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Η «ερυθρόλευκη» μηχανή έδειχνε ότι έπαιρνε μπρος και με ωραίο μπλοκ του Μίλαν Γιούρισιτς ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (16-18), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Το υπέρ του προβάδισμα ο Θρύλος το διατήρησε με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο σετ  με 23-25.

«Φουριόζος» στο δεύτερο σετ…

Αποφασισμένος να μην επαναλάβει τα ίδια… λάθη με την έναρξη του 1ου σετ εμφανίστηκε ο Θρύλος στο ξεκίνημα του δεύτερου. Οι καλές επιθέσεις από Χριστοφιδέλη, Γιούρισιτς και Κλαρκ έδωσαν γρήγορα ένα προβάδισμα τριών πόντων (1-4) το οποίο αύξησε στο +4 ο Ολυμπιακός πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ του 4-8. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να απαντήσει και με δυο διαδοχικούς πόντους μείωσε στο 6-8, αλλά ο Κόϊστρα με δυο σερί πόντους (ένα καρφί και έναν άσσο) πήγε ξανά τη διαφορά στο +4 (6-10). Η λειτουργία του «ερυθρόλευκου» μπλοκ είχε βελτιωθεί αισθητά και ο ι Πειραιώτες πήγαν μπροστά με διαφορά τεσσάρων πόντων και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και  κατάφεραν να μειώσουν σε  17-19, στο σημείο που ο Δημήτρης Καζάζης ζήτησε το πρώτο δικό του τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός που δημιουργούσε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμά του φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +6 (17-23) με πέντε διαδοχικούς πόντους και πήρε εύκολα το δεύτερο σετ με 18-25 κάνοντας το 0-2.

«Καθάρισε»  και… έφυγε

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά αλλά γρήγορα ο Θρύλος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και πήγε αυτός μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Πιέζοντας στο σερβίς με άσσο του Κόϊστρα απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων (12-15 ) το οποίο κάλυψε όμως ο Παμβοχαϊκός που ισοφάρισε σε 15-15 και πήγε αυτός μπροστά μετά από ώρα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Στη συνέχεια Κλαρκ (16-17) και Κοκκινάκης  (17-18) έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στο Θρύλο ο οποίος ξέφυγε με +2 (17-19). Μετά από νέα ωραία επίθεση του Κλαρκ στην ευθεία ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του στους τρεις πόντους (17-20). Ακολούθησαν δυο σερί πόντοι των γηπεδούχων που «ψαλίδισαν» τη διαφορά στο ελάχιστο (19-20) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε εξ΄ ολοκλήρου στο Θρύλο ο οποίος πήρε και το τρίτο σετ με τον Κλαρκ να τελειώνει με ωραίο μπλοκ το ματς γράφοντας το 20-25.

Τα σετ:  23-25 (27’), 18-25 (22’), 20-25 (26’)

Η  διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 18-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 20-25

Καζάζης: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης σχολίασε μετά την νίκη κόντρα στον Παμβοχαϊκό: « Νομίζω ότι πάντα μετά από την κατάκτηση ενός τροπαίου μπορεί να επέλθει μια χαλαρότητα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και την πρόκριση. Παρότι δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε καταφέραμε μια νίκη με 3-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση που ήταν και το ζητούμενο.  Συνεχίζουμε το δύσκολο πρόγραμμα που έχουμε με το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης . Θέλω να προσθέσω ότι είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών και θεωρώ ότι βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο»

Προύσαλης: «Για τις οικογένειες των θυμάτων της ΘΥΡΑΣ 7»

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Κώστας Προύσαλης δήλωσε μετά την πρόκριση: «Καταρχήν όπως το League Cup, έτσι και αυτή τη νίκη την αφιερώνουμε στις οικογένειες των θυμάτων της ΘΥΡΑΣ 7. Όσον αφορά το παιχνίδι, κύλησε όπως περιμέναμε. Εμείς θέλαμε να μπούμε καλά γιατί στο League Cup δεν μπήκαμε καλά στα πρώτα σετ και σε ένα μεγάλο βαθμό τα καταφέραμε. Κερδίσαμε χωρίς απώλειες που ήταν και ο στόχος μας. Τώρα έχουμε το δύσκολο παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που θέλουμε να το κερδίσουμε και αυτό για να κρατήσουμε την πρώτη θέση, ενώ περιμένουμε και την κλήρωση του Κυπέλλου που είναι και αυτός στόχος μας. Οπότε όποιος και να έρθει πρέπει να τον κερδίσουμε».

Κόιστρα: «Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι»

Ο Ολλανδός κεντρικός του Ολυμπιακού, Βίτσε Κόϊστρα τόνισε μετά το ματς: «Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και κερδίσαμε με 3-0. Έχουμε μια δύσκολη σειρά αγώνων αλλά δείχνουμε ότι ανταποκρινόμαστε στις απαιτήσεις. Παρουσιάσαμε καλό πρόσωπο και είμαστε χαρούμενοι που προκριθήκαμε στην επόμενη φάση».

Παμβοχαικός: Τερζής 1, Βαλτόρους 6, Κανέλος 9, Σαρικείσογλου 9, Ντουσάρμ 19, Παπαδόπουλος 2, Ζήσης(λ, 44%), Μακρυγιάννης, Στεφάνοβιτς.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 9(64% υπ, 8/16, 1 μπ), Γιούρισιτς 7(5/5, 2 μπ), Ντιάτσκοφ 3(44% υπ, 3/3), Κόιστρα 10(5/10, 3μπ, 2 ασ), Κλαρκ 11(9/17, 1 μπ, 1 ασ), Προύσαλης 1(1μπ), Στεφάνου(λ, 64%), Κοκκινάκης 7(69% υπ, 7/14), Σωτηρίου.