.
.
Απώλεια στις λεπτομέρειες και τώρα το νταμπλ
Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό, στον δεύτερο τελικό, που διεξήχθη στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, αλλά απώλεσε τον τίτλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», στο χρυσό σετ, όπου ηττήθηκε με 15-13. Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, με 6 διαδοχικές κατακτήσεις, με την εικόνα του και στους δυο τελικούς έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα, κατακτώντας με μεγαλύτερη άνεση τα σετ που κέρδισε σε αντίθεση με τους «πράσινους». Ωστόσο δεν απέφυγε τα λάθη, σε ορισμένα σημεία, τα οποία του στοίχισαν την απώλεια του τίτλου. Στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που έχασαν τα δυο πρώτα σετ, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τους εξαιρετικούς Φίνγκερ και Κουμεντάκη, που τελείωσαν τον αγώνα με 31 και 21 πόντους αντίστοιχα και με όπλο τους το μπλοκ, με το οποίο κέρδισαν 12 πόντους, πήραν τα επόμενα τρία σετ, κάνοντας το 3-2. Ο Θρύλος συνεχίζει πλέον την πορεία του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου Ελλάδας, ώστε να ολοκληρώσει ιδανικά την χρονιά, πραγματοποιώντας το νταμπλ.

Πίσω στο σκορ

Δυνατό και αμφίρροπο το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-8 και 15-12 στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο και οι «πράσινοι» κατέκτησαν το σετ με 25-17, για το 1-0 στον αγώνα. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-3 και τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να μην βρίσκουν ρυθμό. Ο Φίνγκερ πίεσε από το σερβίς και ο Πετρέας με μπλοκ μείωσε σε 12-11, για τον Ολυμπιακό. Νεο μπλοκ, από τον Χουσάι αυτή τη φορά και το σκορ στο δεύτερο σετ έγινε 13-13. Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με 17-13 αλλά στη συνέχεια ο Κουμεντάκης με δυο διαδοχικά κερδισμένα μπλοκ άουτ, μείωσε σε 19-18 για τον Ολυμπιακό. Ο ίδιος παίκτης μείωσε και σε 23-22, κερδίζοντας ακόμα δυο πόντους για τους «ερυθρόλευκους». Από λάθος των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 23-23, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 26-26. Η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 28-26, κάνοντας το 2-0 στον αγώνα.

Ανέβασε στροφές και μείωσε σε 2-1

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός έκανε το 6-2, 7-6, με ένα σερί 4-1 και ισοφάρισε σε 8-8, με μπλοκ του Ανδρεάδη. Νέο μπλοκ και πάλι του Ανδρεάδη, που δίνει προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 9-8. Ο Κουμεντάκης, που πέρασε στον αγώνα και άλλαξε τις ισορροπίες με την απόδοση του, έδωσε «αέρα» τριών πόντων στους Πειραιώτες με 11-8. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο και με άσσο του Πετρέα έφτασε στο 18-13 και στο συν πέντε. Ανεβάζοντας συνεχώς στροφές οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έφτασαν στο 23-15. Άσσος του Κουμεντάκη και σετ μπλοκ για τον Ολυμπιακό με 24-15. Ο Φίνγκερ είναι αυτός που κέρδισε το μπλοκ άουτ τελειώνοντας το σετ με 25-16.

2-2 και τάι μπρέικ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με διαδοχικές ισοπαλίες. Με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-13 με τους Φίνγκερ και Κουμεντάκη να οδηγούν επιθετικά τους Πειραιώτες. Άσσος του Ριζόπουλου και συν τρία για τους «ερυθρόλευκους» στο 18-15. Ο Κουμεντάκης κάρφωσε για το 22-18 και στην επόμενη φάση εκμεταλλεύτηκε την λάθος άμυνα των γηπεδούχων στο σερβίς του Πετρέα και έκανε το 23-18. Μπλοκ του Ανδρεάδη, σετ μπλοκ του Ολυμπιακό (24-18) και ο Χουσάι τελείωσε το σετ με 25-19, για το 2-2 στον αγώνα, που οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο χρυσό σετ

Ίδια η εικόνα και στο τάι μπρέικ, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο συγκεντρωμένος και με τους Κουμεντάκη και Ριζόπουλο να κερδίζουν διαδοχικούς άσσους προηγήθηκε με 10-7, βάζοντας τις βάσεις για την ολική ανατροπή. Ο Φίνγκερ κάρφωσε για το 13-9 και ο Πετρέας έδωσε τον 14ο πόντο στον Ολυμπιακό, για να ολοκληρωθεί το σετ με 15-10. Έγινε έτσι το 2-3 στον αγώνα και ο δεύτερος τελικός οδηγήθηκε στο χρυσό σετ.

Τώρα το νταμπλ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και αποφασιστικά στο χρυσό σετ, προηγήθηκε με 4-1 και παρά την ολιγόλεπτη διακοπή με το σκορ στο 4-2, διατήρησε τον ρυθμό του φτάνοντας στο 6-3. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 6-6 και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6. Ο Πετρέας πίεσε από το σερβίς και ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 8-8. Εξαιρετική άμυνα του Κουμεντάκη, με τον ίδιο να καρφώνει για το 12-10 και ο Χουσάι στη συνέχεια έκανε το 12-11. Άουτ καρφί των «πράσινων» και νέα ισοπαλία στο 13-13. Το σετ ολοκληρώθηκε με 15-13. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Φίνγκερ με 31 πόντους και ακολούθησε ο Κουμεντάκης, που πέρασε στον αγώνα στο τρίτο σετ και τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους.

Τα σετ: 3-3 σε 2:49, 25-17 (28'), 28-26 (39'), 16-25 (28'), 19-25 (28'), 10-15 (19'), 15-13 (27')

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 28-26

3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

Χρυσό σετ: 2-5, 10-8, 12-9, 15-13

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος):  Κάσιτς 22 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 39% υπ., 29% αρ.) , Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ. 50% υπ., 33% αρ.), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ., 34% αρ.), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος, Πανταλέων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ., 46% αρ.), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 52% άριστες),  Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.) , Κουμεντάκης 21 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υπ., 22% αρ.), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ ανέφερε, μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Αναλυοντάς τους τελικούς θα ξεκινήσουμε από το πρώτο αγώνα. Έπρεπε να κερδίσουμε με 3-1 και αυτό δεν συνέβη και όλοι μας ξέρουμε τι έγινε. Από το σημερινό παιχνίδι είμαι περήφανος για τους παίκτες μου και την αντίδραση της ομάδας σε μια δύσκολη κατάσταση. Επιστρέψαμε στα μισά του δεύτερου σετ ώστε να κερδίσουμε το παιχνίδι αλλά και τον τίτλο. Σε κάποιες στιγμές σε κάθε σετ θα μπορούσαμε να είχαμε αντισδράσει καλύτερα. Τα δώσαμε όλα και παλέψαμε για να κερδίσουμε το κύπελλο και τώρα με οδηγό αυτά τα παιχνίδια, θα συνεχίσουμε ακόμα πιο δυνατά για το Final-4 του κυπέλλου αλλά και το πρωτάθλημα».