.
.
Για ανατροπή τίτλου στον επαναληπτικό
Σε ένα κατάμεστο Ρέντη, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο τελικό του  Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και ο πρώτος τίτλος της χρονιάς θα κριθεί στη δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (19/2), στις 18:00. Στο αγωνιστικό κομμάτι,  στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» , σε μια αναμέτρηση που άρχισε με 45 λεπτά καθυστέρηση, λόγω της ανεξήγητης χρήσης χημικών, εντός του γηπέδου, από την πλευρά της αστυνομίας, σε ένα γήπεδο γεμάτο με 2000 κόσμο, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην αρχή του αγώνα και με πολύ καλό σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με 2-0 σετ στον αγώνα. Καθοριστική για την έκβαση του αγώνα ήταν η απόφαση των διατητών στο 20-19 του τέταρτου σετ. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν την επίθεση με την μπάλα να είναι άουτ, ζητώντας στη συνέχεια video challenge, με τους διαιτητές να δίνουν επαφή στο μπλοκ του Ολυμπιακού και τον πόντο στους φιλοξενούμενους. Έτσι το σκορ αντί να γίνει 21-19, έγινε 20-20. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια, όπου έτρεχε ένα σερί 10-0, ενώ παράλληλα την τελευταία δεκαετία το σερί ήταν στο εξωπραγματικό 28-1.

Με όπλο το σερβίς το 1-0

Με τον Θοδωρή Βουλκίδη να πιέζει από το σερβίς, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-0 αρχικά και 7-2 στη συνέχεια, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά μειώθηκε στους δυο πόντους, (7-5), ωστόσο οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο σετ και έφτασαν ξανά στο +4 (11-7). Νέος άσσος από τον Γκέργκι, διαμόρφωσε το 18-14. Ο Φίνγκερ κάρφωσε για το 22-18 και ο Γκέργκι κέρδισε το μπλοκ άουτ με το σκορ να φτάνει στο 23-20. Ο Φίνγκερ δυσκολεύει την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Γκέργκι διαμόρφωσε το 24-20, για το σετ μπολ των Πειραιωτών. Ο Χουσάϊ, κάρφωσε από την πίσω ζώνη και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-21, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Ανώτερος και 2-0

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τον Χουσάϊ να καρφώνει ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με δυο πόντους στο 6-4 και με ατομικό μπλοκ του Βουλκίδη διαμορφώθηκε το 9-6, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να υπερτερούν. Το δεύτερο σετ ήρθε στα ίσα στο 11-11, με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν άμεσα το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-11, με έναν ακόμα άσσο από τον Μίχαλ Φίνγκερ. Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε, από τον Χουσάϊ αυτή τη φορά και ο Βουλκίδης με μπλοκ σταμάτησε τους φιλοξενούμενους και έδωσε τον 20ο πόντο στον Ολυμπιακό (20-16). Δυο διαδοχικά λάθη από τους «πράσινους», διαμόρφωσαν το 22-18 στο σετ και ο Πετρέας, σε πρώτο χρόνο, κάρφωσε για το 23-18. Νέο λάθος των φιλοξενούμενων και σετ μπλοκ για τον Ολυμπιακό (24-19), για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-21.

Χαλάρωσε και 2-1

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ, μέχρι το 6-6, όπου ο Ολυμπιακός και πάλι με όπλο του το δυνατό σερβίς, που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, προηγήθηκε με 8-6. Οι δυο ομάδες συνέχισαν με συμβαδίζουν στο σκορ με τους «ερυθρόλευκους» να χαλαρώνουν, δίνοντας το δικαίωμα στους «πράσινους» να προηγηθούν με 17-12. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, μείωσαν αρχικά σε 20-19 και ισοφάρισαν στο 22-22. Νέα ισοπαλία, 23-23, με το σετ να ολοκληρώνεται με 23-25, για το 2-1 στο παιχνίδι.

2-2 και τάι μπρέικ

Με τις άμυνες των δυο ομάδων να πρωταγωνιστούν στο ξεκίνημα τουν τέταρτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες, μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου διαφορά δυο πόντων (13-11), με τον Χουσάϊ. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και διατήρησαν το προβάδισμα των δυο πόντων. Το τέταρτο σετ ήρθε στα ίσα στο 18-18. Ο Φίνγκερ κάρφωσε για το 23-22. Άμυνα από τον Φίνγκερ και ο Χουσάϊ κέρδισε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 24-23. Το σετ τελείωσε 24-26 και ο αγώνας οδηγηθηκε στο τάι μπρέικ. Καθοριστική για την έκβαση του σετ ήταν η απόφαση των διατητών στο 20-19, όπου οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν την επίθεση με την μπάλα να είναι άουτ, ζητώντας στη συνέχεια video challenge. Οι διαιτητές έδωσαν επαφή στο μπλοκ του Ολυμπιακού και τον πόντο στους φιλοξενούμενους και έτσι το σκορ αντί να γίνει 21-19, έγινε 20-20.

Ο τίτλος θα κριθεί στη ρεβάνς

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και με τον Γκέργκι προηγήθηκε με 5-3. Το 7-7 έγινε 7-10, για να μειώσει το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σε  9-10. Η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και το σετ τελείωσε 10-15, για το 2-3 στον αγώνα. Ο τίτλος θα κριθεί στην δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων, που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (19/2), στις 18:00.

Τα σετ: 2-3 σε 2:29, 25-21 (29'), 25-21 (30'), 23-25 (36'), 24-26 (37'), 10-15 (17')

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-6, 12-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 24-26

5ο σετ: 5-3, 7-10, 10-12, 10-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 27 (23/46 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 39% υπ.), Βουλκίδης 12 (6/11 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24 επ., 5 άσσοι, 31% υπ., 15% αρ.) / Κοκκινάκης (λ, 48% υπ. - 35% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης , Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16 επ., 1 μπλοκ. 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 3 (3/7 επ.), Ράπτης 21 (14/29 επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 14% υπ., 5% αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 25% υπ.), Ρουσσόπουλος (λ), Κάσιτς 12 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32% υπ., 14% αρ.), Πανταλέων

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ ανέφερε: «Πρώτα από όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, για τη νίκη σε αυτόν τον πρώτο τελικό. Ο τελικός δεν έχει τελειώσει. Αυτό ήταν το πρώτο μέρος και ακολουθεί το δεύτερο παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα, όπου θα πάμε έτοιμοι για να κερδίσουμε και να κατακτήσουμε τον τίτλο. Έχουμε τις ικανότητες να κερδίσουμε στην έδρα του αντιπάλου, όπως κάναμε και στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος. Πρέπει να διορθώσουμε κάποιες λεπτομέρειες που δεν εφαρμόσαμε σήμερα. Το πιο σημαντικό είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι τις επόμενες ημέρες ώστε να πάμε την επόμενη εβδομάδα, απόλυτα έτοιμοι να κερδίσουμε το κύπελλο».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας, δήλωσε από την πλευρά του: «Είναι μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα. Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να το διαχειριστούμε λίγο καλύτερα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι και μπορούσαμε να το τελειώσουμε στο τρίτο και στο τέταρτο σετ. Για διαφορετικούς λόγους δεν τον καταφέραμε. Τώρα έχουμε καθήκον να σηκώσουμε το κεφάλι. Αποκλειστικός υπεύθυνος για ότι έγινε μέσα στο παιχνίδι σήμερα είμαι εγώ και είμαι και αποκλειστικά υπεύθυνος να βρω αυτό που έλειπε σήμερα και να το έχει η ομάδα την επόμενη Τετάρτη, ώστε να  κατακτήσει το κύπελλο».