.
.
Πέρασε από τη Δράμα
Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Handball Premier, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, που επικράτησε, εκτός έδρας, με 28-16 της Δράμας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το νευρικό ξεκίνημα, πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μισό, διατήρησαν τη διαφορά που έχτισαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση που τους έδωσε τους δυο βαθμούς της νίκης.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τους Χάρη Μάλλιο, Πάτρικ Λεμός και Δημήτρη Τζηρά που έμειναν στην Αθήνα, προηγήθηκε με 6-5, στο 12ο λεπτό του αγώνα, χάρη σε τέρμα του Μπάγιου. Λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-7 αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και μέσα σε ένα λεπτό μείωσαν με τους Σανίκη και Καραμπουρνιώτη σε 10-9. Νέα ισοπαλία, 12-12, στο 26:15 με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη, για τον Ολυμπιακό και στο 28:22, ο Μπάγιος διαμόρφωσε το 13-12 για τους «ερυθρολεύκους».  «Αέρα» δυο γκολ, έδωσε ο Αραπακόπουλος στους Πειραιώτες, με 14-12, στο 29:24, σκορ που έμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ξεκινώντας πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο συν τέσσερα, κάνοντας το 18-14, με τον Καραμπουρνιώτη, λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο και τη διαφορά στα τέσσερα γκολ, φτάνοντας στο 22-18, στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, για να πάρουν τελικά τη νίκη με το τελικό 28-26. Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Κανδύλας και Μπάγιος που σημείωσαν από πέντε τέρματα και ακολούθησε ο Καραμπουρνιώτης με τέσσερα γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-7, 10-8, 12-11, 12-14 (ημ.), 14-17, 16-18, 18-20, 22-27, 26-28

Γ.Σ. Δράμα 86: Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Παπάζογλου Α., Παγωνίδης ,Τουνγκελίδης 5, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος 3, Τσιτσίγκος 3, Ντράσκιτς 1, Αντάμοβιτς 1, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Σίνα 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Σπίκιτς 1,Καραμπουρνιώτης 4, Τερλέτσκι, Τζέριτς 1, Κανδύλας 5, Σανίκης 2, Μπάγιος 5, Καραμακιώτης,Όστοϊτς 5, Δεληχρήστος 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1, Καρβάτσκι 1, Λόλας

Ο υπηρεσιακός τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, τα εξής: «Ήταν ένα παιχνίδι ειδικών καταστάσεων. Τα παιδιά ήταν πολύ συγκεντρωμένα και όταν βρήκαμε το σχήμα που χρειάστηκε στην άμυνα πήραμε και τη διαφορά ώστε να φτάσουμε στην τελική επικράτηση. Στο τέλος μείναμε με λιγότερους παίκτες, μετά από κάποια δίλεπτα που δεχτήκαμε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Η εμφάνιση μας ήταν καλή και το σημαντικότερο είναι ότι αρχίζουμε και κερδίζουμε τους νέους ξένους παίκτες, που έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση μέχρι τώρα στην Ελλάδα».