.
.
Η καρδιά του πρωταθλητή
Την νίκη με 3-2 σετ πήρε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, κόντρα στον Ηρακλή, στην Θεσσαλονίκη, για την 5η αγωνιστική  του πρωταθλήματος της Volleyleague και έκανε το «5Χ5» στη διοργάνωση, σε μια αναμέτρηση που διήρκησε 2 ώρες και 8 λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 1-0 και 2-1 σετ αλλά αντέδρασαν σωστά στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ γυρνώντας το 5-2 σε 15-13, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Φίνγκερ που τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους.

Συνεχείς ισοπαλίες στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0 κάνοντας με τον Χουσάι το 19-16. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και νέα ισοπαλία με 23-23 και 24-24 με τον Φίνγκερ, για να καταλήξει το πρώτο σετ στον Ηρακλή με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 8-6 και 12-9. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ των Χουσάι και Πετρέα, σταμάτησε την επίθεση των γηπεδούχων και οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με τέσσερις πόντους (13-9). Με τον Φίνγκερ να είναι ασταμάτητος έγινε το 15-10, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να διατηρούν τον έλεγχο. Άμυνα του Τερβαπόρτι και ο Φίνγκερ κάρφωσε για το 19-13 και το συν έξι. Νέο μπλοκ του Πετρέα για το 23-14 και με άουτ σερβίς των γηπεδούχων γίνεται το 24-15 και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό. Με τον ίδιο τρόπο τελείωσε το δεύτερο σετ με 25-17, για το 1-1 στον αγώνα.

Διαδοχικές ισοπαλίες και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το 8-8 έγινε 10-8 για τον Ολυμπιακό με τον Φίγκερ να πιέζει στο σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα και τον Χουσάι να καρφώνει. Ο Τσέχος διαγώνιος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 11-8, για να ακολουθήσει νέα ισοπαλία με 14-14. Πρώτος χρόνος του Ανδρέα Ανδρεάδη και προβάδισμα ξανά για τον Ολυμπιακό με 15-14. Με το σκορ στο 19-18, για τον Ολυμπιακό ο τεχνικός των Πειραιωτών, πραγματοποιεί τριπλή αλλαγή με τους Στιβαχτή, Ριζόπουλο και Ασπιώτη να περνάνε στο παιχνίδι. Άσσος του Πετρέα και 22-19 με τον Ολυμπιακό να παίρνει σημαντικό προβάδισμα, το οποίο ωστόσο απώλεσε με το σετ να πηγαίνει στο 23-23. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 27-26 και το σετ μπολ του Ολυμπιακού, για να ακολουθήσουν διαδοχικες ισοπαλίες μέχρι το 30-30. Ο Ηρακλής κατέκτησε το τρίτο σετ με 32-30, κάνοντας το 2-1 στον αγώνα.

Προβάδισμα με 3-0 στο τέταρτο σετ για τον Ολυμπιακό που φτάνει και στο συν πέντε (6-1). Ανεβάζοντας στροφές οι «ερυθρόλευκοι» με άσσο του Πετρέα πέτυχαν το 10-3. Το σερί φτάνει στο 3-0 και το σετ στο 11-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-12 αλλά ο Ολυμπιακός με τους Πετρέα και Φίνγκερ επανέφερε τη διαφορά στο συν πέντε (17-12). Διατηρώντας τον έλεγχο οι Πειραιώτες έφτασαν στο 20-14 με μπλοκ του Χουσάι. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 23-18 και σετ μπολ (24-19) από χαμένο σερβίς του Ηρακλή. Το 25-21 πάλι από τον Γκέργκι  και το παιχνίδι οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-2 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε αρχικά σε 6-5 και με τον Φίνγκερ ισοφάρισε σε 6-6. Το σερί έφτασε στο 5-1, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 7-6. Συν δυο και 8-6 από τον Τερβαπόρτι για τον Ολυμπιακό. 8-8 και όλα στα ίσα στο σετ ξανά μέχρι το 13-13. Πλασέ του Πετρέα κάνει το 14-13 και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό. Ο Φινγκερ τελειώνει το σετ (15-13) και τον αγώνα για τη νίκη του Θρύλου που συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα. Ο Φίνγκερ τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και ακολούθησαν οι Χουσάι με 23 και Γκέργκι με 19.

Τα σετ: 2-3 σε 2:08, 26-24 (26'), 17-25 (24'), 32-30 (34'), 21-25 (24'), 13-15 (20')

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 32-20

4ο σετ: 2-8, 12-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 5-2, 10-9, 12-11, 13-15

Ηρακλής (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 10 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 49%βυπ., 32% αρ.), Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στουζίνσκι 11 (11/23 επ., 34% υπ., 25% αρ.), Πεντίδης 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 25 (20/35 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπουράκης -λ (50%υπ., 28% αρ.) / Κοντοκώστας -λ, Καλατζίδης, Σακόγλου

Ολυμπιακός ( Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31 (28/44 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (6/7 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 23 (19/35 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 33% αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Τερβαπόρτι 2 (2/3 επ.), Γκέργκι 19 (17/25 επ., 2 άσσοι, 51% υπ., 29% αρ.), Κοκκινάκης -λ (53% υπ., 35% αρ.) / Στιβαχτής, Ανδρεάδης 6 (6/10 επ.), Ριζόπουλος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξέραμε ότι δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το γήπεδο. Ήταν ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη που θέλαμε. Παλέψαμε μέχρι τον τελευταίο πόντο και φτάσαμε σε μια πολύ σημαντική νίκη. Βρεθήκαμε πίσω με 1-0 στις λεπτομέρειες στο πρώτο σετ και έπρεπε να αντιδράσουμε. Δυο φορές επιστρέψαμε στο παιχνίδι και στο τελευταίο σετ γυρίσαμε από το 5-2, με την ομάδα να δείχνει χαρακτήρα και την ποιότητα που διαθέτει».