.
.
Έκανε το «7Χ7» ο Θρύλος
Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-11, 25-16, 25-19) του Αίαντα Ευόσμου, στην αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένες, πίεσαν από το σερβίς, έχοντας 10 πόντους από άσσους και με την πρώτη σκόρερ την  Κατερίνα Ζακχαίου που είχε 14 πόντους και 82% ποσοστό στην επίθεση έφτασαν στη τελική επικράτηση. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού συνεχίζονται με στροφή στην Ευρώπη, όπου την Τετάρτη (4/12) για το Challenge Cup, ο Θρύλος υποδέχεται στο Ρέντη την Ισραηλινή Χάποελ (19:00), θέλοντας να κάνει το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός αγωνιζόμενος χωρίς τις Κατερίνα Γιώτα και  Άνα Ζιβογίνοβιτς, ξεκίνησε τον αγώνα με τις  Σκοτ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου, Τοτσίδου και λίμπερο την Κονόμη. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 4-1 και 7-3, έχοντας τον έλεγχο. Με ένα σερί 3-0 το 8-5 έγινε 11-5 με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να είναι ανώτερες. Άσσος της Χριστοδούλου και η διαφορά φτάνει στο συν επτά (12-5). Με τη Σκοτ στη θέση του σερβίς,  ο Ολυμπιακός πίεσε τις φιλοξενούμενες και με νέο σερί 9-0, έφτασε στο 21-6. Λάθος των φιλοξενούμενων και σετ μπολ για τις νταμπλούχες Ελλάδας (24-10), με το σετ να τελειώνει 25-11, από άουτ καρφί του Αίαντα.

Ισορροπημένο το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο και με την Χριστοδούλου να πιέζει από το σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0, για το 11-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ-άουτ. Συν επτά για τις «ερυθρόλευκες» και 16-9, στο δεύτερο σετ. Άσσος της Τοτσίδου και ο Ολυμπιακός φτάνει στο 19-11. Πλασέ της Ζακχαίου και 24-16, για να τελειώσει το σετ η Τοτσίδου, μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένα σερί 4-0. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 8-1, με νέο άσσο, αυτή τη φορά από την Κατερίνα Ζακχαίου. Η διαφορά μειώθηκε αλλά ο Ολυμπιακός, αντέδρασε σωστά στις σημαντικές φάσεις και έφτασε στο τελικό 25-19. Άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 23-18 και η Τοστίδου έκανε το 24-19, για τι σετ μπολ και ματς μπολ του Ολυμπιακού. Άσσος της Ζακχαίου τελειώνει το σετ με 25-19, για το 3-0 στον αγώνα. Η Ελληνίδα κεντρικός ήταν και η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 14 πόντους και 9/11 επιθέσεις, έχοντας επίσης 3 μπλοκ και 2 άσσος. Ακολούθησε η Τοτσίδου με 12 πόντους και η Σκοτ με 11. Πλέον το σύνολο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στρέφει την προσοχή του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις καθώς την Τετάρτη (4/12, 19:00), υποδέχεται την Χάποελ από το Ισραήλ, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Τα σετ: 3-0 σε 1:05, 25-11 (19'), 25-16 (21'), 25-19 (25')

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-6, 25-11

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-12, 25-16

3ο σετ: 8-1, 16-9, 21-16, 25-19

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς):  Σκοτ 11 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 56% υπ., 56% αρ.), Λαμπρούση 6 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χίπε 8 (6/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 14 (9/11 επ., 3 μπόκ, 2 άσσοι), Τοτσίδου 12 (11/18 επ., 1 άσσος, 56% υπ., 31% αρ.), Κονόμη -λ (44%υπ., 33% αρ.) / Κακουράτου -λ, Ξαθοπούλου, Καλανταρίδου 1 (1/4 επ.),

Αίας Ευόσμου: Ρόμπερτς 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ., 7% αρ.), Πλούμη 3 (3 άσσοι), Χαμαλίδου, Καλαπόδα 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Ανδρονικίδου 2 (2/10 επ., 14% υπ., 7% αρ.), Μπρουκ 8 (8/21 επ.), Γεωργιάδου -λ (38% υπ., 25% αρ.) / Γιορανίδη, Αργυρίου, Γκόλτσιου 2 (2/5 επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι και παίξαμε σε τέτοιο επίπεδο που δείξαμε ότι είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα με τη Χάποελ αλλά και για τη συνέχεια του πρωταθλήματος που έχουμε πολύ σημαντικά παιχνίδια. Ήμασταν πολύ καλοί και στο σερβίς και στη επίθεση, δυσκολέψαμε τον αντίπαλο και φτάσαμε στη νίκη, συνεχίζοντας την πορεία μας».

Η Κατερίνα Ζακχαίου από την πλευρά της είπε: «Μπήκαμε δυναμικά και συγκεντρωμένες στο παιχνίδι. Δείξαμε χαρακτήρα και έτοιμες για τον αγώνα της Τετάρτης. Είναι το πρώτο παιχνίδι με την Χάποελ, μέσα στην έδρα μας και με την στήριξη του κόσμου μας θέλουμε να κάνουμε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη επόμενη φάση».