.
.
Δυνατός ο Θρύλος, νίκησε τη Βερόνα!

Πολύ καλό βαθμό στο πρώτο δυνατό τεστ της προετοιμασίας, πήρε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ (20-25, 25-16, 25-19 , 25-14) της ισχυρής Βερόνα του σπουδαίο βασικού διαγώνιου της Εθνικής Γαλλίας Στέφαν Μπογέρ στο Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στο Παρίσι και το Σάββατο (17:30) θα αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τη Ναντ (κέρδισε 3-1 την Παρί στο πρώτο παιχνίδι). Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με όπλο την επίθεση και το σερβίς έκαμψε την αντίσταση των Ιταλών παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-1. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το ματς με υψηλά ποσοστά στην επίθεση και 12 άσσους, ενώ είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίχαλ Φίνγκερ με 24 πόντους (19/34 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ). Ακολούθησαν οι Χουσάϊ και Βουλκίδης που σημείωσαν αμφότεροι από 12 ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Πετρέας που ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους (5/8 επ., 4 άσσους, 1 μπλοκ).

Προηγήθηκε  η Βερόνα
Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο και είχε κλειστό χαρακτήρα και κατέληξε στο Βερόνα με 20-25. Οι Ιταλοί είχαν το προβάδισμα αλλά ο Ολυμπιακός παρέμενε κοντά στο σκορ. Στο διάστημα αυτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Φίνγκερ με 5 πόντους που προήλθαν από 4 επιθέσεις και 1 μπλοκ, ενώ ακολούθησε ο Χουσάϊ με 3 (3/4 επ.), ο Γκέργκι με 2 (2/5 επ.) και από έναν οι Τερβαπόρτι και Πετρέας.

Ισοφάρισε με εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση!

Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε καθώς ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και το πήρε με 9 πόντους διαφορά (25-16), έχοντας το ρόλο του οδηγού σε όλη τη διάρκεια του. Οι Πειραιώτες ανέβασαν στο εξαιρετικό, 70% το ποσοστό τους στην επίθεση στο 2ο σετ και είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Φίνγκερ που συνείσφερε και στο σερβίς πρόσφερε άλλους 6 πόντους που προήλθαν από 3/6 επιθέσεις και 3 άσσους. Λύσεις στην επίθεση έδωσε και ο Βουλκίδης, που ήταν άριστος με 5/5 επιθέσεις, ενώ αλάνθαστος επιθετικά ήταν και ο Χουσάϊ που έφτασε στους 7 πόντους έχοντας 4/4 επιθέσεις!

Ανατροπή ο Θρύλος!

Ο Θρύλος συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς  στο 3ο σετ, το οποίο έλεγξε απόλυτα αποκτώντας από την αρχή το προβάδισμα. Επιθετικά οι Πειραιώτες κινήθηκαν στο ίδιο μοτίβο, με τους ίδιους πρωταγωνιστές και είχαν κυριαρχήσει απόλυτα.  Στους 15 πόντους έφτασε  Φίνγκερ (με 4 ακόμα σε αυτό το σετ, από 4/8 επιθέσεις), ενώ ο Βουλκίδης διατήρησε το 100%  στην επίθεση και μετά το 5/5 του 2ου σετ, είχε 2/2, προσθέτοντας επιπλέον 1 άσσο και 1 μπλοκ.

Με «όπλα» σερβίς και επίθεση έφτασε στη νίκη!

Eξαιρετική ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού και στο 4ο σετ το οποίο και πάλι ήταν «ερυθρόλευκο»! Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πίεσαν την Ιταλική ομάδα στο σερβίς και ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, γεγονός που τους κατέστησε κυρίαρχους μέχρι το φινάλε. Ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε με σχετική άνεση μέσα σε 22 λεπτά στο 25-14, χάρη στο οποίο επικράτησε με 3-1 σετ της Βερόνα και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 3-1 σε 1.45 20-25 (26’), 25-16 (28’), 25-19 (29’), 25-14 (22’)

1ο σετ: 6-8, 12-16, 19-21, 20-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 24 (19/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 10 (5/8 επ., 4 άσσοι, 1μπλοκ), Χουσάϊ 12 (12/17 επ., 27%υπ.-23%αρ.), Βουλκίδης 12 (9/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκέργκι 8 (7/22 επ., 1 άσσος, 26%υπ.-21%αρ.), Κοκκινάκη –λ (50υπ.-42%αρ.)/Ριζόπουλος

ΒΕΡΟΝΑ: Ασπαρούχοβ 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπογέρ 16 (12/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σόλε 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ 50 %υπ.-50%), Σέστερ 3 (3/5 επ.), Σπιρίτο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάβερς 4 (3/9 επ. 1 άσσος, 31%υπ.-8%αρ.), Μποναμί –λ (32%υπ.-24%αρ.)/Μαρέτα 4 (4/14 επ., 37%υπ.-21%αρ.), Μπραρέλι 2 (2 μπλοκ), Αγκουένιερ (32%υπ.-24%αρ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Όπως συμβαίνει σε όλα τα παιχνίδια της προετοιμασίας και οι δυο ομάδες είχαν κάποια προβλήματα αλλά εμείς βρήκαμε το δρόμο για να δουλέψουμε ως ομάδα. Προσπαθήσαμε να κάνουμε πράγματα για τα οποία μιλάμε στις προπονήσεις και φυσικά να κερδίσουμε. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για όλους αυτούς τους λόγους, μια καλή νίκη αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να φτιάξουμε την ομάδα»