.
.
Πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Την κατάκτηση του 13ου Πρωταθλήματος Ανοιχτού Στίβου Ανδρών, το οποίο έπιασε λιμάνι για 4η διαδοχική σεζόν, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο στην Πάτρα. Το 103ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών, βάφτηκε «ερυθρόλευκο» χάρη στις επιδόσεις των αθλητών του Θρύλου, ο οποίος βρέθηκε από την πρώτη ημέρα των αγώνων στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και την κατέκτησε οριστικά μετά την ολοκλήρωση του αγωνιστικού διήμερου. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη θέση με 152 βαθμούς, και ακολούθησε στη δεύτερη, ο Γ.Σ. Κηφισιάς με 129 βαθμούς και ο Ηρακλής στην τρίτη με 92.  Μετά το θετικό ξεκίνημα και την σημαντική παρουσία στους τελικούς του Σαββάτου, οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους και διεύρυναν την εντός συνόρων κυριαρχία του Θρύλου! Συνολικά ο Ολυμπιακός κατέκτησε 7 μετάλλια, εκ των οποίων 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 4 χάλκινα!

Πρωταθλητής για 2η σερί φορά ο Τριβυζάς!

Ο τίτλος του πρωταθλητή στα 200μ. κατέληξε για δεύτερη σερί χρονιά στον Παναγιώτη Τριβυζά. Ο αθλητής του Θρύλου, μετά το χάλκινο μετάλλιο το οποίο κατέκτησε το Σάββατο στον τελικό των 400μ., διατήρησε τον τίτλο του με μια σπουδαία εμφάνιση, αφού τερμάτισε πρώτος με 21.11 στον τελικό των 200μ., ενώ ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Νυφαντόπουλος του Ελ. Βενιζέλου με 21.28 και στην τρίτη ο Κωνσταντίνος Δουβαλίδης με τον ίδιο χρόνο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του Ολυμπιακού τη 2η ημέρα των αγώνων:

1η θέση: Παναγιώτης Τριβυζάς (200μ., 21.11)

3η θέση:  Ιερόθεος Δρίτσας (400μ. μετ’ εμποδίων, 51.44), 4Χ400μ.(Ιερόθεος Δρίτσας, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Πέτρος Κυριακίδης, Θάνος Αθανασίου),

5η θέση: Γιώργος Χριστακάκος (Ακόντιο, 65.94μ.)

6η θέση: Γιώργιος Ήλτσιος (Ακόντιο, 65.36μ.)

Ο «ερυθρόλευκος» απολογισμός:

1η θέση: Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν, 16.70μ.), Παναγιώτης Τριβυζάς (200μ. 21.11)

2η θέση: Πέτρος Κυριακίδης (400μ. 46.98)

3η θέση: Παναγιώτης Τριβυζάς (400μ., 47.56),  Ιβάν Μενγκλεμπέη (Σφύρα, 69.42μ),  Ιερόθεος Δρίτσας (400μ. μετ’ εμποδίων, 51.44), 4Χ400 (Ιερόθεος Δρίτσας, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Πέτρος Κυριακίδης, Θάνος Αθανασίου)

4η θέση: Δημήτρης Πατσουκάκης (Επί κοντώ, 5.40μ.)

6η θέση: Αντώνης Αλεξανδρίδης (400μ., 48.17), Σκυταλοδρομία 4Χ100 (Θάνος Αθανασίου, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Ιερόθεος Δρίτσας, Στέργιος Κουτσούκης), Γιώργιος Ήλτσιος (Ακόντιο, 65.36μ.)

Η έφορος του τμήματος Στέλλα Νικολαϊδου, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Η προσπάθεια των παιδιών ήταν μεγάλη. Φέραμε το 13ο Πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό στους Άνδρες και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι. Ευχαριστούμε πολύ τον πρόεδρο κ. Μιχάλη Κουντούρη και το διοικητικού συμβούλιο που βρίσκονται τόσο κοντά στο τμήμα στίβου του Ολυμπιακού και το στηρίζουν δυνατά. Ο απολογισμός είναι θετικός αφού πήραμε περισσότερους βαθμούς από πέρσι παρότι είχαμε και αρκετούς τραυματισμούς που αν δεν υπήρχαν θα ξεπερνάγαμε τους 200 βαθμούς»