.
.
Άνετο πέρασμα από την έδρα του Πανιώνιου

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου με 69-49 στο κλειστό του Μίλωνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη ο Θρύλος έφτασε τις 108 συνεχόμενες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και συνεχίζει αήττητος στην Ελλάδα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας ήταν θετικές στο ξεκίνημα, ο Πανιώνιος πίεσε, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο απλοποιήθηκαν τα πράγματα, με τις «ερυθρόλευκες» να συλλέγουν το 94ο ροζ φύλλο αγώνα τους στην Α1 Γυναικών.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 16 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Λικέντρα Τζόνσον και Ιβάνα Τίκβιτς με 12 πόντους αμφότερες

ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

O Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Τζόνσον και Τίκβιτς, με την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει το 0-4 στις πρώτες επιθέσεις του παιχνιδιού. Η Σταμάτη από τα 6,75μ έγραψε το 2-7, με την Τζόνσον να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 4-9. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πλησίασε στο σκορ, η Αμερικανίδα σέντερ του Θρύλου έκανε το 9-13 και η Σταμάτη έδωσε διαφορά 6 πόντων (9-15) στις «ερυθρόλευκες». Το δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 4 πόντους (15-19) στο κλειστό του Μίλωνα.

Ο Πανιώνιος μείωσε στον πόντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Σωτηρίου σκόραρε για το 18-21 και στη συνέχεια για το 18-25. Για πρώτη φορά στην αναμέτρηση ο Θρύλος πέρασε με 10 πόντους (18-28) με την Τίκβιτς, η οποία έδωσε την ασίστ στην Παυλοπούλου για το 20-31. Η Τζόνσον πραγματοποίησε το 22-33 και η Σταμάτη έστειλε την διαφορά στους 12 (24-36) με τις δύο ομαδες να περνούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-36.

ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τζόνσον έκανε το 30-39 και η Τόμας με σουτ από τα έξι μέτρα διαμόρφωσε το 32-42 μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού. Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν προβάδισμα 13 πόντων (32-45 με τρίποντο της Τόμας), με την Τίκβιτς να σκοράρει στις επόμενες επιθέσεις για να οδηγηθεί το ματς στο 35-48.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το παιχνίδι στο 37-50, η Τζόνσον σκόραρε για τον Θρύλο, με τον Πανιώνιο να μειώνει εκ νέου στους εννιά πόντους (43-52). Η Τόμας πήρε τις επόμενες επιθέσεις του Ολυμπιακού, πέτυχε το τρίποντο για το 45-55, ενώ με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 47-58.

Η Τίκβιτς έκανε το 49-62 και η Τόμας για πρώτη φορά έστειλε το ματς στους 16 (49-65), με τον Θρύλο να τελειώνει το παιχνίδι παίρνοντας την 108η συνεχόμενη του νίκη, επικρατώντας με 20 πόντους επί τους Πανιωνίου (49-69).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 26-36, 37-50, 49-69

Πανιώνιος (Ρουμπελάκης): Καλογήρου, Σπαθάρου 5 (1), Μαγκλάρα, Στεφανίδου 2, Γρηγορίου, Μπρουκ 11 (1), Δίελα 4, Κόρινεκ 20, Τόμπκινς 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (2/4 διπ., 3/5 τρ., 6 ριμπ), Σταμάτη 8 (2/6 τρ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 5 (5 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 6 (2/3 δίπ.), Τίκβιτς 12 (5/8 δίπ., 10 ρίμπ.), Λίτση, Τζόνσον 12 (5/11 δίπ., 15 ριμπ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 6 (3/4 δίπ, 2 ασ.)

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Κατακτήσαμε άλλη μία νίκη και είμαι πολύ ικανοποιημένος για αυτό. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς, παραμένουμε αήττητοι και συνεχίζουμε το σερί μας στην Ελλάδα. Είμαι χαρούμενος για την απόδοσή μας και σκοπός μας είναι παιχνίδι με το παιχνίδι να βελτιωνόμαστε και να παίζουμε καλό μπάσκετ».

Η Τζέσικα Τόμας υποστήριξε μετά το παιχνίδι: «Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο όταν και ανέβηκαν τα ποσοστά μας. Εκτελέσαμε καλύτερα σε αυτό το διάστημα και έτσι ξέφυγε η διαφορά. Στην αρχή μπήκαμε καλά στο ματς, όμως είχαμε μία κοιλιά στην απόδοσή μας. Το σημαντικό είναι ότι ήμασταν θετικοί στην άμυνά μας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και σταματήσαμε τον αντίπαλό μας όποτε ήταν δυνατόν. Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και συνεχίζουμε την καλή δουλειά μας στις προπονήσεις».