.
.
Πρώτος, στους «8» και συνεχίζει!

Την πρόκριση στους «8» της Ευρώπης εξασφάλισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού αφού επικράτησε με 14-9 της Ματαρό στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του προκριματικού ομίλου της Ευρωλίγκας που διεξήχθη στο Παπαστράτειο. Ο Θρύλος έκανε το απόλυτο των τριών νικών σε ισάριθμα ματς και κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου εξασφαλίζοντας παράλληλα την παρουσία του σε Final 4 ευρωπαϊκής διοργάνωσης για 7η διαδοχική φορά, αφού οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «8» μετά τις μεταξύ τους διπλές αναμετρήσεις θα λάβουν μέρος στην τελική φάση είτε της Ευρωλίγκας είτε του Λεν Τρόφι. Από κει και πέρα στο σημερινό παιχνίδι με την πρωτοπόρο του Ισπανικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή ως το τέλος φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση και πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στη φάση των «8» που θα προκύψει μετά από κλήρωση. Oι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού στα προημιτελικά είναι η Βουλιαγμένη, η Οριζόντε Κατάνια και η Ουτρέχτη ενώ οι υπόλοιπες ομάδες που προκρίθηκαν είναι η Σαμπαντέλ, η Ουραλότσκα, η Κίνεφ Κίρισι και η Ντουναϊσβάρος.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με ανατροπή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εσπάρ να ανοίγει το σκορ για λογαριασμό των Ισπανίδων (6:13) και την Αβραμίδου να ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1 με εύστοχο χτύπυμα πέναλτι (5:51). Στη συνέχεια με σουτ της Γκάμες οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν για δεύτερη φορά όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε και πάλι και έφερε την ανατροπή του σκηνικού. Αρχικά η Νικόλ Ελευθεριάδου με σουτ από την περιφέρεια, ισοφάρισε σε 2-2 (5:17) και στη συνέχεια η Ελευθερία Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (1:19) με 3-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Διατήρησε τον έλεγχο

Με εξαιρετικό τέρμα της Μαργαρίτας Πλευρίτου δυο λεπτά μετά την έναρξη του 3ου οκταλέπτου, ο Θρύλος διεύρυνε στο +2 τη διαφορά φτάνοντας στο 4-2 και η Κρίστμας διεύρυνε στο 4-0 το σερί μετά το (1-2) πετυχαίνοντας το 5-2 για να αυξήσει στα τρία γκολ τη διαφορά (5:22). Ακολούθησαν δυο τέρματα των φιλοξενούμενων με τις Βισέντε (5:04) και Γκόμεζ (4:02) χάρη στα οποία μείωσε σε 5-4 η Ματαρό, όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του και με γκολ της Τσουκαλά έφτασε στο 6-4, 2:44 πριν την συμπληρωθεί το ημίχρονο.

Προηγήθηκε και με +4!

Στην έναρξη της 3ης περιόδου η αρχηγός του Ολυμπιακού, Άλκηστη Αβραμίδου με υπέροχη λόμπα, επανέφερε τη διαφορά του +3 πετυχαίνοντας το 7-4 και Κρίστμας με το δεύτερο προσωπικό της γκολ ανέβασε για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμα σημειώνοντας το 8-4 (5:17). Οι «ερυθρόλευκες» είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους και διατηρήσουν τον έλεγχο, παρά τα δυο γκολ που σημείωσε στη συνέχεια η Εσπάρ μειώνοντας σε 8-6.

Σφράγισε την πρωτιά και την πρόκριση!

Δυο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ελευθερία Πλευρίτου δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε πέναλτι για να πετύχει το 9-6 και στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο γκολ με σκόρερ την Αλβάρεζ. Η Άλκηστη Αβραμίδου απάντησε άμεσα και με το τρίτο προσωπικό της γκολ έγραψε το 9-7 (5:30) με την Αλβάρεζ να μειώνει εκ νέου στο γκολ (5:05) σε 9-8. Και αυτή τη φορά όμως ο Θρύλος βρήκε τις λύσεις και με δυο διαδοχικά γκολ της Ελευθεριάδου (4:47) και της Κρίστμας (3:57) έφτασε στο 11-8 κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της πρωτιάς και της πρόκριση. Τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να μην αφήνει το πόδι από το «γκάζι» και να φτάνει με άνεση στο τελικό 14-9, με το επιμέρους 6-3 στην τελευταία περίοδο!

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 2-2, 6-3

1ο οκτάλεπτο:  0-1 Εσπάρ (περιφέρεια, 6:13), 1-1 Αβραμίδου (πέναλτι, 5:51), 1-2 Γκάμες (περιφέρεια, 5:40), 2-2 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 5:17),  3-2 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 1:19)

2ο οκτάλεπτο:  4-2 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:07), 5-2 Κρίστμας (π/π., 5:22), 5-3 Βισέντε (περιφέρεια, 5:04), 5-4 Γκόμεζ (π/π., 4:02), 6-4 Τουκαλά (περιφέρεια,2:44)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:44), 8-4 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:17), 8-5 Εσπάρ (περιφέρεια, 3:08), 8-6 Εσπάρ (κόντρα, 1:28)

4ο οκτάλεπτο:  8-7 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 5:54), 9-7 Αβραμίδου (π/π., 5:30), 9-8 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 5:05), 10-8 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 4:47), 11-8 Κρίστμας (πέναλτι 3:57), 12-8 Αβραμίδου (πέναλτι, 2:07), 13-8 Μπενέκου (περιφέρεια, 1:24), 14-8 Τσουκαλά (πέναλτι, 0:25), 14-9 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 0:12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 4, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου 1,  Δούλη, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

ΜΑΤΑΡΟ (Μαρίνα Ζάμπλιθ): Γκουανόλα, Βισέντε 1, Γκόμεζ 1, Γκουάλ, Γκάμες 1, Γκονζάλεζ, Αλβάρεζ 3, Φριγκόλα, Πασκουάλ, Βιλάμπα, Εσπάρ 3, Βιντάλ, Ντερέντι

Χάρης Παυλίδης: «Στόχος μας κάθε χρόνο είναι να πάμε στο Final 4 της Ευρωλίγκα, στο πρωταθλητριών. Φέτος είναι μια ειδική χρονιά αφού όλες οι ομάδες είναι πάρα πολύ κοντά. Βλέπετε ότι μπορεί να μείνουν έξω ομάδες που έχουν κατακτήσει τρόπαια τα προηγούμενα χρόνια. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει εύκολη ή δύσκολη κλήρωση, θα δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλός μας αλλά έχουμε πάρα πολύ καιρό μέχρι τότε. Υπάρχει και η διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων που πιστεύω ότι δεν είναι καλό για τις ομάδες, αλλά ισχύει για όλες. Ελπίζω να μην έχουμε τραυματισμούς και θα προετοιμαστούμε για το επόμενο χιαστί παιχνίδι».

Ιωάννα Σταματοπούλου: «Πιστεύω ότι πήραμε τη θέση που μας άξιζε. Βέβαια ήταν πάρα πολύ δύσκολο το έργο μας γιατί ήταν και οι τρεις ομάδες πάρα πολύ καλές. Η καθεμία σε οποιαδήποτε μέρα θα μπορούσε να κερδίσει την άλλη. Θεωρώ ότι δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο και εννοείται ότι θέλουμε προκριθούμε στο Final 4 της Ευρωλίγκας. Αυτός είναι ένας από τους στόχους μας κάθε χρόνο και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».