.
.
Ηττα στην πρεμιέρα του βολεϊ γυναικών για το CEV Cup

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο CEV Cup  o Oλυμπιακός από την Gent με 0-3 σετ στο Ρέντη στον πρώτο του αγώνα απέναντι στις Βελγίδες. Η φιλοξενούμενη Βελγική ομάδα έδωσε γρήγορο ρυθμό στα δυο πρώτα σετ και παρουσιάστηκε πιο έτοιμη από τους γηπεδούχους φτάνοντας σχετικά εύκολα στη νίκη. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη στην υποδοχή και τις σημαντικές απουσίες στις ήρθε να προστεθεί και αυτή της Βέσοβιτς.

Πρώτο σετ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα κάνοντας ζημιά στις Βελγίδες από το σέρβις μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ 7-8. από εκεί και πέρα η Gent με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει αρκετά μεγάλη διαφορά στο σκορ και να πάει το παιχνίδι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο 9-16. Με την ψυχολογία να μην είναι με το μέρος του Ολυμπιακού, οι Βελγίδες κατάφεραν με ακόμα ένα σερί πόντων να πάνε το σετ στο 11-21. Κάπου εκεί οι γηπεδούχες με καλές επιλογές στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ κατάφεραν να αντιδράσουν και φτάνοντας στο 18-24 αλλά με μια λάθος υποδοχή η Goliat καθάρισε το σετ με τελικό σκορ 18-25.

Δεύτερο σετ

Και πάλι οι ερυθρόλευκες με μπήκαν δυνατά στο ματς με όπλο το καλό σέρβις κάνοντας ένα σερί 3-0 με την Gent να επανέρχεται μετά από τάιμ άουτ που πήρε ο προπονητής της κ. De Henau κάνοντας ένα σερί 0-6 και φέρνοντας το σκορ στο 3-6. Η Βελγίδες παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το 10-10 που ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με μια δυνατή επίθεση της Μπραμπόροβα. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήρθε με το σκορ στο 13-16 και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ακολουθήσει στο σκορ μέχρι το τέλος του δεύτερου σετ το οποίο έληξε με 19-25.

Τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά παίζοντα ποιοτικό βόλεϊ με την μπάλα να μην πέφτει κάτω. Αρκετές ήταν οι φάσεις οι οποίες είχαν από 2-3 επιθέσεις για την κάθε ομάδα. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν στο σκορ 8-7 και το δεύτερο στο 14-16 με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 17-17. από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με την Μπραμπόροβα στην επίθεση και την Κωνσταντινίδου στο φιλέ κατάφερε να κάνει την αντεπίθεση του και να προηγηθεί με 24-22. Σε εκείνο το σημείο ομως δυο λάθη της Χριστοδούλου έφεραν και πάλι τις δυο ομάδες ισόπαλες 24-24. Η Laure με μπλοκ πάνω στην Μποσκάτσι βάζει μπροστά στο σκορ και πάλι την Gent με 24-25. Η Μπραμπόροβα ισοφαρίζει και πάλι με δυνατή επίθεση από τα άκρα, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση χάνει το σέρβις κάνοντας το σκορ 25-26. Το σετ τελείωσε με άσσο της Willoughby και σκορ 25-27.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 19-25, 25-27)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 8 (5/12 επ, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (5/12 επ, 50% υπ - 40% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (8/22 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 7 (7/18 επ) / Κονόμι (λ, 56% υπ - 52% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/1 επ), Κοκκινάκη, Τέζα 1 (1 άσσος)

ΓΑΝΔΗ (Ντε Χενάου): Γκόλιατ 10 (8/23 επ, 2 άσσοι), Ντιβού 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίλουγκπι 11 (6/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντε Βάλκενερ 6 (6/16 επ, 69% υπ - 50% άριστες), Βέρχουστ 8 (5/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμανς 17 (15/29 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 36% άριστες) / Λεμέι (λ, 73% υπ - 47% άριστες), Βαν Κλέμπουτ, Λάουρε 1 (1 μπλοκ)

O προπονητής της Gent, De Henau δήλωσε:

“Αυτό δεν ήταν εύκολο. Η πίεση μας στο σερβίς ήταν καλή και νομίζω ότι αυτή ήταν η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες. Αλλά και οι δυο ομάδες ήταν σίγουρα κοντά στο τελευταίο σετ  όπου εμείς είχαμε λίγη τύχη. Πάντως είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που παίξαμε. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα και είχαμε πάρει μια εικόνα από αυτόν αλλά ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι στο Βέλγιο και ελπίζω να πάρουμε τη νίκη στο δεύτερο ματς. Ίσως σήμερα ο Ολυμπιακός δεν ήταν πολύ καλά προετοιμασμένος αλλά αυτό ισχύει για αυτή την στιγμή. Γιατί το παιχνίδι σε δυο εβδομάδες στο Βέλγιο θα είναι διαφορετικό όμως για τώρα είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Κάποιες στιγμές χρειάζεται και λίγη τύχη.”

Η αρχηγός της Gent, De Valkeneer δήλωσε:

“Ο Ολυμπιακός είναι πολύ δυνατή ομάδα και μπορεί να συνεχίσει στο  CEV Cup, παρόλα αυτά ακόμη και αν δεν συνεχίσει σε αυτήν την διοργάνωση μπορεί και έχει τις δυνατότητες να προχωρήσει με αξιώσεις  στο Challenge Cup. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά στο τρίτο σετ, αλλά δεν ήτανε αρκετό. Ξέρω ότι αν προκριθούμε μας περιμένει η Galasaray, η οποία είναι μία από τις καλύτερες ομάδες, ωστόσο ελπίζω η ομάδα μου ότι θα κάνει το καλύτερο δυνατό και θα προχωρήσει.”

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης δήλωσε:

“To σίγουρο είναι ότι η ποιότητα του βόλεϊ στο Βέλγιο, με άλλο επίπεδο είναι γρήγορο και δεν το έχουμε συνηθίσει εδώ στην Ελλάδα. Η Γκενκ ήταν μια συμπαγέστατη ομάδα και έπαιξε αρκετά γρήγορα ειδικά τα δυο πρώτα σετ. Αν θες σε ένα τέτοιο παιχνίδι να διεκδικήσεις κάτι θα πρέπει πρώτα από όλα να είσαι υγιής κάτι το οποίο από την αρχή της χρονιάς εμείς έχουμε τέτοια προβλήματα και το δεύτερο να χαλάσεις λίγο την υποδοχή τους. Εμείς λίγο ήθελε να πάρουμε ένα σετ ώστε να τονωθεί λίγο η ψυχολογία της ομάδας

Το Βέλγικο πρωτάθλημα έχει δυνατές ομάδες αυτή η ομάδα που παίξαμε είναι στη μέση της βαθμολογίας ωστόσο εμένα με προβληματίζει μόνο η ομάδα μου. Θέλω να πω στους φιλάθλους του Ολυμπιακού να μην ανησυχούν γιατί ο στόχος ο μεγάλος είναι το ελληνικό πρωτάθλημα και το ελληνικό κύπελλο οι στόχοι που έχουν τεθεί από τη διοίκηση. Από κει και πέρα μακάρι το ταξίδι της ομάδας να συνεχιστεί είτε στο cev cup είτε στο challenge cup αλλά προέχει πάνω από όλα να δέσουμε σαν ομάδα γιατί πάμε να φτιάξουμε κάτι και βγαίνει κάτι άλλο.”

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου, δήλωσε:

“Σίγουρα η Γκενκ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα αυτό το ξέραμε από την αρχή, έπαιζε ένα πολύ γρήγορο βόλεϊ. Από κει και πέρα θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε όσο καλά πρέπει. Η ομάδα ακόμα δεν έχει πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης και αυτό πρέπει να το κοιτάξουμε. Πρέπει να γίνει πολύ δουλειά ατομική και ομαδική για να καταφέρουμε να παίξουμε ένα καλύτερο βόλεϊ. Υπήρξαν πολλά κενά διαστήματα που με τέτοιες ομάδες δυστυχώς δεν συγχωρούνται . Έχουμε μια πάρα πολύ δύσκολη συνέχεια από δω και πέρα εμείς πρέπει να πάρουμε μια καθαρή νίκη στο Βέλγιο και το χρυσό σετ. Πρέπει να έχουμε δεθεί περισσότερο σαν ομάδα και να πάμε να το διεκδικήσουμε.  Σίγουρα θεωρώ ότι ακόμα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στην ομάδα μας και αυτό είναι πολύ κακό. Ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει πολύ μεγάλα πράγματα αλλά τα εύκολα λάθη που κάνουμε δεν μας το επιτρέπουν. Όταν υπάρχει συγκέντρωση στην ομάδα και παίζει το απλό και καλό βόλει που ξέρει είμαστε πολύ κοντά. Όμως αυτό δεν μπορεί να γίνεται με ξεσπάσματα αλλά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού για να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα.”