.
.
Άγγιξε το θαύμα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μετά την θριαμβευτική ανατροπή και πρόκριση επί της Gent αντιμετώπιζε την Τουρκική Γαλατασαράι, μια ομάδα με μπάτζετ σχεδόν τριών εκατομμυρίων ευρώ που έχει ως στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. Εκ των πραγμάτων η αποστολή των ερυθρόλευκων ήταν πολύ δύσκολη ειδικά στην Κωνσταντινούπολη.
Οι αθλήτριες του Θρύλου όμως είχαν άλλη άποψη και εμφανίστηκαν στον αγώνα αποφασισμένες να κερδίσουν όσο το δυνατό περισσότερα μπορούσαν και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τις Τουρκάλες κερδίζοντας μάλιστα το πρώτο σετ και χάνοντας στις λεπτομέρειες το δεύτερο, αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 20-22. Στο τρίτο σετ εμφανώς επηρεασμένες ψυχολογικά έχασαν εύκολα, ενώ στο τέταρτο έγινε μάχη πόντο πόντο για να κερδίσει τελικά η Γαλατασαράι 25-22.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει τις αντιπάλους του, με επιθετικά όπλα τις Bramborova και Boscacci κατάφερε να βρει αρκετές λύσεις, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι είχε και 6 μπλοκ! Κατάφερε να προηγηθεί και στα δυο τεχνικά ταιμ αουτ (7-8 και 13-16) και τελικά να φτάσει πρώτος στους 25 πόντους κερδίζοντας έτσι το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά θέλοντας να ισοφαρίσουν και πήραν ένα προβάδισμα 5-1, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ισοφαρίζει μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ σε 8-8. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 14-14 αφού από εκεί και ύστερα οι ερυθρόλευκες είχαν ένα προβάδισμα 2 ή 3 πόντων μέχρι το 20-22. Δυστυχώς δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στο σέρβις της Meijners η οποία με 3 άσσους κατάφερε να βάλει την ομάδα της ξανά μπροστά στο σκορ και τελικά να κερδίσει το σετ με 25-22

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκες φάνηκαν αρκετά επηρεασμένες από την απώλεια του προηγούμενου σετ και ειδικότερα με τον τρόπο που το έχασαν και δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικές απέναντι σε μια ομάδα που είχε ανεβάσει στροφές και είχε βελτιώσει τα στατιστικά της , σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Κάπως έτσι ήρθε το 25-16.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε μέσα αποφασισμένος να χτυπήσει το ματς. Οι ερυθρόλευκες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση από τις τρεις ξένες τους (Vesovic, Bramborova και Boscacci) αλλά και από την φορμαρισμένη κεντρική Γιώτα. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τις Τουρκάλες να φτάνουν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ 16-15. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ στο 23-21 αλλά κάπου εκεί μίλησε η έδρα και η Meijners η οποία με διαδοχικές επιθέσεις τελείωσε το σετ και τον αγώνα.

Τα σετ: 23-25 (27’), 25-22 (26’), 25-16 (23’), 25-22 (28’)

Galatasaray (Barbolini Massimo): Germen, Guneyligil (L) (61% υποδοχή με 44% άριστες), Kilic, Yurtdagulen, Meijners 24 (5 άσσους, 55% υποδοχή με 41% άριστες, 45% επίθεση), Kalac 9 (50% επίθεση, 4 μπλοκ), Bosetti 7 (56% υποδοχή με 44% άριστες, 1 μπλοκ), Alikaya 2, Dumanoglu, Centoni 17 (1 άσσος, 37% επίθεση, 2 μπλοκ), Gurkaynak 3 (2 μπλοκ), Aydinlar 2 (2 μπλοκ), Guc 1.

Ολυμπιακος (Νικολάκης Γιάννης): Γιώτα 10 (1 άσσος, 67% επίθεση, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (4 μπλοκ), Λαμπρούση 2, Vesovic 13 (1 άσσος, 69% υποδοχή με 25% άριστες, 1 μπλοκ), Βλαχάκη, Κονόμι (Λ) (63% υποδοχή με 53% άριστες), Bramborova 15 (40% επίθεση, 3 μπλοκ), Κοκκινάκη, Χριστοδούλου 4 (2 άσσους, 2 μπλοκ), Boscacci 17 (5 άσσους, 2 μπλοκ).