.
.
Πάλεψε σαν Θρύλος!

Η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν εξ' αρχής δύσκολη αφού βρήκε στο δρόμο του, μια ομάδα που θεωρείται από τις καλύτερες στην Ευρώπη και αποτελεί εκ των βασικών διεκδικητών του Cev Cup. Στην πράξη ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός και έβαλε δύσκολα στη Γαλατασαράϊ, ωστόσο γνώρισε τον αποκλεισμό και τη δεύτερη ήττα με 3-0 σετ (22-25, 23-25, 22-25) αυτή τη φορά από τους Τούρκους, στις λεπτομέρειες. Οι “ερυθρόλευκες” πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στην άμυνα και ήταν εντός διεκδίκησης της πρόκρισης στα δυο πρώτα σετ, τα όποια έχασαν στα σημεία. Πάντως και οι δυο εμφανίσεις κόντρα στην Γαλατασαράϊ, τόσο στην Κωνσταντινούπολη την προηγούμενη εβδομάδα, όσο και στο Ρέντη σήμερα, αποτελούν παρακαταθήκη για το ευρωπαϊκό μέλλον του Θρύλου. Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι την Ευρώπη όπου έφτασε μέχρι τις 16 καλύτερες ομάδες του Cev Cup και πλέον θα αφοσιωθεί στους εντός των συνόρων στόχους που δεν είναι άλλοι από το πρωτάθλημα και το Κύπελλο.

Την κοίταξε στα μάτια...

Αρκετά καλά μπήκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ και μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, λειτουργούσε καλά το μπλοκ και η άμυνα. Οι ερυθρόλευκες πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 3-2 με την Βέσοβιτς. Από κει και πέρα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.

Με πλασέ η Χριστοδούλου ισοφάρισε σε 7-7 αλλά έχασε το σέρβις στην συνέχεια και φτάσαμε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη Γαλατάσαράϊ μπροστά με 7-8. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το πρώτο σετ μέχρι να πάρει ξανά το προβάδισμα ο Ολυμπιακός σε 13-12 με καρφί της Βέσοβιτς στη συνέχεια με 14-13, αλλά οι φιλοξενούμενες κάλυψαν τη διαφορά και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 14-16. Η Γαλατασαράϊ, είχε ανεβάσει στροφές σιγά σιγά, γεγονός που ανάγκασε τον Γιάννη Νικολάκη να καλέσει το πρώτο του τάιμ αόυτ στο 15-18. Οι ερυθρόλευκες αντέδρασαν μειώνοντας σε 17-18 αναγκάζοντας τον Ιταλό Μπαρμπολίνι να καλέσει αυτός τάιμ άουτ. Οι φωνές του Ιταλού τεχνικού έπιασαν τόπο για την ομάδα του που διεύρυνε το προβάδισμα τους στους 3 πόντους (17-20) αλλά ο Θρύλος δεν είχε πει παραδώσει τα όπλα και με 4 σερί πόντους ισφοάρισε σε 22-22, πριν το δεύτερο τάιμ άουτ του τεχνικού της Γαλατασαράϊ. Τελικά η Τούρκικη ομάδα με ένα σερί 0-3 πήρε το 1ο σετ με 22-25,

Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες...

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 αλλά με πεντέ σερί πόντους πήρε το προβάδισμα με την Λαμπρούση σε 3-2, τη Βέσοβιτς σε 4-2 και το μπλοκ της Λαμπρούση να γράφει το 5-2. Εσπευσμένο τάιμ άουτ κάλεσε ο Ιταλός τεχνικός και στη συνέχεια η Γαλατά μείωσε σε 5-4 αλλά η Βέσοβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα δυο πόντων στον Ολυμπιακό (6-4) που λειτουργούσε πολυ καλά σε επίθεση και άμυνα. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με την ισοφάριση σε 6-6, αλλά το καρφί της Μποσκάτσι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο. Ωστόσο δυο αναπάντητοι πόντοι οδήγησαν την Γαλατασαράϊ μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Πάντως ήταν γεγονός, ότι ο Ολυμπιακός στεκόταν πάρα πολύ καλά μέχρι εκείνο το σημείο. Με την Μποσκάτσι και την Λαμπρούση να δίνουν ρυθμό στην επίθεση, την Χριστοδούλου να βγάζει δυο φοβερές άμυνες με το ένα χέρι ο Θρύλος πήγε μπροστά με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η απάντηση της Γαλατά, έφερε τρεις διαδοχικούς πόντους, που της έδωσαν το προβάδισμα με 16-17 στο σημείο που ο Γιάννης Νικολάκης κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ωστόσο ο Ολυμπιακός που είχε “κολλήσει” στην επίθεση έμεινε πίσω με 16-19 μέχρι το λάθος της Γαλατά που διαμόρφωσε το 17-19. Οι φιλοξενούμενες πήραν αέρα πέντε πόντων στο 18-23 όμως ούτε εκεί οι ερυθρόλευκες κατέθεσαν τα “όπλα” καθώς μείωσαν στο πόντο σε 23-24 με την Μπραμπόροβα αλλά τελικά έχασαν και το δεύτερο σετ με 23-25 και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση της πρόκρισης.

Διαδικαστικό το φινάλε...

Με δεδομένο ότι το εισιτήριο για την επόμενη φάση, είχε περάσει στα χέρια της Γαλατασαράϊ, ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ψυχολογία των ερυθρόλευκων είχε πέσει αισθητά ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενες ήθελαν να αποδείξουν ότι παρότι απειλήθηκαν μπορούσαν να φτάσουν και σε καθαρή νίκη. Έτσι πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 5-8 και στο δεύτερο με 14-16 για να φτάσουν στο 22-25 και στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25 (27') 23-25 (30') 22-25 (29')

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 18-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 7 (1 άσ, 3/11, 4 μπ), Λαμπρούση 7 (4/11, 3 μπ), Βέσοβιτς 6 (54% υπ, 6/32 ), Μπραμπόροβα 9 (1 άσ, 59% υπ, 8/21), Χριστοδούλου 6 (1 άσ, 1 μπ), Μποσκάτσι 4 (4/23), Κονόμι(λ, 57%) Κωσταντινίδου 2 (1/3, 1 μπ) Βλαχάκη (3(3/4 ), Κοκκινάκη, Τέζα

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Γιουρταγκιούλεν 6 ( 6 μπ), Μέϊνερς 8 (1 άσ, 47% υπ, 6/25, 1 μπ), Κάλατς 9 (6/12, 3 μπ), Μποσέτι 17 ( 1 άσ, 15/33 , 1 μπ), Αλικάγια 2 ( 2 άσ), Σεντόνι 15 (1 άσ, 12/36, 2 μπ), Γκιουνεγλίγκιλ (λ, 55%), Ντουμάνογλου

Γιάννης Νικολάκης: “Θέλαμε το κάτι παραπάνω”

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης δήλωσε: “ Όταν σε δυο παιχνίδια χάνεις στις λεπτομέρειες και στα τελειώματα των σετ, αυτό δείχνει ότι η ομάδα προσπάθησε. Απειλήσαμε μια μεγάλη ομάδα, άσχετα αν στο Τουρκικό πρωτάθλημα βρίσκεται στην 4η θέση. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια του Ολυμπιακού. Πιστεύω ότι θα μας κάνει καλό η παρουσία μας σε αυτές τις αναμετρήσεις. Υπάρχει πικρία γιατί ίσως θέλαμε το κάτι παραπάνω, αλλά από την άλλη πλευρά, αν ήμασταν με κάποια άλλη ομάδα, πιθανόν να περνάγαμε στους οκτώ. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και το όνομα του Ολυμπιακού έχει αρχίσει και ακούγεται στον Ευρωπαϊκό χάρτη και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Η ανατροπή στο Βέλγιο ήταν καλή αλλά θέλαμε κάτι παραπάνω. Ποτέ δεν εφησυχάζεις όταν είσαι στον Ολυμπιακό. Ωστόσο μπράβο στα παιδιά για την προσπάθειά τους”.

Στέλλα Χριστοδούλου: “Δεν φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε μετά την ολοκλήρωση του αγώνα με τη Γαλαταράϊ: “Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε αρκετά καλά, στο τρίτο η ομάδα έπεσε ψυχολογικά, λόγω του ότι είχαμε αποκλειστεί. Απο κει και πέρα είναι σημαντικό ότι κοιτάμε τέτοιες ομάδες στα μάτια και θεωρώ ότι αν ο Ολυμπιακός συνεχίσει έτσι μπορεί σε λίγο καιρό να διεκδικεί και κάτι παραπάνω. Σίγουρα θέλαμε τη νίκη, το κυνηγούσαμε αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Τώρα τελείωσε η Ευρώπη για μας και στρέφουμε το μυαλό μας στο πρωτάθλημα. Με τις εμφανίσεις στα δυο ματς δεν φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων. Βέβαια η Γαλατάσαραϊ έχει πολύ μεγαλο μπάτζετ όμως θεωρώ ότι δεν παίζουν τα μπάτζετ ούτε τα λεφτά σε μια ομάδα, παίζουν οι αθλήτριες. Εμείς βγάλαμε αρκετή ψυχή, δείξαμε καλά στοιχεία και πρέπει να τα κρατήσουμε για τη συνέχεια. Είμαι ικανοποιημένη από την προσπάθεια της ομάδας αλλά θέλαμε το κάτι παραπάνω το οποίο δεν έγινε και αυτό αφήνει μια πικρή γεύση πίσω μας”.