.
.
Θρύλος από ατσάλι!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Νάξο όπου επικράτησε με 2-3 (25-23, 24-26, 17-25, 25-19 ) του Πανναξιακού στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαμορφωμένη κατάσταση μετά το πρώτο σετ, το οποίο έχασαν με 25-23 και αντέδρασαν φτάνοντας στην ανατροπή με 1-2 αλλά ένα μπλάκ άουτ στο 4ο σετ έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέϊκ. Η αναμέτρηση δικαιολόγησε σε απόλυτο βαθμό το χαρακτήρα του ντέρμπι μεταξύ στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στον δεύτερο (μαζί με τον Παναθηναϊκό) Πανναξιακό.  Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση εκμεταλλευόμενη και το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, η υποδοχή του οποίου δεν λειτουργούσε στα καλύτερα δυνατά επίπεδα στο πρώτο σετ. Ο Πανναξιακός επέλεξε να...σημαδέψει τις Μπραμπόροβα και Βέσοβιτς και η τακτική του απέδωσε καρπούς στο πρώτο σετ που έληξε με 25-23 υπερ του και του έδωσε το προβάδισμα.

Απάντησε άμεσα...

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ σε αρκετά μεγάλο σημείο ωστόσο, η αγωνιστική άνοδος της Βέσοβιτς και η βοήθεια που έδωσε η Τέζα από το σερβίς  ανέτρεψαν την κατάσταση πριν γίνει πολύ δύσκολη για τον Θρύλο. Το 24-26 με το οποίο πήραν οι ερυθρόλευκες το 2ο σετ πιστοποιεί τις...δυσκολίες που συνάντησαν μέχρι να ισοφαρίσουν σε 1-1 αφού βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και 21-18.

Πάτησε γκάζι!

Στο τρίτο σετ ο Θρύλος παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος και ο αμφίρροπος χαρακτήρας κράτησε ουσιαστικά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πήγε μπροστά ο Ολυμπιακός με 7-8. Στη συνέχεια σταδιακά οι ερυθρόλευκες έχτισαν μια διαφορά και πήγαν με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το υπέρ τους προβάδισμα το διατήρησαν  με ευκολία οι νταμπλούχες και ανεβάζοντας στροφές πήραν το τρίτο σετ με 17-25 και προηγήθηκαν με 1-2 στα σετ.

Ισοφάρισε ο Πανναξιακός

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι επιβεβαιώθηκε ωστόσο και στο 4ο σετ αφού παρά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού που προηγήθηκε με +4 (2-6) και πήγε μπροστά με αυτή τη διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Πανναξιακός αντέδρασε. Από το 12-16 που βρέθηκε μπροστά ο Ολυμπιακός υπέστη ένα μπλακ άουτ και οι γηπεδούχες με ένα σερί πέντε αναπάντητων πόντων προηγήθηκαν με 17-16. Στη συνέχεια από το 19-17 ο Πανναξιακός βρήκε λύσεις από το σερβίς με την Εμμανουηλίδου η οποία με διαδοχικούς άσους και εκμεταλλευόμενη την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 24-19. Έτσι ο Πανναξιακός πήρε το τέταρτο σετ με 25-19, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέϊκ.

Ολυμπιακός στο φινάλε!

Στο τάι μπρέικ η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική αφού οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δυο φορές με +2 (2-4, 3-5) για να ισοφάρρισει σε 5-5 ο Πανναξιακός ο οποίος πήρε το προβάδισμα με τέσσερις διαδοχικούς πόντους (6-5). Η αντίδραση του Θρύλου ήρθε όμως και τον έφερε μπροστά με 6-8.. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκες έλεγξαν τον ρυθμό και δυο φορές απέκτησαν αέρα τριών πόντων (7-10 και 8-11) πριν ξεφύγουν με +4 (9-13) στο σημείο που αγκάλιασαν τη νίκη. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη δεν έδειχνε διατεθειμένη να κοιτάξει...πίσω της ξανά  και με τον πόντο της Γιώτα πήρε το τελευταίο σετ με 10-15 και έφυγε με το διπλό από τη Νάξο.

Τα σετ: 25-23 (28'), 24-26 (30'), 17-25 (24'), 25-19 (24'), 10-15 (16')

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20 ,25-23

2ο σετ: 8-4,16-14, 21-18, 24-26

3ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 12-16, 21-17, 25-19

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 10-15

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ( Α. Πετρόφ): Σαλούστρου 6 (2/3 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 100% υπ.) Γιόβιτς 12 (9/25 επ., 3 μπλοκ), Τσέσλιαρ 6 (2/5, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/30 επ.,4 άσοι, 1 μπλοκ 41% υπ.-41% αρ.), Εμμανουηλίδου 16 (10/16 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 23 (17/45 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ (70% υπ.-60% αρ.), Κελεσίδου -λ (21% υπ.-10% αρ.)/  Πολίτη, Παναγιώτα (20% υπ.-20% αρ.), Κιουτσιούκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Νικολάκης): Γιώτα 10 (3/12 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (7/13 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Βέσοβιτς 18 (16/35 επ., 2 άσοι, (54% υπ.-46% αρ.), Μπραμπόροβα 14 (9/21 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ (42%υπ.-33%αρ.), Χριστοδούλου 1 (1/3 επ.), Νέσοβιτς 15 (11/34 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (54% υπ.-42% αρ.) / Κωνσταντίνου (33% υπ.-11%αρ.), Τέζα 2 (2 άσοι), Λαμπρούση,

Νικολάκης: «Θέλουμε τέτοια δυνατά παιχνίδια»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης δήλωσε μετά την επικράτηση κόντρα στον Πανναξιακό: «Ήταν ένα παιχνίδι ντέρμπι, σε μια έδρα πάρα πολύ δύσκολη αλλά επίσης πάρα πολύ κόσμια. Δεν είναι τυχαίο ότι βρίσκεται στη 2η θέση  και ότι κέρδισε σε αυτό το γήπεδο τον Παναθηναϊκό, ο Πανναξιακός που είναι ένας υπολογίσιμος αντίπαλος. Γνωρίζαμε ότι έχει ρυθμό λόγω και των ευρωπαϊκών αγώνων και έπρεπε να δείξουμε πολύ μεγάλη υπομονή. Όταν μια ομάδα έχει δυνατά παιχνίδια αποκτά ρυθμό. Κυρίως στο δεύτερο σετ η ομάδα μας έδειξε υπομονή και ενώ ήταν πίσω στο σκορ το ανέτρεψε. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και παρότι κάναμε ένα κακό τέταρτο σετ στο τάι μπρέικ ήταν σημαντικό ότι όλα τα κορίτσια ήταν μια γροθιά και πήραν ένα μεγάλο διπλό. Δεν με απασχολεί που χάσαμε πόντο ίσα ίσα θέλουμε τέτοια δυνατά παιχνίδια που θα μας κάνουν καλύτερους μέσα στο τερέν. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη και προχωράμε για τα παιχνίδια που απομένουν».