.
.
Στον τελικό ο Θρύλος

Στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Ηρακλή Κηφισιάς που αγωνίζεται στην Α2. Στην αρχή του αγώνα οι ερυθρόλευκες έδειχναν να αιφνιδιάζονται μιας και από ότι φάνηκε είχαν το μυαλό τους περισσότερο στον αυριανό τελικό με αποτέλεσμα ο Ηρακλής Κηφισιάς να φτάσει προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα όμως και ανεβάζοντας στροφές δεν άφησε την ομάδα απο την Κηφισιά να ελπίζει για κάτι καλύτερο. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής σε όλα τα σημεία του αγώνα και ο Γιάννης Νικολάκης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του.

Στην αρχή του αγώνα οι αθλήτριες του Ηρακλή Κηφισιάς μπήκαν με πολύ ενθουσιασμό για το παιχνίδι και αιφνιδίασαν τις ερυθρόλευκες οι οποίες είχαν αρκετά λάθη δίνοντας έτσι εύκολους πόντους. Στην συνέχεια με κύριες εκφραστές των επιθέσεων του Ολυμπιακού τις Μπραμπόροβα απο τα άκρα και Κωνσταντινίδου απο το κέντρο, οι τυπικά φιλοξενούμενες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ 10-16. Το σκηνικό δεν άλλαξε με τις αθλήτριες του Ηρακλή να πιέζουν στο σερβίς αλλά αυτές του Θρύλου να βρίσκουν απαντήσεις επιθετικά χωρίς καμία ουσιαστικά αντίσταση τελειώνοντας το σετ στο 19-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του απο την αρχή παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και φτάνοντας πρώτος στο τεχνικό ταιμ αουτ με 3-8. Η μεγάλη πίεση από τα σερβίς της Μπραμπόροβα που μέχρι το σημείο που αντικαταστάθηκε από την Μανωλίνα Κωνσταντίνου ήταν εξαιρετική και στην επίθεση ήταν καθοριστική για να φτιάξει ένα μικρό σερί και να φτάσουν οι ερυθρόλευκες στο δεύτερο τεχνικό ταιμ με 8-16. Ο Ηρακλής Κηφισιάς παρουσιάζεται αρκετά μαχητικός κυνηγώντας όλες τις μπάλες στην άμυνα αλλά και προσπαθώντας να κερδίσει μπλοκ άουτ στην επίθεση και από το 11-21 φτάνει στο 18-24 αλλά δεν μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω αφού η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Το σετ τελείωσε με πανέξυπνο πλασέ της Νέσοβιτς.

Στο τρίτο σετ ο προπονητής το Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης επιλέγει να ξεκινήσει από την αρχή με Λαμπρούση αντί της Κωνσταντινίδου και Κωνσταντίνου αντί της Μπραμπόροβα. Πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ στο 4-8. Η Κηφισιά δείχνει το ίδιο μαχητικό πρόσωπο που είχε και στα δυο πρώτα σετ, αλλά με το πλησιάζει στο σκορ (7-9) οι ερυθρόλευκες πατάνε γκάζι και παίρνουν διαφορά ασφαλείας παίζοντας σοβαρά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, με την Κονόμι να μην αφήνει την μπάλα να πέσει στο τερέν βγάζοντας πολύ καλές άμυνες και τις Λαμπρούση με τα μπλοκ της και Βέσοβιτς επιθετικά να φτάνουν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με 9-16. Στον αγώνα πέρασε και η Αρετή Τέζα για να πάρει και αυτή χρόνο συμμετοχής έτσι ώστε να είναι “ζεστή” για τον αυριανό τελικό. Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν το ίδιο δυνατά μη αφήνοντας περιθώρια στις νεαρές αθλήτριες του Ηρακλή Κηφισιάς να αντιδράσουν, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλαν και την απόλυτη προσήλωση τους στην τακτική που είχε επιλέξει η προπονήτρια τους για τον αγώνα. Το σετ τελείωσε 25-16 και ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί αύριο στον μεγάλο τελικό.

Διακύμανση :
1ο Σετ : 7-8, 16-10, 21-16, 25-19
2ο Σετ : 8-3, 16-8, 21-11, 25-18
3ο Σετ : 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

Ηρακλής Κηφισιάς (Έφη Μαρτσουκάκη) : Σπανού 7(1 άσσος, 50% υπ- 25% αριστες, 5/44 επ., 1 μπλοκ), Κόνιαρη 11(44%υπ. - 22% αριστες, 11/28επ.), Αγγελοπούλου (λ)(44%υπ. - 23% αριστες), Χρυσομάλλη 3(3 άσσους), Τσελέπη, Γεωργιάδου, Λύρα, Λάβδα, Νικολογιάννη 1(1/1επ.), Κορναράκη 3(3/6 επ.), Γκρέκα 3(3/11 επ.), Γκουτιμένκο 5(⅝ επ.)

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης) : Γιώτα 12 (1 άσσος, 7/17 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (80% υπ. - 50% αριστες, 4/14 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (2 άσσοι, 3/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 10 (1 άσσος, 5/6 επ., 4 μπλοκ), Βέσοβιτς 9 (72% υπ. - 50 αριστες, 9/22 επ.), Βλαχάκη, Κονόμι (λ)(50% υπ. - 35% αριστες), Μπραμπόροβα 10 (1 άσσος, 8/12 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη, Χριστοδούλου 3 (1 άσσος, 2/4 επ.) Τέζα, Νέσοβιτς 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ).

Γιάννης Νικολάκης :
“Η νίκη και η πρόκριση στον τελικό σήμερα ήταν αναμενόμενη από την πρώτη στιγμή της κλήρωσης. Ξέρουμε οτι αυτά τα ματς θέλουν πολύ συγκέντρωση και προσοχή όταν ο αντίπαλος δεν είναι πολύ δυνατός, το μυαλό δεν είναι πολύ συγκεντρωμένο Σημασία έχει ότι είμαστε στον τελικό από εκεί και πέρα έχουμε λιγότερο από 24 ώρες να ετοιμάσουμε την ομάδα για το μεγάλο αυτό παιχνίδι”

Ιβάνα Μπραμπόροβα:
“Μπήκαμε στον αγώνα χωρίς συγκέντρωση και για αυτό στην αρχή φαίνονταν να δυσκολευόμαστε από τις αντιπάλους μας. Αυτό που με κάνει χαρούμενη όμως είναι ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε, να παίξουμε ομαδικά και τελικά να κυριαρχήσουμε στον αγώνα και να πάρουμε την πρόκριση για τον τελικό. Σήμερα ήταν μια καλή προετοιμασία για τον αυριανό αγώνα ο οποίος φυσικά θα είναι πολύ πιο δύσκολος και πρέπει να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να κατακτήσουμε το κύπελλο.”