.
.
Πλήρωσε τα πολλά λάθη…

Μετά από τρία από παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό όπου δεν είχε χάσει ούτε σετ, ο Ολυμπιακός, είχε κακή απόδοση στην Κυψέλη και ηττήθηκε από τις πράσινες με 3-0 σετ (25-18, 25-14, 25-15) στο 2ο τελικό της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες πλήρωσαν τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν ωστόσο θα έχουν την ευκαιρία τη Δευτέρα στις 19:00 στο Ρέντη να προηγηθούν ξανά στη σειρά των τελικών στο τρίτο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Βρέθηκαν σε κακή μέρα…

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο πρώτο σετ μέχρι το 10-9, όμως από εκείνο το σημείο υπέστη ένα ανεξήγητο μπλακ άουτ που έφερε πτώση στην απόδοσή του και αρκετά λάθη. Μετά το 19-17, ακολούθησε ένα σερί των γηπεδούχων με 6-1 και έτσι ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ με 25-18.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, βρήκε λύσεις από τα μπλοκ της Νέσοβιτς και τα σερβίς της Μπραμπόροβα φτάνοντας γρήγορα στο 0-6. Παρ’ όλα αυτά από εκείνο το σημείο χάθηκε ξανά η συγκέντρωση γεγονός που έφερε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με 12-8. Ο Ολυμπιακός δεν αντέδρασε στην εξέλιξη του σετ και το έχασε με 25-14 μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0.

Ούτε στο τρίτο σετ υπήρξε βελτίωση στην εικόνα του Ολυμπιακού ο οποίος δεχόμενος συνολικά 12 άσους, είχε εμφανές πρόβλημα στην υποδοχή ενώ και τα πολλά λάθη που συνεχίστηκαν έφεραν το 25-15, υπέρ των πράσινων οι οποίοι πήραν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-18 (24’), 25-14 (23’), 25-15 (21’)

1ο σετ:  7-8, 16-14, 21-17, 25-18

2ο σετ: 4-8, 16-11, 21-14, 25-14

3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-15

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μερτέκη 14 (12/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 50% υπ. – 33% άριστες), Βίλκου 1 (1/7 επ.), Τσίμα 16 (11/23 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. - 36% άριστες), Πατσέκο 2 (2/3 επ.), Ρόγκα –λ (71% υπ. – 65% άριστες) / Χρήστου 9 (3/3 επ., 6 άσοι), Παπαδοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 3 (2/11 επ., 1 άσο), Κωνσταντινίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (10/24 επ., 48% υπ. – 31% άριστες), Μπραμπόροβα 4 (3/11 επ., 1 άσο, 35% υπ. - 26% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 12 (9/21 επ., 1 άσο., 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (80% υπ. - 60% άριστες) / Τέζα, Κοκκινάκη, Λαμπρούση 2 (2/3 επ.)

Νικολάκης: «Να ανασυγκροτηθούμε…»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης δήλωσε μετά το ματς: «Σήμερα τίποτα δεν πήγε καλά και ήταν μία πολύ κακή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, Ξέραμε ότι ο Παναθηναϊκός παίζει με την πλάτη στον τοίχο, ξέραμε ότι θα παλέψει για να μείνει ζωντανός στην μάχη του τίτλου και το κατάφερε πάρα πολύ καλά. Εμείς δεν παρουσιαστήκαμε έτοιμοι, κάναμε άρα πολλά λάθη στον τομέα της υποδοχής, ενώ το σέρβις μας ήταν εύκολο με αποτέλεσμα να έχει ο Παναθηναϊκός την ανάπτυξη που ήθελε. Ο ΠΑΟ έπαιξε με μεγάλο ρίσκο στο σέρβις του και το πέτυχε, χάλασε την υποδοχή μας κι όταν συμβαίνει αυτό οι λύσεις είναι περιορισμένες. Δίκαια νίκησε ο Παναθηναϊκός, αλλά εμείς πρέπει να ανασυγκροτηθούμε το επόμενο 48άωρο γιατί έχουμε τον τρίτο τελικό στην έδρα μας».